W tej części autor omówił choroby przenoszone drogą pokarmową nabyte w kraju zamieszkania i ogólne zasady postępowania u osoby dorosłej z ostrą biegunką.
Jak zaplanować inhalacje i podać wszystkie te leki? Na pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju.
Autor przedstawia aktualne wytyczne amerykańskie dotyczące PZP, w tym zasady wykonywania badań bakteriologicznych, wskazania do hospitalizacji, wybór antybiotyku u chorych leczonych ambulatoryjnie i w szpitalu oraz leczenie chorych hospitalizowanych z rozpoznaną grypą, a także zalecenia dotyczące stosowania GKS, czasu trwania antybiotykoterapii i wykonywania kontrolnego RTG klatki piersiowej.
Chemioterapia cytotoksyczna i leczenie za pomocą przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych (HSCT) zwiększają ryzyko wystąpienia zakażenia u chorych na chorobę nowotworową, szczególnie w okresie neutropenii. Profilaktyka i odpowiednie leczenie gorączki neutropenicznej mają u takich chorych zasadnicze znaczenie, ponieważ częstość poważnych powikłań w przebiegu gorączki neutropenicznej wynosi 25–30%, natomiast śmiertelność sięga 11%.
Omówione pokrótce najnowsze zalecenia Prehospital Trauma Life Support są wprawdzie przeznaczone dla członków zespołów ratownictwa medycznego, ale powszechna wiedza na temat standardów w opiece przedszpitalnej może poprawić współpracę między członkami zespołu ratownictwa medycznego a personelem szpitalnego oddziału ratunkowego.
Artykuł ten powstał po cyklu szkoleń z zakresu ZWR w 26 polskich szpitalach, co bez wątpienia również wpłynęło na nasze postrzeganie tego tematu. W części pierwszej przedstawiliśmy ogólne założenia ZWR, niniejszym artykule omawiamy natomiast – już bardziej szczegółowo – pilotażowe wdrażanie systemu w warunkach polskich.