Co wiemy tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego?
Mamy 212 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarła 1 osoba.
Zapisy ustawy są trudne do jednoznacznej oceny ze względu na brak projektów aktów wykonawczych. Powyższe uniemożliwia dokonanie pełnej oceny rozwiązań wskazanych w projekcie ustawy - stwierdziła Polska Federacja Szpitali.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, zawierający rozszerzenie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Okazuje się, że to bubel zawierający wiele błędów i niedoróbek.
Nowy oddział ma w pełni wyposażone miejsca dla 20 pacjentów z rozpoznaniem chorób zakaźnych. Prace przy rozbudowie i modernizacji trwały siedem miesięcy. W tym czasie oddział funkcjonował nieprzerwanie w innej części budynku szpitala. Inwestycja kosztowała 6 mln zł.
Łódzka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie gróźb karalnych kierowanych za pośrednictwem mediów społecznościowych pod adresem lekarza Tomasza Karaudy. Zaangażowani w poszukiwanie sprawców są policjanci z wydziału walki z cyberprzestępczością.
Prawie 40 proc. dorosłych Polaków uważa, że w pandemii pogorszyło się ich zdrowie psychiczne. Najczęstszą przyczyną jest wzrost cen i obawa przed chorobą bliskich – wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl.
Minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się z Radą Organizacji Pacjentów działającą przy Rzeczniku Praw Pacjenta.
Od września będzie refundowana terapia CAR-T w leczeniu nawrotowej lub opornej ostrej białaczki limfoblastycznej z komórek B u dzieci i dorosłych do 25. roku życia – zapowiedziało MZ. Certyfikację do stosowania terapii uzyskały 4 ośrodki.
Najnowsze wytyczne ekspertów i konsultantów krajowych w dziedzinie neurologii i psychiatrii potwierdzają trwały związek między migreną a depresją. Migrena szczególnie często współistnieje z depresją. Z kolei depresja zwiększa 3-krotnie ryzyko wystąpienia migreny oraz przejścia migreny epizodycznej w postać przewlekłą.
Dla niektórych grup społecznych szczepienia mogą być obowiązkowe – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Trzeba niesłychanie wyważyć między blokowaniem ludzkiej aktywności i gospodarki a zahamowaniem epidemii – powiedział w czwartek szef Rady Medycznej prof. Andrzej Horban. Dodał, że jesienią może być mniej zachorowań, bo co najmniej połowa Polaków jest zaszczepiona.
Policjanci z Rawicza (woj. wielkopolskie) badają sprawę pijanego stomatologa, który przyjmował pacjentów. Mężczyźnie grozi kara aresztu albo grzywny.
Polska służba zdrowia jest przygotowana na ewentualną czwartą falę koronawirusa – mówił w czwartek w Piszu na Mazurach wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Stwierdził, że ma nadzieję, że dzięki szczepieniom będzie ona zdecydowanie łagodniejsza niż poprzednie.
Liczba zwolnień będzie rosła, bo sytuacja jest bardzo napięta - uważa ratownik medyczny z Wrocławia Piotr Balcer.
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. informuje, że z zespołu liczącego 42 ratowników medycznych 17 osób świadczących dyżury ratownicze złożyło wypowiedzenia umów cywilno-prawnych z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
U martwego nietoperza znalezionego w centralnej części Olsztyna stwierdzono wściekliznę. W związku z tym wyznaczono w mieście obszar zagrożony. Właściciele zwierząt powinni wyprowadzać psy na smyczy, a koty trzymać w odosobnieniu.
Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko lekarzowi z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, dotyczący narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Jakie propozycje znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi?
Z 17 do 30 wzrośnie liczba łóżek na całodobowym oddziale psychiatrycznym w bielskim szpitalu pediatrycznym. Lecznica otrzymała z Ministerstwa Zdrowia ponad 1,5 mln zł dofinansowania na ten cel – podała w czwartek rzecznik starosty bielskiego Magdalena Fritz.