mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Krytyczna sytuacja Brzeskiego Centrum Medycznego

    Podlegające samorządowi powiatowemu Brzeskie Centrum Medyczne ma już 19 mln złotych długu. Jak poinformował na konferencji prasowej w środę starosta brzeski Jacek Monkiewicz, placówce grozi zamknięcie.

  • Nowy dolnośląski szpital onkologiczny

    Powstanie program funkcjonalno-użytkowy dla nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. Dzięki temu dokumentowi generalny wykonawca inwestycji dostanie szczegółowe wytyczne w zakresie zaprojektowania i technicznej budowy szpitala.

  • Z. Góra - nowe inwestycje w szpitalu uniwersyteckim

    Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze realizować będzie kolejne inwestycje. 9 października podpisane zostały umowy na modernizację bloku L, czyli onkologii, a także na przebudowę pomieszczeń szpitalnych zlokalizowanych na parterze budynku „U” dla potrzeb Poradni Kardiologicznej wraz z Rehabilitacją Kardiologiczną.

  • Wzrok przede wszystkim

    10 października przypada Światowy Dzień Wzroku, który w tym roku obchodzony będzie pod hasłem Vision First – Wzrok przede wszystkim. Celem tego święta jest propagowanie zdrowego widzenia i regularnych badań wzroku oraz poszerzanie dostępu do specjalistów.

  • Progi alarmowania o smogu obniżone

    Minister środowiska obniżył progi alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza spełniając częściowo postulaty Polskiego Alarmu Smogowego. W tym sezonie grzewczym informacja o smogu wystąpi alarm smogowy ogłaszany będzie przy poziomie 150 µg/m3. Na nowe poziomy zgodziło się Ministerstwo Zdrowia ustępując ze swoich zdrowotnych rekomendacji.

  • Udawał pacjenta i okradał szpitalne automaty z kanapkami

    Policjanci zatrzymali 33-latka, który włamywał się do automatów z kanapkami i napojami ustawionymi w szpitalu w Zielonej Górze. Mężczyzna okradał automaty znajdujące się w różnych miejscach na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Został rozpoznany na ulicy, gdy szykował się do kolejnego "skoku".

  • Nagroda za monitorowanie protonoterapii

    Dr Aleksandra Wrońska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019. Wyróżnienie to otrzymała za realizację projektu, którego celem jest rozwój metody monitorowania w czasie rzeczywistym protonowej terapii nowotworów.

  • Ponad 36 mln zł dla mazowieckich szpitali

    Ponad 2,2 mln zł dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach i ponad 34 mln zł na informatyzację pięciu mazowieckich placówek medycznych: dwóch w Radomiu, po jednej w Ciechanowie, Siedlcach i Warszawie.

  • Mieszkańcy Ursynowa mają nową przychodnię

    Dostęp do opieki medycznej na Ursynowie jest coraz lepszy. Obok istniejącego od dziewięciu lat szpitala jednego dnia została zmodernizowana przychodnia. Stanowi ona architektoniczną i funkcjonalną całość z Ursynowskim Centrum Zabiegowym.

  • Karetka dla powiatu limanowskiego

    To już kolejna umowa, którą podpisał w tym roku wojewoda małopolski Piotr Ćwik, a która potwierdza przyznanie dofinansowania na zakup karetki. Tym razem środki w wysokości 100 tys. złotych trafią do powiatu limanowskiego. W imieniu powiatu umowę z wojewodą podpisał starosta limanowski Mieczysław Uryga.

  • Nowe ambulanse w Siedlcach

    Stacja pogotowia ratowniczego „RM MEDITRANS” w Siedlcach ma nowe karetki. Samorząd Województwa Mazowieckiego na ich zakup przeznaczył blisko 1,3 mln zł. W uroczystym przekazaniu ambulansów uczestniczyła członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

  • Łódź - powołanie konsultantów wojewódzkich

    Wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk wręczył akty powołania konsultantom wojewódzkim.

  • Prof. Smoleński laureatem Sopockiej Muzy

    Prof. dr hab. Ryszard Tomasz Smoleński, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał nagrodę prezydenta Sopotu – Sopocką Muzę w dziedzinie nauki.

  • Gorzów Wlkp - szpital zainwestuje 236 mln zł

    Około 236 mln zł pochłoną kluczowe inwestycje w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. w latach 2019-2023 – poinformowała rzecznik gorzowskiej lecznicy Agnieszka Wiśniewska.

  • Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach rozbudowany

    7 mln zł kosztowała rozbudowa Ośrodka Rehabilitacji w Suwałkach. Dzięki nowemu budynkowi placówka będzie mogła rozszerzyć zakres swojej działalności. Ośrodek jest placówką samorządu województwa podlaskiego. Leczy codziennie około 400 pacjentów, głównie z Suwalszczyzny, ale także z innych części Polski.

  • Czego potrzebują pacjenci, czego profesjonaliści

    Jak sprawić, by politycy wypełniali wolę społeczeństwa, podejmując decyzje dotyczące systemu ochrony zdrowia? – zastanawiali się przedstawiciele pacjentów, pracowników i świadczeniodawców podczas kongresu „Wizja Zdrowia. Diagnoza i przyszłość”.

  • "Nowa era w stomatologii"

    Otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii WUM to nowa era w stomatologii. Ma ono służyć przede wszystkim kształceniu kadr medycznych, ale także rozwijaniu badań naukowych oraz leczeniu pacjentów – poinformował w środę rektor uczelni prof. Mirosław Wielgoś.

  • Szumowski: Pakt dla Zdrowia to dobra inicjatywa

    Pakt dla Zdrowia 2030 ponad podziałami partyjnymi jest dobrą inicjatywą. Część zawartych w nim punktów, m.in. wzrost nakładów na służbę zdrowia, rząd już realizuje - poinformował w środę w radiowej Jedynce minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  • Dostawy szczepionki Allergovit wstrzymane

    Alergolodzy alarmują: w aptekach brakuje preparatów do odczulania zawierających bylicę. Producent wyjaśnia, że przerwa w dostawach spowodowana jest zmianami technologicznymi w produkcji.

  • Prof. Rękas o zastosowaniu komórek macierzystych w okulistyce

    Zastosowanie mezenchymalnych komórek macierzystych pochodzących ze szpiku kostnego (MSC) i komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej (ATDSC) obecnie nie znajduje uzasadnienia w praktyce klinicznej w okulistyce - stwierdził konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. dr hab. n. med. Marek Rękas.

98833 artykuły - strona 2085 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.