mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Inauguracja roku akademickiego w WUM

    Dokonaliście wyboru trudnej, ale fascynującej i pięknej drogi zawodowej – powiedział we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki do studentów podczas inauguracji roku akademickiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

  • Rząd ustanowił program modernizacji Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus

    Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez ministra zdrowia uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego programu unowocześnienia Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie – poinformował we wtorek CIR.

  • "Stacje pogotowia w zarządzie wojewodów przewidziane w ustawie"

    Taka propozycja, aby stacje pogotowia znajdowały się w zarządzie wojewodów, jest przewidziana w projekcie ustawy o systemie ratownictwa medycznego – powiedział we wtorek w Warszawie rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W ten sposób odniósł się do słów szefa MZ na temat upaństwowienia ratownictwa medycznego.

  • MZ: rozwój epidemii w trzech województwach

    Widzimy rozwój epidemii w trzech województwach. Na Lubelszczyźnie zajętych jest około 56 proc. łóżek szpitalnych, na Podlasiu 46 proc., a na Podkarpaciu 42 proc. – przekazał we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

  • RPO: agonia psychiatrii dzieci i młodzieży

    Bardzo duże zaniepokojenie budzą doniesienia mediów o możliwości likwidacji oddziału psychiatrii dziecięcej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego o pilne działania na rzecz zapewnienia najmłodszym pacjentom dostępu do tych świadczeń.

  • URPL w sprawie produktu leczniczego Regkirona

    Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych opublikował informację w sprawie komunikatu Europejskiej Agencji Leków dotyczącego rozpoczęcia oceny wniosku o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego Regkirona do leczenia osób dorosłych z COVID-19.

  • Prof. Mikołuć prezesem Polskiego Towarzystwa Fenyloketonurii

    Prof. Bożena Mikołuć z Kliniki Pediatrii, Reumatologii, Immunologii i Chorób Metabolicznych Kości UMB została wybrana na Przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Fenyloketonurii.

  • "Liczymy na długie spotkanie"

    W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie po godz. 11.00 rozpoczęło się piąte spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. – Liczymy na długie spotkanie – powiedział dziennikarzom wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak.

  • Wtorkowy raport epidemiczny MZ

    Mamy 1 325 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 38 osób.

  • Niedzielski: przekroczenie granic musi być karane

    Oczekuję, że prokuratura będzie wnioskowała o uchylenie immunitetu posła Grzegorza Brauna. Mam nadzieję, że do tego dojdzie, bo potrzebna jest asertywna, jednoznaczna postawa, że przekroczenie granic musi być karane – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

  • Minister zdrowia o upaństwowieniu ratownictwa

    Zaczynam się poważnie zastanawiać, czy ratownictwo medyczne nie powinno zostać w jakiś sposób upaństwowione – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

  • MZ: cmentarze prawdopodobnie będą otwarte

    Szef MZ w rozmowie w RMF FM był pytany o ewentualne zamknięcie cmentarzy w czasie uroczystości Wszystkich Świętych. Taką decyzję – z powodu pandemii i rosnącej liczby zakażeń – rząd podjął w minionym roku.

  • Apel środowisk medycznych do MSWiA

    25 profesorów i doktorów habilitowanych nauk medycznych zaapelowało do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego o niezwłoczne umożliwienie wjazdu do strefy objętej stanem wyjątkowym, niezależnej grupie medyków, w celu niesienia tam pomocy humanitarnej.

  • Studenci wspierają protest medyków

    Prezentując oddolny, studencki głos, chcemy okazać wszystkim protestującym wsparcie. Pokazać solidarność z ludźmi, którzy od tygodni śpią pod namiotami Białego Miasteczka – czytamy w piśmie Młodych solidarnie z Protestem Medyków. Na 9 października zaplanowali oni manifestacje solidarnościowe w całej Polsce.

  • Poznań – wyróżnienia za walkę z pandemią

    1 października w Auli Artis w Poznaniu odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu „Bohaterowie Walki z COVID-19”, organizowanego przez wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego i redakcję „Głosu Wielkopolskiego”. Spośród zgłoszonych kandydatów z całej Wielkopolski wyłoniono 20 laureatów w czterech kategoriach.

  • Odwiedziny – teoria rozmija się z praktyką

    Wraz ze wznoszeniem się krzywej zakażeń i hospitalizacji z powodu COVID-19 szpitale będą mieć coraz większy problem z zapewnieniem pacjentom prawa do odwiedzin osób bliskich. Tym bardziej, że stanowiska płynące z instytucji centralnych nie pomagają – świadczą raczej o dużym oderwaniu od realiów funkcjonowania szpitali i walki z pandemią.

  • Publikacja upamiętniająca prof. Romana Kaliszana

    Czasopismo „TrAC – Trends in Analytical Chemistry” opublikowało specjalny zeszyt pt. Chromatography in Bioanalysis – a tribute to Prof. Roman Kaliszan, poświęcony pamięci prof. Romana Kaliszana, rektora Akademii Medycznej w Gdańsku w latach 2005–2008.

  • Dziś piąte spotkanie MZ i protestujących

    W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie we wtorek planowane jest piąte spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. Poprzednie rozmowy odbyły się 21, 23, 28 i 30 września.

  • "Tego typu odkrycia są często reakcją spustową dla kolejnych"

    Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie receptorów temperatury i dotyku zostali: David Julius i Ardem Patapoutian. Komentują ekspeci centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW.

  • "Odkrycie noblistów pomogło zrozumieć molekularne podstawy odczuwania dotyku"

    David Julius oraz Ardem Patapoutian to tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z dziedziny medycyny. Komitet Instytutu Karolinska wyróżnił ich za "odkrycie receptorów temperatury i dotyku". Komentuje prof. Agata Ptak-Belowska, prodziekan Wydziału Lekarskiego ds. anglojęzycznych kierunków studiów, kierownik Pracowni Genetyki i Biologii Molekularnej, Katedra Fizjologii UJ CM.

98829 artykułów - strona 1437 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.