Z kraju

  • "Musimy mieć narzędzia do egzekwowania przepisów"

    Możemy przekazywać dowolną ilość środków, ale nic nie poradzimy na to, że jeden z dyrektorów postanowi nie wynagradzać ratowników medycznych – oświadczył w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

  • Kielce – nowoczesny aparat USG w szpitalu wojewódzkim

    Wysokiej klasy aparat USG, wyposażony w unikatowy w skali Polski program, który ocenia funkcję serca u płodu, otrzymała Klinika Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Urządzenie znalazło się na wyposażeniu Pracowni Diagnostyki Perinatalnej dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

  • Ponad 2 mln zł dla szpitali w Lubartowie i Janowie Lubelskim

    Szpitale w Lubartowie oraz Janowie Lubelskim dostaną pieniądze na zakup nowego sprzętu potrzebnego m.in. do diagnostyki pacjentów. To kwota ponad 2 mln zł. Wojewoda lubelski Lech Sprawka w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim podpisał umowy z przedstawicielami powiatów oraz reprezentantami szpitali.

  • Dostępność terapii i świadczeń w programach lekowych w chorobach autoimmunologicznych – raport 2021

    Zmiana modelu udzielania świadczeń ambulatoryjnych w programach lekowych oraz premiowanie ośrodków, w których rzeczonych hospitalizacji się praktycznie nie wykonuje, podniesie wycenę opieki ambulatoryjnej i może przyczynić się do wzrostu liczby pacjentów leczonych w Polsce.

  • Środowy raport epidemiczny MZ

    Mamy 2 085 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 30 osób.

  • "Każda strona ma subiektywne podejście do tego, jak blisko jesteśmy"

    Od początku powtarzaliśmy, że postulaty medyków są zaporowe. Siedliśmy do stołu, by każda strona mogła zejść ze swoich granicznych wartości. Chciałbym, byśmy doszli do porozumienia w czwartek – powiedział w środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

  • Ciechocinek – pracownicy szpitala wojskowego odznaczeni

    Pracownicy 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Ciechocinku zostali odznaczeni Odznakami Honorowymi za zasługi dla ochrony zdrowia.

  • Dyrektor ŚCP: szpital funkcjonuje normalnie

    Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy pracuje normalnie, ciągłość udzielania świadczeń zdrowotnych nie jest zagrożona – poinformowała dyrekcja placówki podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

  • 9. edycja Uniwersytetu Zdrowego Seniora

    50 studentów, program nauczania związany z utrzymaniem zdrowia i dobrej kondycji u osób w wieku senioralnym, zajęcia dwa razy w miesiącu po ok. 4 godz. – rusza 9. edycja Uniwersytetu Zdrowego Seniora UMB.

  • Poznań – podziękowania dla dyspozytorów

    5 października br. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyło się uroczyste zakończenie funkcjonowania Dyspozytorni Medycznej w Poznaniu w strukturach Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

  • Profilaktyka dziecięcej krótkowzroczności na Lubelszczyźnie

    Wkrótce rozpoczną się badania przesiewowe krótkowzroczności u dzieci z klas 1-3 z terenu województwa lubelskiego w ramach pilotażowego programu „Dobrze widzieć”.

  • Współpraca OIL w Warszawie z Uczelnią Medyczną im. Marii Skłodowskiej-Curie

    List intencyjny, określający ramy przyszłej współpracy między OIL w Warszawie i Uczelnią Medyczną im. Marii Skłodowskiej-Curie, został podpisany dziś w siedzibie izby.

  • MZ: na dziś nie będzie żadnych obostrzeń

    Na dziś nie będzie żadnych obostrzeń. Na pewno nie zamkniemy szkół – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla środowego „DGP”.

  • MZ: czwarta fala zaczyna przyspieszać

    Przekroczyliśmy ponad 2 tys. dziennych zakażeń koronawirusem. Jeżeli porównamy tę liczbę do ubiegłej środy, to jest wzrost o 70 proc. – poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Czwarta fala zdecydowanie zaczyna przyspieszać – ocenił.

  • Zarząd Województwa Opolskiego o stanie psychiatrii

    W związku z brakiem kadry medycznej samorząd województwa zmienił profil działalności leczniczej oddziału psychiatrii C szpitala przy ul. Wodociągowej w Opolu – oddział zamieniono na ZOL. To efekt niedoinwestowania służby zdrowia oraz niskiego poziomu finansowania świadczeń przez NFZ – czytamy na stronie UMWO.

  • Specjaliści z SU w Krakowie na czele towarzystw i sekcji naukowych

    Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie znaleźli się na czele ogólnopolskich towarzystw i sekcji naukowych.

  • Za i przeciw asystentom chirurga

    Autorzy projektu wprowadzającego zawód „specjalisty w dziedzinie chirurgicznej asysty lekarza” uważają, że to świetna recepta na niedobory kadrowe. Nie brakuje jednak przeciwników tego pomysłu.

  • Słupsk – poradnia psychologiczno-psychoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży

    Poradnia psychologiczno-psychoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży otwarta została na terenie Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku 5 października 2021 r. Ośrodek przyjmuje pacjentów bez skierowania i za darmo. Dotyczy to dzieci i młodzieży do 18 lub 21 roku życia.

  • Akcja pomocy na granicy – jest zbiórka

    Grupa lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, która chce nieść pomoc medyczną migrantom, zdecydowała o rozpoczęciu akcji i wyjeździe na tereny poza strefę objętą stanem wyjątkowym. Czekają na zgodę MSWiA na wjazd na tereny leżące przy samej granicy. O wyrażenie takiej zgody zaapelował Prezes NRL i grupa wybitnych lekarzy.

  • Co dalej z protestem?

    W czwartek ma się odbyć ostatnia tura rozmów między Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia a wiceministrem Piotrem Bromberem. Wtorkowe, wielogodzinne spotkanie nie przyniosło rozstrzygnięcia. Wydaje się też, że mimo ostrożnego optymizmu strony rządowej, nie przyniosło zbliżenia stanowisk.

98833 artykuły - strona 1436 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.