Szczecin - mniej chętnych do kolonoskopii

28.01.2021
Elżbieta Bielecka

Mniejsze zainteresowanie programem badań przesiewowych raka jelita grubego zaobserwowali w czasie pandemii lekarze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Wskazują, że profilaktyczna, bezpłatna kolonoskopia może pozwolić uchronić się przed drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce.

"W ostatnim czasie zauważyliśmy niestety znacznie mniejszą liczbę osób zgłaszających się (na badanie) – mimo renomy naszego ośrodka. Oczywiście, jest to związane z pandemią" – powiedział w czwartek dziennikarzom ordynator Oddziału Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych w szczecińskim szpitalu wojewódzkim dr n. med. Krzysztof Niedzielin. Zaznaczył, że w ostatnich miesiącach na profilaktyczną kolonoskopię zgłasza się ok. 60-70 proc. mniej pacjentów niż wcześniej.

Gastrolog podkreślił, że mimo pandemii w szpitalu przy ul. Arkońskiej badania profilaktyczne nadal są wykonywane, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. "Badania pacjentów ambulatoryjnych wykonujemy regularnie w naszej pracowni, która jest w miejscu, powiedziałbym, neutralnym" – zaznaczył, wskazując, że personel szpitala zwraca ogromną uwagę na bezpieczeństwo epidemiologiczne.

"Kolonoskopie, tzw. profilaktyczne, zdecydowanie zmniejszają zapadalność na raka jelita grubego" – powiedział lekarz, podkreślając, że choroba ta to "dżuma XXI wieku, jeśli chodzi o nowotwory", jako drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy w Polsce.

Dr Niedzielin dodał, że mimo podstępności raka jelita grubego mamy broń profilaktyczną – kolonoskopię. "Wykonana odpowiednio wcześnie powoduje, że możemy usuwać łagodne zmiany, co do których istnieje ryzyko tworzenia się nowotworu. A ryzyko jest olbrzymie, ponieważ rak jelita grubego właściwie w ponad 90 proc. rozwija się na bazie polipa" – zaznaczył lekarz.

Podkreślił, że jest już "ogromna liczba pacjentów", którzy dzięki profilaktycznemu badaniu uniknęła ciężkich operacji, usuwania jelita czy chemioterapii. Pytany o przebieg badania, wskazał, że choć nie jest ono przyjemne, wiele zależy od doświadczenia osoby je wykonującej, a także m.in. od liczby przebytych wcześniej operacji, powodujących zrosty i mniejszą elastyczność jelita.

"Ale z tym też sobie radzimy. Pacjent może dostać odpowiednie leki przeciwbólowe, uspokajające. Mamy duże doświadczenie, mamy możliwości, żeby jakość badania była jak najlepsza" – zapewnił dr Niedzielin, podkreślając, że szpital ma także bardzo dobrej jakości sprzęt do badań.

"Przygotowanie do badania nie jest tak uciążliwe jak kiedyś, gdy przez kilka dni głodziliśmy pacjenta, trzy dni czyściliśmy i pacjent przychodził na badanie wycieńczony. Teraz czyszczenie i badanie często przebiega w tym samym dniu" – powiedziała gastrolog Romana Kosik-Warzyńska.

Zaznaczyła, że w związku ze spadkiem liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne w pandemii jest dużo miejsc, a na badanie nie trzeba długo czekać.

Na badanie mogą zgłaszać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w wieku 50-65 lat, którzy nie mieli objawów takich, jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny. Na kolonoskopię w ramach programu przyjmowane są także osoby w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego.

Bezpłatne badania wykonywane są bez skierowania w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej. Rejestracja prowadzona jest pod numerem telefonu 91-813-91-40.

Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia.

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.