Szpital tymczasowy w Pyrzowicach od początku funkcjonowania przyjął ponad tysiąc pacjentów. W cyklu rotacyjnym mamy do czynienia z leczeniem około 120 pacjentów – przekazał w poniedziałek w Pyrzowicach (woj. śląskie) premier Mateusz Morawiecki.
W polskiej kardiologii potrzebne jest nowe podejście łączące oddzielne dziś dziedziny: kardiologię dziecięcą, wieku dorosłego oraz podeszłego. Ta zmiana może zatrzymać niebezpieczny trend związany ze wzrostem zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe u Polaków – to podstawowy wniosek z debaty „Kardiologia dla pokoleń”.
Doustny lek molnupirawir zatrzymuje namnażanie wirusa; zmniejszy on liczbę ciężkich przebiegów i hospitalizacji – powiedziała prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Specyfik ten ma być dostępny w Polsce już w grudniu.
W kulminacji czwartej fali pandemii widać, że znowu pomocy psychiatrycznej potrzebują medycy walczący z COVID-19; gubią oni sens swojej pracy, bo ciągle jest dużo zgonów - powiedział psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.
W woj. lubuskim potwierdzono w niedzielę 663 nowe zakażenia koronawirusem, 13 osób zmarło. Przed rokiem było to odpowiednio – 398 zakażonych i 20 zmarłych – poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.
Chorzy na łuszczycę plackowatą oraz nieswoiste zapalenia jelit są za krótko leczeni nowszymi lekami biologicznymi – oceniają eksperci. Jest to szkodliwe dla zdrowia pacjentów i powoduje niepotrzebne dodatkowe koszty, w tym związane z niezdolnością do pracy.
Od środy Szpital Powiatowy w Iłży k. Radomia (Mazowieckie) będzie miał o 14 łóżek więcej dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem koronawirusem – poinformował w poniedziałek rzecznik Starostwa Powiatowego w Radomiu Marcin Genca.
Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 diagności laboratoryjni stanęli przed ogromnym wyzwaniem. – Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że zdali egzamin – mówiła Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, podczas ceremonii otwarcia V Forum Kierowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.
W ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu otrzymał dofinansowanie w kwocie 280 000 zł na zakup ambulansu transportowego typu B.
Agencja Bloomberga na podstawie publikowanych co miesiąc rankingów odporności na COVID-19 oceniła, które z 53 największych gospodarek świata w sposób najbardziej stabilny potrafiły walczyć ze skutkami pandemii, skutecznie chronić życie swoich obywateli, ale również stan gospodarki i utrzymywać przy tym otwartość życia społecznego.
Czy mamy powody do niepokoju? Nowe stanowisko zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
Wyjaśnia prof. Otylia Kowal-Bielecka, kierownik Kliniki Reumatologii UMB, członkini EUSTAR, współautorka pierwszych na świecie wytycznych dotyczących leczenia twardziny układowej.
Blisko 30 mln zł Ministerstwo Nauki i Edukacji przyznało trzem gdańskim uczelniom wyższym. Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu przekazano blisko 1 mln zł na stworzenie Pracowni mikroskopii konfokalnej i dermoskopii skóry.
Prof. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu otrzymał Nagrodę Naukową Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
W drugiej połowie listopada 2021 roku do SPSK nr 1 PUM w Szczecinie dojechał długo oczekiwany ambulans ratunkowy, który skutecznie wesprze Szpitalny Oddział Ratunkowy i cały szpital w trosce o zdrowie i życie pacjentów.
Polecenie Ministerstwa Zdrowia z 1 listopada 2020 r. było tak nieprecyzyjnie napisane, że jego funkcjonowanie przez ostatni rok doprowadziło do nawarstwienia w laboratoriach patologii i niesprawiedliwości – czytamy na stronie KZZPMLD.
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych opublikował apel i list otwarty skierowany do: Andrzeja Dudy – Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego – Prezesa Rady Ministrów, Adama Niedzielskiego – Ministra Zdrowia, Elżbiety Witek – Marszałek Sejmu RP, Tomasza Grodzkiego – Marszałka Senatu RP.
Mamy 20 576 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 45 osób.
W bazie sekwencji wirusa GISAID zgłoszonych w piątek do południa na świecie wykryto 66 przypadków wariantów wirusa B.1.1.529, większość z Afryki, dwa z Hongkongu - powiedział zastępca dyrektora ds. Bezpieczeństwa Epidemiologicznego i Środowiskowego NIZP-PZH PIB prof. Rafał Gierczyński.
Mamy 26 182 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 96 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarły 282 osoby.