Szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci i młodzieży

20.08.2021
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Co najmniej 1 jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymał już co 5 niepełnoletni mieszkaniec Belgii, Francji i Malty. Po kilkanaście procent zaszczepionych raportują do European Centre for Disease Prevention and Prevention (ECDC) m.in. Luksemburg, Hiszpania i Włochy. Polska, mimo że szczepienia osób w wieku <18 lat rozpoczęła bardzo wcześnie, bo już w maju, danych do ECDC nie przekazuje. Co więcej, nie udostępnia ich również na użytek wewnętrzny, choć w kontekście bliskiego powrotu do szkół powinna być to jedna z kluczowych informacji.

Fot. Grażyna Marks / Agencja Gazeta

Warto pamiętać, że jesienną falę zakażeń rozpędził m.in. powrót dzieci do szkół – nawet, jeśli nie był to jedyny, czy nawet najważniejszy czynnik zwiększenia u liczby zakażeń. Teraz sytuacja jest o tyle trudniejsza, że wariant Delta jest o wiele bardziej zakaźny. Wiadomo, że najwcześniej w połowie września (rząd mówi o trzecim tygodniu) przynajmniej w części szkół mają zostać uruchomione punkty szczepień. Jednak lekarze nie mają wątpliwości: ostatni dzwonek na skuteczną ochronę dziecka już wybrzmiał (pełnej możliwej odporności nabywa się po ok. 2 tyg. od podania drugiej dawki, a odstęp między dawkami wynosi 3 tygodnie).

O odsetek zaszczepionych dzieci i młodzieży zapytała oficjalny profil Narodowego Programu Szczepień posłanka KO, Katarzyna Lubnauer. Odpowiedź, jaką uzyskała, trudno uznać za precyzyjną. „Oto liczba osób zaszczepionych i zarejestrowanych w konkretnych rocznikach: 17 lat – 40 proc., 16 lat – 36 proc., 15 lat – 32 proc., 14 lat – 27 proc., 13 lat – 23 proc., 12 lat – 12 proc.”.

Dane obejmują więc zarówno osoby w pełni zaszczepione, jak i te, które otrzymały jedną dawkę, jak i te, które dopiero zarejestrowały się na szczepienie, ale go jeszcze nie rozpoczęły. Profil „SzczepimySię” innymi danymi nie dysponuje, a z faktu, że Polska nie przekazuje danych na temat realizacji szczepień dzieci i młodzieży do ECDC (choć na bieżąco aktualizuje dane dotyczące szczepienia osób dorosłych) wynika, że przynajmniej na razie dla nikogo wyodrębnienie takich danych nie było istotne.

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań