Nowelizacja ustawy zmieniła obowiązki podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych związane z prawami pacjenta w POZ. Nie wyznaczono żadnego terminu na dostosowanie działalności do nowych przepisów, co oznacza, że należy niezwłocznie zaktualizować informacje dla pacjentów.
Czy można zamontować w pokoju lekarskim kamery bez wiedzy personelu?
Co zrobić, gdy pacjent przeprowadza się na stałe do DPS oddalonego o 150 km od dotychczasowego POZ i nie chce zmienić deklaracji wyboru?
Kto zgodnie z aktualnymi przepisami może pozbawić lekarza prawa do wypisywania recept refundowanych i pełnopłatnych? Kiedy sąd lekarski może ukarać lekarza pozbawieniem prawa do wypisywania recept?
Które dzieci mają uprawnienia do kodu „DZ” na recepcie?
Czy konieczne jest odnotowanie w dokumentacji medycznej zgody na dostęp do danych?
Czy NFZ ma prawo dokonać kontroli, czy lekarz sprawdza IKP pacjenta podczas wystawiania recepty, i czy może nałożyć karę finansową na lekarza, który tego nie robi?
Kto jest uprawniony do preskrypcji bezpłatnych produktów? Którzy pacjenci są objęci preskrypcją bezpłatnych produktów? Wyjaśnia dr n. prawn. Tamara Zimna, radca prawny.
Zapoznaj się z odpowiedzią prawnika.
6 lutego 2023 roku Minister Zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 271). W przepisach przejściowych wyznaczono 6-miesięczny okres na dostosowanie działalności ambulatoryjnej do nowego standardu (do 23 sierpnia 2023 r.).
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.