100 seniorów z Radomia odebrało we wtorek specjalne opaski, dzięki którym będą mieć zapewnioną całodobową teleopiekę medyczną. Pilotażowy program potrwa do końca 2020 roku. Projekt skierowany jest do osób starszych wymagających wsparcia, których stan zdrowia wiąże się z zagrożeniem życia, zdrowia lub bezpieczeństwa.
Grupa PZU we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchamia pionierski projekt "Opaska życia", który ma wspomagać ratowanie ludzkiego życia - poinformowali we wtorek przedstawiciele ubezpieczyciela i resortu zdrowia podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa.
Premier zgodził się na wpisanie budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu do wieloletniego planu inwestycyjnego rządu. O woli politycznej przeprowadzenia inwestycji poinformowała we wtorek minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.
Podczas konferencji pt. „Kliniczne i ekonomiczne aspekty leczenia biologicznego w Polsce” (8 października) ponad stu ekspertów z Polski i z zagranicy zastanawiało się, jak poprawić sytuację chorych w Polsce.
W jednej z przychodni w Wałbrzychu w styczniu młoda kobieta wtargnęła do gabinetu lekarskiego i uderzyła dyżurującą lekarkę w twarz. Właśnie uprawomocnił się wyrok – jego odpis przychodnia umieściła na drzwiach gabinetu.
„Dane z badania FLAURA pokazują, że warto inwestować w skuteczne leczenie, bo ono się przekłada na wieloletnie życie chorych w dobrej jakości i oddalenie ryzyka progresji choroby” - stwierdziła Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”.
Tyko jeden na pięciu Polaków pozytywnie ocenia ochronę zdrowia. Natomiast bardzo dobrą opinię na jej temat ma 2 proc. Z drugiej strony pacjenci dość pozytywnie oceniają własne doświadczenia w korzystaniu z usług zdrowotnych.
Liczba kobiet w ciąży chorych na raka z każdym rokiem rośnie. Powodem jest zarówno ogólny wzrost zachorowań na nowotwory, jak i coraz późniejsza decyzja o macierzyństwie.
Centrum urazowe utworzone kosztem 12 mln zł otwarto w poniedziałek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. W ramach centrum funkcjonuje Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Mobilne laboratorium kontroli czystości powietrza otrzymała Straż Miejska w Białymstoku. Tzw. smogobus wyposażony m.in. w czujniki czy kamerę na teleskopowym maszcie, kosztował ok. 450 tys. zł. Sfinansowany został z budżetu miasta.
Zgodnie z zapowiedziami w poniedziałek oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny zakopiańskiego szpitala powiatowego wznowiły działalność. Od końca września ze szpitala odeszli wszyscy ginekolodzy, a działalność tych oddziałów była zawieszona.
2 października odbyła się Gala 30-lecia Pracodawców RP. Podczas Gali zostały wręczone Wektory 30-lecia.
We wrześniu Zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", kierowany przez prof. Piotra Kalicińskiego, we współpracy z Zespołem Kliniki Nefrologii i Transplantacji Nerek, kierowanym przez prof. Ryszarda Grendę, przeprowadził tysięczną transplantację nerki u dziecka.
Ponad 1200 osób było w 2018 roku hospitalizowanych z powodu udaru mózgu w Świętokrzyskim Centrum Neurologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Do końca lipca tego roku było to ponad 700 pacjentów. Liczba tych chorych regularnie rośnie – również wśród osób młodych i w średnim wieku – informują lekarze.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku trwa „Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej”. Przebadano już ponad 450 pacjentów. Program zakończy się w 2020 roku.
Pracownicy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia razem z gośćmi - przedstawicielami rządu, władzami województwa, samorządowcami, dyrektorami szpitali - świętowali 20-lecie powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce.
Ponad 8,6 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego trafiło na wykonanie dokumentacji budowy i rejestracyjnej lądowiska/lotniska strefy końcowego podejścia i startu śmigłowca (FATO). 7 października nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanej bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sokołowie Podlaskim.
Ponad 1500 studentów, w tym ponad 200 obcokrajowców z różnych części świata – Szwecji, Norwegii, Niemiec, Indii, Ghany, Zimbabwe, Kenii, Malawi, Iranu, Arabii Saudyjskiej, Syrii, Sudanu, Nigerii, Kenii, Tanzanii i Wielkiej Brytanii rozpoczęło studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski otworzył w poniedziałek w Płocku działające w ramach NFZ centrum usług wspólnych i Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej dla studentów Mazowieckiej Uczelni Publicznej.
Pojechaliśmy do Płocka, by obejrzeć kampanię wyborczą ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, tamtejszej „jedynki” listy PiS.