mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Absolwenci UZ najlepsi w Polsce

    Opublikowano wyniki jesiennej edycji Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Najlepsi byli absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, a najwyższy wynik – 187 punktów – uzyskał absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

  • Piątkowy raport epidemiczny MZ

    Mamy 813 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 12 osób.

  • Aresztant leczony bez wyrażenia zgody. RPO interweniuje

    Aresztowany mężczyzna był leczony bez swej zgody i z użyciem przymusu bezpośredniego. RPO uznał skargę osadzonego za zasadną. Podawanie mu leków pod przymusem nie miało oparcia w przepisach, tym samym naruszyło jego prawo do odmowy leczenia.

  • Infarma o "Profilaktyce 40+"

    Program, aby faktycznie realizował cele profilaktyki, powinien zostać uzupełniony o schematy postępowania z pacjentem po wykonaniu badań, ścieżki diagnostyki pogłębionej a potem także terapii – czytamy w uwagach Infarmy do projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40+”.

  • MZ: restrykcje na poziomie powiatów

    Mamy przygotowany wariant, który będzie punktowo, prawdopodobnie na poziomie powiatów wprowadzał obostrzenia – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

  • ORL w Szczecinie popiera akcję #wylecznienawiść

    Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie opublikowała stanowisko w sprawie poparcia ogólnopolskiej akcji medialnej #wylecznienawiść.

  • Rozbudowa kampusu UJ Collegium Medicum

    16 września władze UJ CM podpisały umowę na realizację pierwszego etapu modernizacji i rozbudowy Kampusu UJ CM w Krakowie-Prokocimiu. Budynek laboratoryjny „A” ma powstać w ciągu niespełna trzech lat. Wartość inwestycji to blisko 122 mln złotych.

  • MZ i GIS ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

    Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

  • Śląskie – połączenie oddziałów onkologii dziecięcej

    Trzy śląskie oddziały hematologii i onkologii dziecięcej, działające w szpitalach w Katowicach, Chorzowie i w Zabrzu, mają zostać połączone – poinformował w czwartek rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach prof. Tomasz Szczepański.

  • Otyłość zaczyna się od głowy

    Fala otyłości przybiera na sile – dzisiaj 25%, a według prognoz NFZ za 4 lata już 30% społeczeństwa będzie otyła. Otyłość można śmiało uznać za chorobę, której rozwój jest ściśle powiązany z globalnym rozwojem cywilizacyjnym. Jednocześnie wzrasta świadomość i wiedza na temat samej choroby i jej konsekwencji zdrowotnych.

  • Hipercholesterolemia – niewidzialna choroba cywilizacyjna

    24 września przypada światowy dzień hipercholesterolemii, będącej przyczyną wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Hipercholesterolemia dotyczy blisko 60% społeczeństwa – co drugiego z nas, ale zaledwie 6% pacjentów jest świadomych swojego stanu. Choroby układu krążenia od wielu lat są głównym zabójcą Polaków – stanowią ponad 40% wszystkich zgonów w naszym kraju.

  • Niedzielski: niech każdy sobie odpowie, czy hejt należy tolerować

    Tak wyglądają skutki nawoływania do agresji i nienawiści z mównicy sejmowej. Niech każdy sobie odpowie, czy hejt należy tolerować – napisał minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze w nawiązaniu do tweeta farmaceutki Olgi Sierpniowskiej.

  • MZ: jest przestrzeń do szukania kompromisu

    Zaprezentowaliśmy trzy konkretne warianty, jak wyglądałyby wzrosty najniższego wynagrodzenia, ale też szeroko omówiliśmy kwestię wyceny świadczeń – poinformował w czwartek wiceszef resortu zdrowia Piotr Bromber po spotkaniu z protestującymi medykami.

  • Potrzebne miliony, które wyjdą nam na zdrowie

    Pandemia pokazała jak wielkie braki mamy w służbie zdrowia. Ale wygraliśmy tę walkę, bo działaliśmy ręka w rękę – mówi marszałek lubuska Elżbieta Anna Polak. Niestety, znów na tym obrazie współpracy pojawiają się rysy.

  • Świętokrzyskie - "obciążymy pracą w równym stopniu wszystkie szpitale"

    Wszystkie szpitale w regionie zostaną w równym stopniu obciążone pracą – oświadczył w czwartek wojewoda świętokrzyski. Zapowiedział także kontrole w lecznicach zobowiązanych do całodobowej dostępności dla pacjentów.

  • W Gorzowie ma powstać nowa stacja dializ

    Bezpłatne użyczenie budynku dla powstającego Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych oraz plany utworzenia nowej stacji dializ. M.in. tymi sprawami zajmowano się podczas czwartkowego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

  • Na 18. urodziny bez opieki kardiologicznej

    Wytyczne ESC w zakresie opieki nad dorosłymi pacjentami z wrodzonymi wadami serca w zasadzie są nieprzekładalne na polskie realia. Brak systemu, który pozwalałby na płynne przekazanie opieki z ośrodków pediatrycznych do poradni dla dorosłych, sprawia, że po ukończeniu 18. rż. ta grupa chorych gubi się w kolejkach.

  • Nowy prezes PTGiP

    Podczas odbywającego się we Wrocławiu XXXIV Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wybrano Prezesa Zarządu Głównego w kadencji 2022–2024. Został nim prof. Piotr Sieroszewski, kierownik I Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  • Medycy rozczarowani po spotkaniu z MZ

    Jesteśmy zawiedzeni i rozczarowani po kolejnym spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje – powiedziała w czwartek przedstawicielka protestujących Dorota Kowalczyk-Cyran.

  • Rada Organizacji Pacjentów dyskutowała o zmianach w POZ

    W środę 23 września odbyło się kolejne spotkanie Rady Organizacji Pacjentów. Rozmowa dotyczyła zmian, które powinny zostać wprowadzone w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

98813 artykułów - strona 1448 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.