Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs na niekomercyjne badania medyczne w obszarze pediatrii, neonatologii, neurologii, hematologii, radioterapii, onkologii, kardiologii. Agencja zapowiada wstępnie, że alokacja wynosi 100 milionów złotych, ale nie wyklucza jej zwiększenia.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Termin składania dokumentów mija 3 października.
Polska Federacja Szpitali zwraca uwagę na kolejny obszar kosztów, który rośnie w sposób niekontrolowany. Jest to obszar odpadów medycznych. Z dostępnych danych wynika, że przeciętnie szpital, a raczej leczenie pacjenta skutkuje ok. 5kg odpadów na łóżko dziennie, co dla dużego szpitala (500-800 łóżek) przekłada się na ok. 1 250 000 kg rocznie.
440 par będzie mogło skorzystać z mazowieckiego programu dofinansowania in vitro – przewidują umowy, które samorząd województwa zawiera z klinikami in vitro. W sumie władze Mazowsza przeznaczyły na ten cel blisko 6,7 mln zł.
Do szpitali przekazano już blisko 1 mld zł. To środki, które powinny trafić m.in. do fizjoterapeutów i diagnostów – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Minister Jacek Czaputowicz wziął udział w spotkaniu pt. „Powszechny dostęp do opieki zdrowotnej: wspólne dążenie do budowania zdrowszego świata”, które odbyło się w ramach 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Każdego roku w Polsce notuje się od tysiąca do czterech tysięcy zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) – podał zastępca GIS Grzegorz Hudzik. Są skuteczne formy terapii, ale stawiać trzeba na profilaktykę i badania – wskazał.
Kwestie zgłaszane przez techników medycznych, diagnostów laboratoryjnych oraz fizjoterapeutów są przedmiotem dialogu ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami zrzeszających ich związków – zapewniła w poniedziałek rzecznik resortu Sylwia Wądrzyk. Część placówek przyznała podwyżki - wskazała.
Rząd przeznaczył 80 mln zł na wsparcie modernizacji taboru ratownictwa medycznego. Dzięki temu do wielu miejscowości w całej Polsce, w tym także mniejszych, trafi w tym roku 200 nowych ambulansów – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Rozwój opieki nad pacjentami z chorobami rzadkimi jest miarą rozwoju cywilizacyjnego danego kraju. Polska powinna temu podołać, bo nie przekracza to naszych możliwości ekonomicznych i organizacyjnych – oceniają eksperci.
Interdyscyplinarny zespół badawczy pod kierunkiem dr. hab. Jacka Zielińskiego, prof. nadzw. GUMed został wybrany w drodze konkursu do realizacji projektu pt. "Brak narzędzia do tworzenia modeli wirtualnych 3D człowieka na bazie TK/MRI do potrzeb wykorzystania w codziennej praktyce lekarskiej".
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku spłaciło przed terminem 110 mln zł pożyczki, którą uzyskało na restrukturyzację z Agencji Rozwoju Przemysłu, o czym poinformowało w poniedziałek na konferencji prasowej.
Rzecznik Praw Pacjenta zaniepokojony doniesieniami medialnymi o 2-letniej dziewczynce, która na początku września br. zmarła w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Brodnicy, wystąpił do szpitala z wnioskiem o wyjaśnienia.
184 placówki lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego na Lubelszczyźnie wezmą udział w akcji „Profilaktyka po lubelsku”, podczas której pacjenci mogą wykonać bezpłatną morfologię krwi, zarejestrować się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych szpiku oraz dowiedzieć się, na czym polega dawstwo.
To kolejny ważny moment na drodze do utworzenia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. 24 września br. odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy na powstającym obiekcie.
Kobiety zmagające się z chorobą nowotworową zostały bohaterkami projektu "Chce się żyć", w ramach którego przeszły metamorfozy pod okiem specjalistów. Wystawę fotografii, dokumentujących przemiany kobiet, można oglądać od poniedziałku w poznańskim magistracie.
W miniony weekend w Krakowie królowała pediatria. Ponad 2000 lekarzy z całej Polski szkoliło się podczas 2-dniowej konferencji z cyklu Jesień Pediatryczna.
W Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu, 17 września 2019 roku odbyło się wręczenie dyplomu doktora honoris causa tamtejszego Uniwersytetu Medycznego profesorowi Bertholdowi Koletzko z Zakładu Metabolizmu i Żywienia Szpitala Dziecięcego Dr. von Haunera w Monachium - Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
Decyzją Zgromadzenia Ogólnego członków Węgierskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (HSCO) prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, otrzymał tytuł honorowego członka Towarzystwa.
23 września podczas posiedzenia Senatu WUM, JM Rektor prof. Mirosław Wielgoś, w ramach trwającego Jubileuszu 90-lecia urodzin prof. Tadeusza Tołłoczki, wręczył byłemu Rektorowi tej Alma Mater Medal im. Dr. Tytusa Chałubińskiego.