mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Szpital w Kostrzynie nad Odrą z nowym OAiIT

    Prawie 1,5 mln zł kosztowało przygotowanie nowego oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w Nowym Szpitalu w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie). Zostanie on oficjalnie otwarty w najbliższy poniedziałek - poinformowała w piątek rzeczniczka Grupy Nowy Szpital Marta Pióro.

  • Polska liderem leczenia SMA w Europie

    Polska jest wyjątkowa pod względem dostępności leku na rdzeniowy zanik mięśni. Udało się objąć refundacją leku całą populację z SMA – powiedział w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. W Warszawie odbył się Międzynarodowy Zjazd Fundacji SMA z 19 krajów.

  • Refundacja triflurydyny/typiracylu już wkrótce

    Refundacja leku na raka jelita grubego to już tylko kwestia techniczna. Czekamy na zgodę koncernów farmaceutycznych, żeby wpisać lek do programów lekowych. My jesteśmy na tak – powiedział w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  • Radioterapia w Płocku z polityką w tle

    Chcieliśmy wybudować w Płocku filię Centrum Onkologii, ale Adam Struzik, marszałek województwa, woli płacić prywatnej firmie – stwierdził publicznie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Chodzi o ośrodek radioterapii, jaki powstanie w mieście, z którego minister kandyduje do Sejmu.

  • Duża szansa na refundację leku na raka jelita grubego

    Decyzja w sprawie refundacji leku stosowanego w trzeciej i czwartej linii leczenia chorych na raka jelita grubego najprawdopodobniej będzie pozytywna – poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Do uzgodnienia zostały szczegóły programu lekowego.

  • KEP zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej

    Konferencja Episkopatu Polski zgodziła się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej. Nihil obstat polskich biskupów otwiera drogę do zwrócenia się z prośbą do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie procesu na poziomie diecezjalnym - poinformowała Archidiecezja Poznańska.

  • "Nie zawsze warto utrzymywać oddział na siłę"

    Szpital, w którym leczy się mało pacjentów, nie zapewni im bezpieczeństwa. Nie zawsze warto utrzymywać oddział na siłę - mówi w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

  • Pacjentka z Polski ambasadorem roku Światowego Dnia Zakrzepicy

    Kamila Jaszczor, założycielka stowarzyszenia Trombofilia Polska, zdobywa międzynarodowe wyróżnienie za edukację i działania rzecznicze w zakresie zakrzepicy.

  • Opublikowano rozporządzenie ws. ostrzejszych przepisów dot. alarmowania o smogu

    W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska ws. ostrzejszych norm informowania i alarmowania o smogu. Zgodnie z nim częściej będziemy informowani o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu. Normy zaczną obowiązywać od piątku.

  • Olsztyn - Budzik może przyjąć więcej pacjentów

    Olsztyńska klinika Budzik dla dorosłych pacjentów w śpiączce została powiększona o kolejne siedem łóżek i może teraz przyjąć jednorazowo 15 chorych. W czwartek uroczyście ogłoszono otwarcie nowych pomieszczeń kliniki.

  • 22. Akcja Serce

    Już 18. raz w tym roku załoga 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach wykonała lot w ramach Akcji Serce. Tym samym bilans lotów ratujących życie wykonanych przez 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego w 2019 r. wynosi 22 - 4 razy Akcję Serce wykonywała 33. Baza Lotnictwa Transportowego z Powidza.

  • Młoda twarz reumatyzmu

    Choroby reumatyczne kojarzone są z ludźmi starszymi. Kampania Reumatyzm Ma Młodą Twarz ma przełamać ten stereotyp i pokazać, że choroby reumatyczne dotykają dzieci i młodych dorosłych. 12 października przypada Światowy Dzień Reumatyzmu.

  • Poznań - 1 mln zł rządowej dotacji na dokończenie nowego budynku hospicjum domowego

    Premier Mateusz Morawiecki przekazał 1 mln zł z rezerwy celowej na dokończenie nowego budynku hospicjum domowego w Poznaniu. O decyzji prezesa Rady Ministrów poinformował w piątek (11 października) wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

  • Mazowsze chce usprawnić seniorów

    Nowy program Samorządu Województwa Mazowieckiego w zakresie poprawy sprawności fizycznej osób po 60. roku życia z warunkowo pozytywną opinią Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji. Planuje się, że w pierwszym kwartale 2020 r. mieszkańcy Mazowsza będą mogli rozpocząć korzystanie z tego czteroletniego programu (2020–2023).

  • Dotacja na przebudowę Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc w Górnie

    10 października wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i starosta rzeszowski Józef Jodłowski podpisali umowę na przekazanie dotacji celowej z budżetu państwa na realizację zadania pn. "Przebudowa pawilonu nr 3 Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc SPZZOZ Sanatorium w Górnie z wyposażeniem oraz budowa budynku urządzeń technicznych dla gazów medycznych" na łączną kwotę 9 224 162 zł.

  • Poznań - ruszyła budowa Centrum Senioralnego

    W Poznaniu ruszyła budowa największego w Polsce kompleksowego centrum senioralnego - w środę uroczyście wmurowano kamień węgielny pod inwestycję. Na terenie dawnego szpitala miejskiego powstanie klinika rehabilitacyjna, rezydencja zapewniająca całodobową opiekę, apartamenty ze wsparciem medycznym (w formule assisted living) oraz miejsce pobytu dziennego dla seniorów.

  • 120 lat pogotowia w woj. łódzkim

    10 października rozpoczęły się uroczyste obchody 120-lecia Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi połączone z Ogólnopolskim Dniem Ratownictwa Medycznego. Biorą w nich udział pracownicy pogotowia, ratownicy medyczni oraz zaproszeni goście.

  • Nowe karetki dla Legionowa i Zakroczymia

    10 października wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podpisał umowy na dofinansowanie zakupu 2 nowych karetek pogotowia, które trafią do Legionowa i Zakroczymia. W spotkaniu uczestniczył m.in. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

  • Dotacja na zakup 2 aparatów RTG dla szpitala w Jaśle

    Starosta jasielski wystąpił 10 kwietnia br. z wnioskiem o przyznanie środków z rezerwy ogólnej budżetu państwa na 2019 rok w kwocie 2 263 200 zł na dofinansowanie zadania pn.: „Zakup dwóch cyfrowych aparatów RTG dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle”.

  • Urologia małoinwazyjna w Zawierciu

    Niewielkie nacięcie zamiast rany operacyjnej, mniejszy ból po zabiegu i szybsza rekonwalescencja - to główne korzyści, jakie daje pacjentowi operowanie sposobem laparoskopowym. Dzięki zatrudnieniu specjalisty z zakresu urologii małoinwazyjej pacjenci Szpitala Powiatowego w Zawierciu zyskali nowe możliwości terapii.

98827 artykułów - strona 2083 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.