Astma ciężka (oporna na leczenie)Pacjenci z ciężką astmą doświadczają dużego obciążenia objawami, zaostrzeniami i działaniami niepożądanymi leków. Towarzyszą im częste duszności, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej oraz kaszel, które przeszkadzają w codziennym życiu, aktywności fizycznej i spaniu. Niestosowanie się do zaleceń lekarza to najczęstsza przyczyna problemów z kontrolą astmy.
Przewlekłe proste zapalenie krtaniPrzewlekłe proste zapalenie krtani rozwija się na skutek długotrwałego działania czynników drażniących. Należą do nich m.in.: czynniki zakaźne, substancje drażniące, nadmierna eksploatacja głosu, przekrwienie górnych dróg oddechowych, tor oddychania przez usta.
Ostre nieżytowe zapalenie krtaniOstre nieżytowe zapalenie krtani jest związane ze stanem zapalnym obejmującym górne drogi oddechowe.
Przewlekłe przerostowe zapalenie krtaniNajczęściej przewlekłe przerostowe zapalenie krtani powstaje wtórnie do przewlekłego prostego zapalenia na skutek utrzymującego się działania czynników drażniących (tytoń, alkohol, przewlekłe zakażenia, nadmierny wysiłek głosowy).
Grzybica krtaniGrzybica krtani najczęściej występuje wtórnie do grzybic jamy ustnej i gardła. Na jej występowanie narażone są głównie osoby wyniszczone, przyjmujące długotrwale antybiotyki lub leczenie immunosupresyjne, chorzy na cukrzycę, a także noworodki przebywające w złych warunkach higienicznych.
Przewlekłe zanikowe zapalenie krtaniGłówne dolegliwości u chorych na przewlekłe zanikowe zapalenie krtani to: uczucie suchości w gardle i krtani, chrypka, zaburzenia głosu, pokasływanie w celu usunięcia wydzieliny.
Ostre podgłośniowe zapalenie krtaniOstre podgłośniowe zapalenie krtani dotyczy głównie dzieci pomiędzy 1 a 5 rokiem życia. Wywołane jest przez infekcje wirusową. Często w przebiegu choroby dochodzi do nadkażenia bakteryjnego.
Astma u dzieci - mechanizmy i przyczynyU większości ludzi kontakt z tymi substancjami nie powoduje żadnej reakcji, ale u osób uczulonych we krwi znajdują się przeciwciała przeciwko nim skierowane. Należą one zwykle do immunoglobulin klasy E (IgE).