Na pytanie odpowiada prof. dr hab. n. med. Janusz Gumprecht, diabetolog z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii, SUM w Katowicach.
Jak często należy powtarzać BAC w przypadku guzka o średnicy 15 mm, bez cech ryzyka w USG, który w obserwacji powiększył się o 2–3 mm w ciągu roku? Dwa pierwsze wyniki BAC w odstępie 12 miesięcy wskazywały na zmianę łagodną.
O znaczeniu badań laboratoryjnych w diagnostyce i leczeniu pacjentów z niewydolnością serca z perspektywy lekarza rodzinnego mówi prof. Adam Windak.
Dr med. Ewa Mroczek przedstawia wskazania do włączenia leków z grupy analogów prostacykliny u pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym.
Pomimo wytycznych i kampanii edukacyjnych, wstępne wyniki badania sondażowego przeprowadzonego wśród polskich lekarzy wykazały, że według wielu z nich ocena stężenia dimeru D to badanie pierwszego wyboru, wykonywane w celu potwierdzenia żylnego epizodu zakrzepowo-zatorowego (VTE). Jakie znaczenie ma ocena wyjściowego prawdopodobieństwa VTE przed wyborem odpowiedniego badania?
Na pytanie odpowiada dr hab. n. med. Maciej Wiatr, laryngolog z Katedry Otolaryngologii na UJ CM w Krakowie.
Jakie leczenie można zaproponować choremu na cukrzycę typu 2, bez choroby sercowo-naczyniowej, którego głównym celem jest redukcja masy ciała?
Na temat leczenia depresji u pacjentów w podeszłym wieku wypowiada się prof. Dominika Dudek.
Jaka jest wartość oznaczania swoistych immunoglobulin w rozpoznawaniu alergii pokarmowych?
Na pytanie odpowiada prof. Grzegorz Dzida, diabetolog z Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Gdzie można kierować pacjentów wymagających specjalistycznego leczenia tej rzadkiej choroby?
Czy u chorego z białkomoczem i obniżoną wartością eGFR w przebiegu cukrzycowej choroby nerek redukcja lub ustąpienie białkomoczu zmniejsza ryzyko progresji cukrzycowej choroby nerek do bardziej zaawansowanych stadiów?
Prof. Andrzej Kutarski przedstawia ryzyko związane z przezżylnym usuwaniem elektrod wewnątrzsercowych.
Jaki wpływ może mieć leczenie przeciwbólowe na funkcjonowanie seksualne pacjentów onkologicznych?
Prof. Andrzej Gackowski przedstawia szerokie wskazania do wykonania badania echokardiograficznego serca u pacjentów z objawami sugerującymi niewydolność serca.
Jaką rolę odgrywa endokrynolog w diagnostyce i leczeniu kobiet z trądzikiem?
O problemach związanych z badaniami i metaanalizami w badaniach geriatrycznych pokrótce mówi dr Nicola Veronese (nagranie w języku angielskim).
Czy u kobiety nieplanującej ciąży (ale też jej nie wykluczającej) z subkliniczną niedoczynnością tarczycy (z TSH w przedziale 4–10 µIU/ml przy prawidłowych stężeniach FT3 i FT4 w surowicy i bez objawów hipotyreozy) należy stosować substytucję hormonów tarczycy na wypadek nieplanowanego zajścia w ciążę, żeby zapobiec hipotyreozie w I trymestrze?
Na pytanie odpowiada dr. n. med. Renata Zajączkowska.