mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • MZ: jesteśmy w stanie się porozumieć

    W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie planowane jest we wtorek kolejne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

  • Prof. Kos-Kudła Prezesem Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego

    Prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła Lekarz Kierujący Oddziałem Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach oraz Kierownik Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych SUM w Katowicach, rozpoczęła 4-letnią kadencję Prezesa Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

  • "Zapowiadana zmiana obniży standardy kształcenia lekarzy"

    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z oburzeniem przyjęło zapowiedź Ministra Zdrowia, dotyczącą planu kształcenia lekarzy w szkołach zawodowych.

  • Kielce - powstanie Oddział Chemioterapii Dziennej?

    W siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach obradował Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Uwagę radnych skupiła planowana do realizacji inwestycja utworzenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rafała w Czerwonej Górze Oddziału Chemioterapii Dziennej dla pacjentów onkologicznych, którzy leczeni są w tym szpitalu na nowotwory płuc.

  • Powołano Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego

    27 września 2021 r. w siedzibie Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie podpisane zostało Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego.

  • Przygnieceni biurokracją

    Blisko 1/3 czasu porady lekarskiej zajmuje prowadzenie dokumentacji medycznej oraz wykonywanie czynności administracyjnych. W trakcie teleporady na samo świadczenie medyczne pozostaje jeszcze mniej, bo tylko 57% czasu.

  • Robot ortopedyczny operuje na WUM

    W Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego 78-letniej pacjentce wszczepiono endoprotezę stawu kolanowego przy użyciu jedynego w Polsce robota ortopedycznego NAVIO.

  • Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Lipsku po remoncie

    27 września wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz wziął udział w oficjalnym oddaniu wyremontowanego oddziału w Szpitalu Powiatowym w Lipsku, który od początku września br. wznowił świadczenia usług medycznych.

  • Sukces organizacyjny polskiej kardiologii

    W „Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes” opublikowano analizę efektów programu KOS-Zawał. – Po raz pierwszy polskie rozwiązania organizacyjne są szeroko komentowane i pozytywnie oceniane za oceanem – mówi prof. Piotr Jankowski.

  • Prof. Poleszak z nagrodą

    Podczas Gali Zakończenia XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki prof. dr hab. n. farm. Ewa Poleszak otrzymała nagrodę za popularyzację i promocję nauki oraz działalność społeczną.

  • MZ: szpitale same określą obsadę lekarsko-pielęgniarską

    Do końca grudnia 2021 r. szpitale będą zwolnione z obowiązku zapewnienia kadry lekarsko-pielęgniarskiej zgodnie z wymaganiami. O obsadzie na oddziałach decydować będzie kierownik podmiotu leczniczego. Obsada musi gwarantować bezpieczeństwo pacjentów i ciągłość leczenia.

  • 7. festiwal KultURO w Krakowie

    Możliwość wykonania badań profilaktycznych, a dzięki temu wykrycia chorób takich jak rak pęcherza moczowego czy gruczołu krokowego we wczesnym stadium ich rozwoju – to cel rozpoczynającego się w poniedziałek w Krakowie 7. festiwalu KultURO.

  • Nowe inwestycje w USK w Opolu

    Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozpoczyna przebudowę parteru budynku poradni, gdzie powstanie miejska przychodnia POZ. Wyremontowane zostanie też wejście główne do szpitala, a wewnątrz – m.in. rejestracja dla pacjentów i punkt obsługi. Całość zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

  • "Rada Medyczna nie rozmawia o obostrzeniach"

    Rada Medyczna na razie nie rozmawia o obostrzeniach — powiedziała prof. Magdalena Marczyńska. Dodała, że w czasie ostatnich spotkań na ten temat nie było ani słowa.

  • MZ: nie chcemy zwiększać bazy łóżek covidowych na zapas

    Nie chcemy zwiększać bazy łóżek covidowych na zapas, bo mamy świadomość tego, że obywatele potrzebują również normalnego leczenia w innych zakresach chorobowych – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski na inauguracji kampanii #świetokrzyskieNIEhejtuje w Kielcach.

  • Radom – szpital tymczasowy gotowy do otwarcia

    Radomski Szpital Specjalistyczny jest przygotowany do ponownego otwarcia w przyszłym tygodniu szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19. Obecnie na oddziale obserwacyjno-zakaźnym przebywa 9 osób z koronawirusem – zapowiedział w poniedziałek dyrektor szpitala Marek Pacyna.

  • Poniedziałkowy raport epidemiczny MZ

    Mamy 421 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 i z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami nie zmarła żadna osoba.

  • Rząd zajmie się projektem powołującym Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom

    Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się projektem, którego celem jest powołanie jednego podmiotu prowadzącego działalność w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami.

  • Standardy akredytacyjne MZ w patomorfologii

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania jednostek diagnostyki patomorfologicznej.

  • NFZ: zmiany w opiece paliatywnej i hospicyjnej

    Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił projekt zmian w opiece paliatywnej i hospicyjnej. Zmiany dotyczą pierwszej wizyty u pacjenta i częstotliwości wizyt pielęgniarek w hospicjum domowym.

98813 artykułów - strona 1446 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.