Ta sesja przełamuje tabu związane ze stomią

Ta sesja przełamuje tabu związane ze stomią
01.04.2015

Sesja zdjęciowa, w której występuje atrakcyjna młoda kobieta ze stomią ma przełamać tabu i pokazać, że nie wyklucza ona normalnego życia – informują twórcy kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”.

fot. www.stomalife.pl

Bohaterką zdjęć jest 30-letnia Paulina Kaszuba, która od dziewiątego roku życia cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Gdy miała 13 lat, z powodu choroby usunięto jej chirurgicznie jelito i wyłoniono stomię.

- Oczywiście początkowo ciężko to przeżyłam. Musiałam dużo pracy włożyć w to, by przestać izolować się od świata i uwierzyć, że mogę prowadzić normalne życie, mieć ciekawą pracę, partnera, założyć rodzinę - mówi Paulina Kaszuba, która sama jest najlepszym przykładem tego, że stomia nie wyklucza aktywnego życia. Dużo podróżuje, pływała z delfinami, skakała ze spadochronem i latała na paralotni.

- Gdy w dzieciństwie dużo czasu spędzałam w szpitalu, zdałam sobie sprawę z tego, jak ważny jest wygląd pomieszczeń, w których przebywamy. To zainspirowało mnie do studiowania architektury wnętrz - wspominała Paulina, która obecnie realizuje się w swoim zawodzie.


fot. www.stomalife.pl

Dlaczego zdecydowała się an udział w sesji zdjęciowej? - Uważam, że każdy powinien pokochać siebie i zaakceptować swoje ciało takim, jakie jest. Zrobiłam to przede wszystkim z myślą o innych stomikach, chcąc pokazać, że stomii nie należy się wstydzić - mówi.

Zdaniem Pauliny Kaszuby osoby, które mają stomię, powinny ją traktować jako symbol zwycięskiej walki z chorobą. Wyłonienie stomii jest bowiem zabiegiem ratującym życie i poprawiającym jego jakość w wielu schorzeniach, takich jak rak jelita grubego czy nieswoiste zapalenie jelita (np. choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

- Poprzez swój udział w sesji zdjęciowej chciałabym też przekazać społeczeństwu, by nie udawać, że wokół nie ma ludzi chorych, nie unikać tematu, nie robić z niego tabu, bo przez to stomicy czują się jak wykluczona mniejszość - zaznacza Kaszuba.

strona 1 z 2
Ta sesja przełamuje tabu związane ze stomią

Dodaj swoją opinię

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia i uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi oraz studentów medycyny.

Quiz

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości w zakresie leczenia chorób żołądka, przełyku, trzustki? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!