Czy zwróciliście uwagę, jak często zdarzyło się Wam przeczytać o danej chorobie i już kilka dni później po raz pierwszy ją zdiagnozować?
Podczas całego mojego życia zawodowego pojawiło się niewiele tak poważnych zagrożeń zdrowotnych o globalnym zasięgu jak koronawirus. Zdumiewające tempo rozwoju sytuacji oznacza, że to, co piszę dziś, może być nieaktualne jutro, a co dopiero za kilka tygodni, kiedy będziecie czytać ten tekst.
Jeśli pod koniec konsultacji pacjent werbalnie lub niewerbalnie daje znać, że chciałby coś dodać, warto rozważyć zadanie pytania skriningowego typu: „Czy coś jeszcze?”, „Czy coś jeszcze pana/panią niepokoi?”.
Co jakiś czas w mojej karierze lekarza rodzinnego zdarza mi się łapać na tym, że zupełnie nie wiem, co powiedzieć.
Pracujesz w puchatym sweterku, w sukience, w garniturze, czy może w koszuli z rozpiętym kołnierzykiem? Jeśli jesteś mężczyzną, czy kiedykolwiek zakładasz krawat? Czy celowo zdecydowałeś się na bardziej formalny ubiór, czy może bardziej swobodny styl?
Połowa pacjentów wychodzi od lekarza, nie rozumiejąc tego, co im powiedział, użycie tej prostej techniki może pomóc.
Bałagan na biurku to bałagan w umyśle. Biurko, po którym znać, że jego właściciel jest zajęty, może dawać pacjentowi sygnał, że lekarz nie ma dla niego czasu.
Kiedyś myślałem, że to jedynie mój kłopot. Aż pewnego razu zobaczyłem na Twitterze, jak jeden z lekarzy napisał, że wstał z łóżka, poszedł do łazienki, poczuł chlupotanie w dole brzucha i natychmiast zdiagnozował u siebie wodobrzusze – ze wszelkimi drastycznymi konsekwencjami.
Mijają 2 lata od wprowadzenia w Polsce ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Określono w niej, że POZ stanowi miejsce pierwszego kontaktu świadczeniobiorcy z systemem ochrony zdrowia, w ramach którego zapewniony jest dostęp do profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych, pielęgnacyjnych oraz rehabilitacyjnych świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Czasem podejrzewam, że pewnego dnia zostanie udowodnione, że wszystko, czego nauczyłem się na studiach medycznych, okaże się błędne. Może przesadzam.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.