Większość pacjentów zwraca się w pierwszej kolejności do swojego lekarza rodzinnego, także w sprawach zdrowia psychicznego. Interwencje lekarza wspomagające dobrostan psychiczny pacjenta są nie do przecenienia, podobnie jak umiejętne pokierowanie pacjenta do innych specjalistów, co nierzadko wymaga zmierzenia się ze społecznymi uprzedzeniami i obawami.
Zgwałconą kobietę, która ma zasoby, stać na prywatnego psychologa, na adwokata. Natomiast do państwowego systemu pomocy trafiają osoby ubogie, z wielodzietnych, biednych rodzin, ludzie z niepełnosprawnościami, często ofiary z wtórną, wielokrotną traumą.
To jeden z postulatów z jakimi Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zwróciła się do ministra zdrowia. Ma to zwiększyć dostęp do szczepień przeciwko grypie wśród pacjentów.
Czy osoby z nadwagą lub otyłością i prawidłowym profilem metabolicznym są obciążone zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym? Wyniki przeglądu systematycznego z metaanalizą.
Obecnie niedostępne są badania przesiewowe w kierunku BD do stosowania w POZ. Zgodnie z zaleceniami NICE (National Institute for Health and Care Excellence), diagnozując depresję u pacjenta, lekarze rodzinni powinni zapytać o wcześniejsze epizody nadmiernej aktywności lub zachowań cechujących się rozhamowaniem; a jeśli objawy te utrzymywały się dłużej niż przez 4 dni, pacjent powinien zostać skierowany do psychiatry.
Trądzik odwrócony często uznawany jest za rzadką i nieuleczalną chorobę, ale jej wczesne postaci kliniczne niejednokrotnie obserwuje się w POZ, dzięki czemu można podjąć działania w celu opanowania stanu zapalnego, zapobiegania bliznowaceniu oraz złagodzenia bólu u pacjenta.
Przegląd publikacji obejmuje okres od 27.01.2019 r. do 31.07.2020 r.
Czy i w jakim stopniu otyłość brzuszna zwiększa ryzyko zgonu? Wyniki przeglądu systematycznego z metaanalizą.
Kobiety, u których rozpoznano cukrzycę ciążową, są obciążone 10-krotnie większym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu z kobietami z prawidłową glikemią w okresie ciąży. Zapoznaj się z wynikami badania i komentarzem eksperta.
W artykule przedstawiono zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego. Autorzy zwracają uwagę na znaczenie wywiadu dotyczącego dotychczasowej diety przy ustalaniu przyczyny zaburzeń oraz przedstawiają zalecenia dietetyczne we wstępnym leczeniu.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.