Przestawiciele organizacji szpitalnych poprali postulaty Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.
8 września 2021 roku podsumowano II Edycję Dorocznej Edukacyjno-Charytatywnej Ogólnopolskiej Akcji „Tulipany Mocy”. Odpowiadają za nią wolontariusze z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, którzy wspierają dzieci cierpiące na dystrofię mięśniową.
O trendach badawczych w obszarze e-zdrowia, wzroście zaangażowania technologii cyfrowych w opiekę zdrowotną w związku z epidemią COVID-19 oraz wspieranych przez sztuczną inteligencję rozwiązaniach dla medycyny z portfolio projektów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju rozmawialiśmy podczas konferencji „LubTech-Digital Health 2021”.
W marcu 2020 roku w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Kałwaka przeprowadził pierwsze w Polsce podanie komórek CAR-T dziecku choremu na oporną białaczkę limfoblastyczną.
16 700 złotych brutto wynosi mediana zarobków lekarzy, pielęgniarki zarabiają prawie trzy razy mniej – 5900 zł, a fizjoterapeuci jeszcze mniej, bo 3600 złotych. Lekarki zarabiają średnio 66 proc. tego, co lekarze – wynika z analizy opracowanej przez Polski Instytut Ekonomiczny.
Brak skutecznego i spójnego systemu leczenia udaru mózgu, wyjątkowo mała liczba łóżek w stosunku do liczby pacjentów wymagających leczenia, konieczność hospitalizacji na oddziałach nieudarowych a tym samym ograniczony dostęp do nowoczesnych metod leczenia i właściwego personelu medycznego.
Polacy w wieku 35-80 lat na ogół oceniają swoje zdrowie jako dobre, ale aż 60 proc. przyznaje, że zażywa leki, a 41 proc. twierdzi, że choruje przewlekle – wynika z raportu na temat świadomości medycznej i bezpieczeństwa lekowego.
Kilkuset specjalistów - otolaryngologów, logopedów i fizjoterapeutów - weźmie udział w Ogólnopolskiej Konferencji XXII Dni Otolaryngologii Dziecięcej, która od czwartku odbywać się będzie w formule online, a częściowo w formie stacjonarnej w Katowicach.
Decyzja w sprawie odwiedzin w szpitalach musi być podejmowana przez kierowników jednostek. Jeżeli pacjenci czują się jakąś sytuacją pokrzywdzeni, to jest rzecznik praw pacjenta, do którego można złożyć skargę. Zostanie ona szybko rozpatrzona – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Działające w pomieszczeniach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach zmieni siedzibę. Do końca roku powinny zakończyć się prace projektowe, a w przyszłym ruszyć budowlane - poinformował dyrektor CPR Tomasz Michalczyk.
Chcemy bezpieczeństwa: kadrowego, finansowego, sprzętowego i organizacyjnego. Chcemy tylko robić swoje – powiedział na konferencji prasowej prezes Okręgowej Rady Lekarskiej WIL Artur de Rosier.
Przekroczyliśmy barierę 500 nowych zakażeń dziennie. Jeśli dynamika by się utrzymała, poziom tysiąca zakażeń osiągniemy nie pod koniec września, ale w najbliższych dwóch tygodniach – powiedział w środę w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski.
W odpowiedzi na zaproszenie skierowane 6 września do przedstawicieli zawodów medycznych poprosili oni o doprecyzowanie, czy spotkanie w Kancelarii Prezydenta RP odbędzie się z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Staramy się mediować. Zmienia się stawka dobokaretki o ponad 30 proc., więc jest przesłanka do dyskutowania między pracodawcą a pracownikiem, jak powinien wyglądać podział tej kwoty – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Związek Zawodowy Pracowników Farmacji popiera postulaty "Strajku Medyków", jednak przeciwny jest formie wystąpienia i nie widzi powodu, dlaczego mają w nim wziąć udział farmaceuci.
Minister Zdrowia przyznał akredytację 6 szpitalom i 3 podmiotom podstawowej opieki zdrowotnej – informuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Obecnie certyfikat akredytacyjny jest w posiadaniu 181 lecznic oraz 246 placówek POZ. Certyfikat ważny jest trzy lata od daty wydania.
Mamy 533 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast 8 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami.
Obecnie nadrzędne jest sprawienie, by różne źródła finasowania ochrony zdrowia były wydatkowane w sposób efektywny i odpowiadający na potrzeby społeczne - zgodzili się uczestnicy panelu „Źródła i sposoby finansowania ochrony zdrowia”, który odbył się podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Dziennikarze DGP zweryfikowali podane w prowadzonym przez NFZ rejestrze informacje dotyczące terminów wizyt u lekarzy. Jak zaznaczyli, tylko w jednym przypadku data z informatora był właściwa.
Oczekiwania medyków dotyczące no fault nie zostały spełnione, a rozwiązania zaproponowane w ustawie o jakości w ochronie zdrowia są określane przez lekarzy jako „smutna karykatura ich postulatów” – podaje Rzeczpospolita.