Koalicja samorządów na rzecz profilaktyki nowotworów jelita grubego

06.10.2020
UMWD

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski zainicjował podjęcie współpracy pomiędzy samorządami w zakresie profilaktyki nowotworów jelita grubego. Do tej pory działania profilaktyczne prowadzone we Wrocławiu przynoszą pozytywne rezultaty dla mieszkańców miasta, dlatego powstał projekt, który ma zachęcać samorządowców z Dolnego Śląska do bardziej aktywnej działalności na rzecz profilaktyki zdrowia.

Koordynatorem projektu jest Dolnośląskie Centrum Onkologiczne we Wrocławiu, które w ramach współpracy przekazuje samorządom, które przystąpiły do programu testy na krew utajoną w kale. Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego, nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta, narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, która nie jest widoczna gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może wystąpić krwawienie w przewodzie żołądkowo-jelitowym, które wymaga dalszych badań. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

Do programu przystąpiła już Gmina Polkowice, Gmina Udanin oraz Gmina Oława, a w najbliższym czasie program rozszerzy się o kolejne samorządy.

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.