Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wspólnie z wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem oraz doradcą premiera Piotrem Patkowskim przekazali 400 tys. zł na zakup karetki dla szpitala w Lubartowie.
Polska jest jedynym krajem, w którym rośnie śmiertelność z powodu raka sutka, Polki powinny częściej wykonywać badania profilaktyczne i jak najwcześniej zgłaszać się do lekarza – apelowali w czwartek w Warszawie eksperci z okazji kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”.
Kilkadziesiąt godzin po ogłoszeniu tzw. Paktu dla zdrowia nastąpiła jego weryfikacja: nie ma wspólnego frontu w sprawach ochrony zdrowia. Na pewno nie w sprawie finansowania. Nie tylko różnice programowe, ale też insynuacje i manipulacje mocno wybrzmiewały w debacie, która odbyła się w środę wieczorem.
Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała wskazaną przez ministra zdrowia kandydaturę Adama Niedzielskiego na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Po odejściu ze stanowiska Andrzeja Jacyny Niedzielski był p.o. prezesa.
System segregacji pacjentów, tzw. triaż, skraca kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych, najbardziej chorzy pacjenci są natychmiast przyjmowani – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski w czwartek w RMF FM.
25 września w Warszawie odbyła się konferencja „Ryzyko prawne niejedno ma imię”, organizowane przez Polską Federację Szpitali.
Powołania ponadpartyjnej, reprezentującej wszystkich interesariuszy ochrony zdrowia Narodowej Rady Zdrowia Publicznego oraz utworzenia wspólnego Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej i ustanowienie jego ministra w randze wicepremiera - m.in. tego domagają się przedsiębiorcy od parlamentu i rządu nowej kadencji.
Lekarze wydali oświadczenie ws. obecnej sytuacji Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Powiatowego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Od 1 listopada pacjenci, nie wychodząc z domu, będą mogli skonsultować się z lekarzem rodzinnym przez telefon – zapowiada wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Władze samorządowe nierzetelnie realizują zadania dotyczące profilaktyki uzależnień od alkoholu i narkotyków - ocenia NIK. Zamiast programów o sprawdzonej skuteczności, finansowane są głównie pogadanki, konkursy, wycieczki czy festyny.
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem rozporządzenia, które określi nowe normy dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych (PEM). Normy te są istotne m.in. w kontekście rozwoju sieci telekomunikacyjnych, zwłaszcza planowanej sieci 5G.
W roku 2019, po 6 miesiącach realizacji świadczeń, ŁOW NFZ przeznaczył dodatkową kwotę 401 314,96 zł, pokrywając tym samym 79% rozliczonych przez świadczeniodawców kosztów świadczeń ponadlimitowych - informuje Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ.
Ok. 700 szkół ma gabinety dentystyczne. Wiele pozostałych nadal szuka chętnych do współpracy.
Biodruk 3D może być przyszłością transplantologii i w najbliższych latach nieść ze sobą możliwość tworzenia funkcjonalnych narządów o budowie, kształcie i składzie tworzonym indywidualnie dla danego pacjenta.
Dla kobiet najlepszy na ciążę jest czas między 25. a 30. rokiem życia – mówi PAP prof. Krzysztof Łukaszuk. W „Science” ukazały się badania jego współautorstwa o wadach genetycznych, pojawiających się – zależnie od wieku – w komórkach jajowych. Wyniki te mogą być przydatne w leczeniu niepłodności.
Podlegające samorządowi powiatowemu Brzeskie Centrum Medyczne ma już 19 mln złotych długu. Jak poinformował na konferencji prasowej w środę starosta brzeski Jacek Monkiewicz, placówce grozi zamknięcie.
Powstanie program funkcjonalno-użytkowy dla nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Dzięki temu dokumentowi generalny wykonawca inwestycji dostanie szczegółowe wytyczne w zakresie zaprojektowania i technicznej budowy szpitala.
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze realizować będzie kolejne inwestycje. 9 października podpisane zostały umowy na modernizację bloku L, czyli onkologii, a także na przebudowę pomieszczeń szpitalnych zlokalizowanych na parterze budynku „U” dla potrzeb Poradni Kardiologicznej wraz z Rehabilitacją Kardiologiczną.
10 października przypada Światowy Dzień Wzroku, który w tym roku obchodzony będzie pod hasłem Vision First – Wzrok przede wszystkim. Celem tego święta jest propagowanie zdrowego widzenia i regularnych badań wzroku oraz poszerzanie dostępu do specjalistów.
Minister środowiska obniżył progi alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza spełniając częściowo postulaty Polskiego Alarmu Smogowego. W tym sezonie grzewczym informacja o smogu wystąpi alarm smogowy ogłaszany będzie przy poziomie 150 µg/m3. Na nowe poziomy zgodziło się Ministerstwo Zdrowia ustępując ze swoich zdrowotnych rekomendacji.