W badaniu kliniczno-kontrolnym przeprowadzonym w Kanadzie oceniono skuteczność rzeczywistą szczepionki przeciwko grypie w sezonie 2022/2023. Szacunki są wstępne i dotyczą okresu od 1 listopada 2022 roku do 6 stycznia 2023 roku, w którym dominował wirus A/H3N2.
Zapoznaj się z wynikami badania kliniczno-kontrolnego przeprowadzonego w Hiszpanii.
W czasopiśmie „Neurology” opublikowano retrospektywną analizę serii przypadków, w której oceniono przebieg kliniczny i powikłania zakażenia wirusem grypy typu A lub B u osób z zespołem Dravet, u których wykryto mutację SCN1A.
Czy chorzy z grupy dużego ryzyka takich zdarzeń odnoszą dodatkowe korzyści ze szczepienie przeciwko grypie? Zapoznaj się z wynikami przeglądu systematycznego piśmiennictwa z metaanalizą i przeczytaj komentarz ekspertów.
W przeglądzie systematycznym piśmiennictwa z metaanalizą oceniono, czy podawanie tych leków wpływa na ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak wady wrodzone, w tym wady serca, mała liczba punktów w skali Apgar, poród przedwczesny, mała urodzeniowa masa ciała.
W norweskim badaniu z grupą kontrolną oceniono, czy dzieci do 5. roku życia urodzone przedwcześnie są obciążone większym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy niż dzieci urodzone w fizjologicznym terminie porodu.
W brytyjskim badaniu z grupą kontrolną oceniono skuteczność rzeczywistą atenuowanej szczepionki przeciwko grypie w zapobieganiu hospitalizacjom z powodu grypy potwierdzonej laboratoryjnie u dzieci w wieku 2–6 lat.
Zgodnie z zaleceniami dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat włącznie, które wcześniej nie były szczepione przeciwko grypie, powinny otrzymać 2 dawki aktualnej szczepionki w odstępie ≥4 tygodni. Zdarza się jednak, że rodzice nie zgłaszają się z dzieckiem na podanie drugiej dawki.
Czy podanie takiej szczepionki wpłynęło na ryzyko zaostrzenia choroby? Zapoznaj się z wynikami badania.
To zagadnienie oceniono w badaniu kohortowym bejmującym 84 739 par niemowlę–matka.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.