Samookaleczenia są problemem interdyscyplinarnym, który wymaga współpracy psychiatry, pediatry i rodziców. Samo zjawisko wydaje się coraz bardziej powszechne – dotyczy 40% młodzieży. By móc odpowiednio wcześnie reagować, niezbędna jest edukacja.
Jaka jest rola pediatry we wspieraniu zdrowia seksualnego dzieci i młodzieży?
Dzieci wychowywane przez osoby tej samej płci są wśród nas cały czas i nie jest to skutek adopcji. Z jakimi problemami społecznymi się borykają? Jaki ma to wpływ na ich rozwój emocjonalny i społeczny? Jak rozmawiać z dziećmi i ich opiekunami?
Jak rozpoznać nietypowy rozwój dziecka? Jaką diagnostykę zlecić? Kiedy nawet nietypowy rozwój należy uznać za prawidłowy?
Co to jest przywiązanie? Kiedy lekarz może podejrzewać, że przywiązanie kształtuje się nieprawidłowo? Jak lekarz może sobie radzić z zaburzeniami więzi?
Jakie są trzy główne wątki rozwoju psychoseksualnego? Jakie wyróżniamy dziecięce zachowania seksualne? Jak reagować na przejawy seksualności u dzieci?
Pani Anna przyprowadziła do lekarza rodzinnego swoją córkę Amelkę na bilans 6-latka. Podczas wizyty dziewczynka była pogodna, współpracowała przy badaniu, chętnie odpowiadała na pytania i wykonywała zadania proponowane przez lekarza.
Co może zrobić rodzic i lekarz, aby dziecko mniej bało się wizyty w gabinecie.
W niniejszym artykule opisano badania dotyczące wpływu nowych technologii na rozwój społeczno-emocjonalny małych dzieci. Czy powinniśmy się niepokoić?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.