Diagnostyka zawału sercaPo dotarciu pacjenta na izbę przyjęć szpitala lekarz zbiera wywiad i bada pacjenta. Na podstawie zgłaszanych dolegliwości oraz występowania u pacjenta czynników ryzyka zawału serca może podejrzewać zawał serca z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem.
Dynamiczne rozdęcie płucRozdęcie płuc, czyli nadmierne ich wypełnienie powietrzem, jest jednym z ważniejszych mechanizmów patofizjologicznych u chorych na POChP. Istotą choroby jest trwałe i nieodwracalne zwężenie drobnych oskrzeli.
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowaBadanie jest niedrogie, proste w wykonaniu i nieinwazyjne (nie narusza tkanek organizmu), w związku z czym jest często wykonywane.
Elektrokardiografia (EKG)Elektrokardiografia (EKG) jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które wykonywane jest w celu oceny pracy serca i wykrycia ewentualnych jej zaburzeń.
Nowotwory złośliwe żołądkaNowotwory złośliwe żołądka występują często. Wystąpieniu choroby sprzyjają zakażenia bakteryjne (przede wszystkim bakterią Helicobacter pylori), dieta zawierająca dużo soli kuchennej i związków azotowych, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu oraz zmiany genetyczne.
Elektrokardiograficzny test wysiłkowyPodczas testu wysiłkowego pacjent chodzi po bieżni ruchomej lub jedzie na rowerze stacjonarnym (tzw. ergometrze rowerowym).
Astma zawodowaU większości chorych możliwe jest uzyskanie i utrzymanie kontroli choroby,
dzięki czemu nie powinna przeszkadzać ona w podjęciu lub kontynuowaniu pracy i
nauki.
Ostre uszkodzenie nerek w ciążyCo to jest ostre uszkodzenie nerek i jakie są jego przyczyny w ciąży? Jak się objawia i jak często występuje ostre uszkodzenie nerek w ciąży? Jak przebiega leczenie?