mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Wypalenie zawodowe - zjawisko wielowymiarowe

    Wypalenie zawodowe jest zjawiskiem wielowymiarowym, bo zmienia zachowanie pracownika, wpływa na jego postawę i relacje z ludźmi, odbija się na jego zdrowiu – powiedziała psychoterapeutka Klaudia Markowska. Od początku 2022 r. można będzie otrzymać na nie zwolnienie.

  • Pierwsza wizyta u onkologa jest najważniejsza

    Trzeba zwrócić na siebie uwagę, kobieta może nawet założyć na głowę czerwony kapelusz, pierwsza wizyta u lekarza jest dla pacjenta najważniejsza – twierdzi prof. Maria Małgorzata Litwiniuk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

  • Białystok - XIII marsz "Rak to nie wyrok"

    Zachęceniu ludzi do korzystania z badań profilaktycznych, a także okazaniu solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami służył Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok", który w sobotę przeszedł ulicami Białegostoku. Wzięło w nim udział ponad 200 osób.

  • W co drugim polskim domu jest osoba po 60. rż.

    Zwiększa się zapotrzebowanie na opiekę długoterminową dla pacjentów przewlekle chorych i osób starszych. W co drugim polskim domu jest przynajmniej jedna osoba powyżej 60. roku życia – alarmują eksperci Akademii Opieki Długoterminowej.

  • Pierwsze w Polsce jednoczesne przeszczepienie wątroby i obu płuc

    Pierwsze w Polsce jednoczesne przeszczepienie wątroby i obu płuc przeprowadzili z sukcesem w Zabrzu lekarze z dwóch ośrodków – tamtejszego Śląskiego Centrum Chorób Serca i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach.

  • Sprawdzą, jak smog wpływa na dziecięcy mózg

    Smog wpływa na rozwijający się, dziecięcy mózg. Polscy naukowcy z konsorcjum NeuroSmog zbadają kilkaset dzieci z trzech województw by sprawdzić, jak przebiega ten proces i jak wpływa on na iloraz inteligencji, dysleksje, dyskalkulie i powstawanie ADHD.

  • Polacy pracują nad bionanosatelitą

    Bionanosatelitę, który umożliwi badanie m.in. komórek nowotworowych w kosmosie, buduje konsorcjum wrocławskich uczelni, instytutu PAN i firmy. Ich technologię w przyszłości będą mogły wykorzystywać inne firmy czy instytucje, chcące prowadzić własne badania na orbicie.

  • Prof. Nasiłowski odebrał nagrodę Lux ex Silesia

    Prof. Władysław Nasiłowski, wybity lekarz, nestor śląskiej medycyny i jedna z najwybitniejszych postaci polskiej medycyny sądowej, odebrał w niedzielę w Katowicach nagrodę Lux ex Silesia (Światło ze Śląska).

  • Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje obrazowanie medyczne

    Polscy naukowcy opracowali metodę oceny badań obrazowych rezonansu magnetycznego w oparciu o głębokie sieci neuronowe. Umożliwia w pełni automatyczną ocenę obrazów, a dokładność oceny stopnia uszkodzenia lub wygojenia ścięgna Achillesa jest porównywalna z ekspertami radiologii ortopedycznej.

  • Bydgoszcz - Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu po remoncie

    9 października w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy miała miejsce uroczystość otwarcia nowo wyremontowanej Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Reumoortopedii.

  • Poznań - narkotyki w szpitalu

    Narkotyki warte 1,5 mln zł były przechowywane przez przestępców w wynajętym magazynie na terenie jednego z poznańskich szpitali. Jak poinformowała w niedzielę (13 października) wielkopolska policja, w tej sprawie tymczasowo aresztowano dwóch mężczyzn.

  • Prawie 8,4 mln zł na rozbudowę i wyposażenie oddziałów położniczych w Świętokrzyskiem

    3 szpitale z województwa świętokrzyskiego – Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach oraz SPZOZ w Staszowie – otrzymają środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na rozbudowę, modernizację i usprzętowienie oddziałów położniczych i ginekologicznych.

  • Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu docenione w konkursie „Budowa Roku 2018”

    Podczas XXIX edycji konkursu „Budowa Roku 2019”, organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, doceniono inwestycję Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

  • Ginekolog otrzymała tytuł "Warszawianki Roku"

    Nicole Sochacki-Wójcicka, absolwentka WUM, ginekolog-położnik w trakcie specjalizacji w I Klinice Położnictwa i Ginekologii WUM oraz prywatnie – edukatorka występująca w mediach społecznościowych jako Mamaginekolog, otrzymała tytuł „Warszawianki Roku” w plebiscycie organizowanym przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

  • MZ: danych o długach szpitali nie upublicznimy

    W trosce o rzetelność Ministerstwo Zdrowia nie opublikuje w najbliższym czasie danych o zobowiązaniach szpitali. Resort zapewnia natomiast, że monitoruje problem.

  • Szpital w Kostrzynie nad Odrą z nowym OAiIT

    Prawie 1,5 mln zł kosztowało przygotowanie nowego oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w Nowym Szpitalu w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie). Zostanie on oficjalnie otwarty w najbliższy poniedziałek - poinformowała w piątek rzeczniczka Grupy Nowy Szpital Marta Pióro.

  • Polska liderem leczenia SMA w Europie

    Polska jest wyjątkowa pod względem dostępności leku na rdzeniowy zanik mięśni. Udało się objąć refundacją leku całą populację z SMA – powiedział w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. W Warszawie odbył się Międzynarodowy Zjazd Fundacji SMA z 19 krajów.

  • Refundacja triflurydyny/typiracylu już wkrótce

    Refundacja leku na raka jelita grubego to już tylko kwestia techniczna. Czekamy na zgodę koncernów farmaceutycznych, żeby wpisać lek do programów lekowych. My jesteśmy na tak – powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  • Radioterapia w Płocku z polityką w tle

    Chcieliśmy wybudować w Płocku filię Centrum Onkologii, ale Adam Struzik, marszałek województwa, woli płacić prywatnej firmie – stwierdził publicznie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Chodzi o ośrodek radioterapii, jaki powstanie w mieście, z którego minister kandyduje do Sejmu.

  • Duża szansa na refundację leku na raka jelita grubego

    Decyzja w sprawie refundacji leku stosowanego w trzeciej i czwartej linii leczenia chorych na raka jelita grubego najprawdopodobniej będzie pozytywna – poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Do uzgodnienia zostały szczegóły programu lekowego.

98821 artykułów - strona 2082 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.