Podlegające samorządowi powiatowemu Brzeskie Centrum Medyczne ma już 19 mln złotych długu. Jak poinformował na konferencji prasowej w środę starosta brzeski Jacek Monkiewicz, placówce grozi zamknięcie.
Powstanie program funkcjonalno-użytkowy dla nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Dzięki temu dokumentowi generalny wykonawca inwestycji dostanie szczegółowe wytyczne w zakresie zaprojektowania i technicznej budowy szpitala.
Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze realizować będzie kolejne inwestycje. 9 października podpisane zostały umowy na modernizację bloku L, czyli onkologii, a także na przebudowę pomieszczeń szpitalnych zlokalizowanych na parterze budynku „U” dla potrzeb Poradni Kardiologicznej wraz z Rehabilitacją Kardiologiczną.
10 października przypada Światowy Dzień Wzroku, który w tym roku obchodzony będzie pod hasłem Vision First – Wzrok przede wszystkim. Celem tego święta jest propagowanie zdrowego widzenia i regularnych badań wzroku oraz poszerzanie dostępu do specjalistów.
Minister środowiska obniżył progi alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza spełniając częściowo postulaty Polskiego Alarmu Smogowego. W tym sezonie grzewczym informacja o smogu wystąpi alarm smogowy ogłaszany będzie przy poziomie 150 µg/m3. Na nowe poziomy zgodziło się Ministerstwo Zdrowia ustępując ze swoich zdrowotnych rekomendacji.
Policjanci zatrzymali 33-latka, który włamywał się do automatów z kanapkami i napojami ustawionymi w szpitalu w Zielonej Górze. Mężczyzna okradał automaty znajdujące się w różnych miejscach na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Został rozpoznany na ulicy, gdy szykował się do kolejnego "skoku".
Dr Aleksandra Wrońska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019. Wyróżnienie to otrzymała za realizację projektu, którego celem jest rozwój metody monitorowania w czasie rzeczywistym protonowej terapii nowotworów.
Ponad 2,2 mln zł dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach i ponad 34 mln zł na informatyzację pięciu mazowieckich placówek medycznych: dwóch w Radomiu, po jednej w Ciechanowie, Siedlcach i Warszawie.
Dostęp do opieki medycznej na Ursynowie jest coraz lepszy. Obok istniejącego od dziewięciu lat szpitala jednego dnia została zmodernizowana przychodnia. Stanowi ona architektoniczną i funkcjonalną całość z Ursynowskim Centrum Zabiegowym.
To już kolejna umowa, którą podpisał w tym roku wojewoda małopolski Piotr Ćwik, a która potwierdza przyznanie dofinansowania na zakup karetki. Tym razem środki w wysokości 100 tys. złotych trafią do powiatu limanowskiego. W imieniu powiatu umowę z wojewodą podpisał starosta limanowski Mieczysław Uryga.
Stacja pogotowia ratowniczego „RM MEDITRANS” w Siedlcach ma nowe karetki. Samorząd Województwa Mazowieckiego na ich zakup przeznaczył blisko 1,3 mln zł. W uroczystym przekazaniu ambulansów uczestniczyła członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.
Wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk wręczył akty powołania konsultantom wojewódzkim.
Prof. dr hab. Ryszard Tomasz Smoleński, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał nagrodę prezydenta Sopotu – Sopocką Muzę w dziedzinie nauki.
Około 236 mln zł pochłoną kluczowe inwestycje w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. w latach 2019-2023 – poinformowała rzecznik gorzowskiej lecznicy Agnieszka Wiśniewska.
7 mln zł kosztowała rozbudowa Ośrodka Rehabilitacji w Suwałkach. Dzięki nowemu budynkowi placówka będzie mogła rozszerzyć zakres swojej działalności. Ośrodek jest placówką samorządu województwa podlaskiego. Leczy codziennie około 400 pacjentów, głównie z Suwalszczyzny, ale także z innych części Polski.
Jak sprawić, by politycy wypełniali wolę społeczeństwa, podejmując decyzje dotyczące systemu ochrony zdrowia? – zastanawiali się przedstawiciele pacjentów, pracowników i świadczeniodawców podczas kongresu „Wizja Zdrowia. Diagnoza i przyszłość”.
Otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii WUM to nowa era w stomatologii. Ma ono służyć przede wszystkim kształceniu kadr medycznych, ale także rozwijaniu badań naukowych oraz leczeniu pacjentów – poinformował w środę rektor uczelni prof. Mirosław Wielgoś.
Pakt dla Zdrowia 2030 ponad podziałami partyjnymi jest dobrą inicjatywą. Część zawartych w nim punktów, m.in. wzrost nakładów na służbę zdrowia, rząd już realizuje - poinformował w środę w radiowej Jedynce minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Alergolodzy alarmują: w aptekach brakuje preparatów do odczulania zawierających bylicę. Producent wyjaśnia, że przerwa w dostawach spowodowana jest zmianami technologicznymi w produkcji.
Zastosowanie mezenchymalnych komórek macierzystych pochodzących ze szpiku kostnego (MSC) i komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej (ATDSC) obecnie nie znajduje uzasadnienia w praktyce klinicznej w okulistyce - stwierdził konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. dr hab. n. med. Marek Rękas.