Odcisk czy brodawka?
O tym, jak i w czym może pomóc podolog, opowiada Sylwia Purzyńska
O tym, jak i w czym może pomóc podolog, opowiada Sylwia Purzyńska
Robimy dwie 3–5-milimetrowe dziurki, jedna jest w pasze, druga niżej, na bocznej ścianie klatki piersiowej. Do jednej dziurki wprowadzamy kamerę, do drugiej – nazwijmy to – chirurgiczne nożyczki. Znajdujemy nerw (on wygląda jak sznureczek), przecinamy. Pocenie się nie wróci już nigdy – o operacyjnym usuwaniu pierwotnej nadpotliwości opowiada dr Adam Mol.
Pacjenci potrafią osiągnąć czystą lub prawie czystą skórę w przeciągu kilkunastu tygodni, rekordziści w 4 tygodnie. Zmiany ustępują szybko, pacjent normalnie funkcjonuje, wraca do pracy, do sportu. Nikt, patrząc na takiego człowieka nawet się nie domyśli, że ma on ciężką łuszczycę – zapewnia prof. Irena Walecka.
Zwracamy coraz większą uwagę na wygląd. Medycyna ma też coraz większe możliwości. Im wcześniej podejmiemy nasze działania, tym lepsze możemy osiągnąć efekty. Kiedy na przykład 20-latek zauważa znaczne przerzedzenie włosów, a jego tata wyłysiał przed 40-tką, to jest to idealny moment, żeby spróbować leczenia – przekonuje dr Mariusz Sikora.
Jak często można się tatuować? Czy łuszczyca wyklucza tatuaż? A koronawirus? Dlaczego tatuażu nie powinno się usuwać? Na pytania odpowiada dermatolog, dr Dorota Sobolewska-Sztychny.
Należę do pokolenia lekarzy, które raczej nie spodziewało się zobaczyć kiły, ale choroba wróciła i niestety widać ją coraz częściej - mówi w wywiadzie dla MP specjalistka ginekologii i położnictwa dr Anna Szwabowicz.
Choroby przenoszone drogą płciowa mają, w zależności od czynnika etiologicznego i płci, różnorodną manifestację kliniczną. „Szczęśliwie” jeśli zmiany są widoczne – mówi w wywiadzie dla MP dr hab. n. med. Aneta Szczerkowska-Dobosz.
Każdy kosmetyk na rynku jest „zdrowy”, bo każdy przeszedł odpowiednie badania, a stężenia substancji dobierane są w taki sposób, by nie były szkodliwe dla zdrowia użytkownika. Natomiast niektóre substancje kosmetyczne, zwłaszcza, jeśli są nieodpowiednio dobrane do typu cery, mogą po prostu pogarszać jej stan. W takim przypadku nie można uznać, że kosmetyk naturalny jest dla nas bezpieczny – mówi kosmetolożka, Agnieszka Pindel.
To ma być gorący tydzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że na zachodzie kraju temperatura może przekroczyć 30 stopni.
O tym, jak korzystać ze słońca, żeby potem nie żałować Ewa Stanek-Misiąg rozmawia z dr hab. Hanną Myśliwiec, dermatolog.
Jak właściwie korzystać ze słońca, po jakie kosmetyki sięgnąć – o tym rozmawiamy z dermatolog dr Anną Chałupczak–Winiarską, ekspertem targów AtoPsoriaDerm, które odbyły się 1 lipca w Targach Kielce.
O możliwościach leczenia i problemach polskich pacjentów rozmawiamy z Moniką Kotlarz-Kozą, psychologiem, prezesem Fundacji „Tak, mam łuszczycę”.
Na temat niezłośliwych zmian skórych opowiada dr n. med. Wojciech Wysocki.
Podczas wakacyjnych wyjazdów źle przechowujemy kremy, smarujemy się za rzadko i zbyt małą ilością kosmetyku, beztrosko używamy groźnych kremów przyśpieszających opalanie i szamponów przeciwłupieżowych oraz kremów zawierających kwasy owocowe.