Jak interpretować nowe dane o wpływie szczepienia na ryzyko udaru mózgu?
Jak interpretować dostępne badania?
W 2018 roku pojawiło się kilka publikacji, w których opisano niespotykaną do tej pory liczbę przypadków zapalenia ślinianek wywołanego przez wirus grypy, zidentyfikowanych w sezonie epidemicznym 2014–2015.
Dlaczego? Wyjaśnia dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch.
Tak wyniki amerykańskiego badania obserwacyjnego nad skutecznością rzeczywistą szczepienia przeciwko grypie komentuje prof. Leszek Szenborn.
W wielu badaniach wykazano, że pacjenci z chorobą wieńcową zaszczepieni przeciwko grypie są obarczeni mniejszym ryzykiem wystąpienia ostrych zespołów wieńcowych, hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu choroby wieńcowej.
Rola antygenów wirusa grypy i adiuwantu AS03 wymaga jeszcze wyjaśnienia.
Podobnie jak w badaniach nad szczepionką przeciwko grypie sezonowej, opublikowane do tej pory badania dotyczące szczepionki przeciwko grypie pandemicznej nie wykazały zwiększonego ryzyka ZGB po szczepieniu lub ryzyko to było małe.
Pojęcie zarządzania ryzykiem wywodzi się z nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwami. Czy wykorzystywane przez firmy idee racjonalnego podejmowania decyzji można zastosować w profilaktyce chorób zakaźnych? Zobacz artykuł dr Ernesta Kuchara, specjalisty chorób zakaźnych z Wrocławia.
Chorobowość i umieralność związane z ludzką grypą sezonową, szczególnie wśród osób w wieku podeszłym i osób z chorobami przewlekłymi, stanowi duże obciążenie dla społeczeństwa.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.