Dr Agata Szade z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (WBBiB UJ) została laureatką 1. edycji konkursu o grant naukowy Fundacji DKMS dla młodych naukowców. Celem badań, które poprowadzi laureatka, jest znalezienie sposobu na pozyskiwanie większej ilości krwiotwórczych komórek macierzystych od dawców.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MEDITRANS OSTROŁĘKA” wzbogacił się o cztery nowe ambulanse drogowe. Na ich zakup samorząd Mazowsza przeznaczył 2,3 mln zł.
Nowoczesny pawilon diagnostyczno- zabiegowy w Łańcucie to kolejna inwestycja w podkarpackiej ochronie zdrowia dofinasowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.
Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego w ciągu 3 lat otrzyma 10 mln zł m.in. na zorganizowanie profesjonalnej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej poza murami szpitali, modernizację placówki i kampanię społeczną.
Szpitale z Zawiercia, Myszkowa, Będzina i Czeladzi oraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii (ZCO) w Dąbrowie Górniczej podpisały w poniedziałek w Myszkowie (Śląskie) porozumienie o współpracy w ramach programu S.O.S. Rak – Szpitali Onkologicznie Skoordynowanych.
Po raz drugi biorę udział w takiej uroczystości, ale widzę, że Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych w Kaliszu jest nowocześniejsze od tego, który miałem zaszczyt otwierać – powiedział w poniedziałek w Kaliszu marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Nasz system regulacyjny nie sprzyja nowym, prostym innowacjom – przyznaje szef NFZ Adam Niedzielski. Podczas IV Forum e-Zdrowia nie raz padały gorzkie słowa na temat ograniczeń we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań, choć nie brakowało również bardziej optymistycznych wypowiedzi i refleksji.
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami to najlepszy czas na rozpoczęcie szczepień.
Urolog to najlepszy przyjaciel mężczyzny i kobiety w kontekście zdrowotnym, a badanie urologiczne trwa krócej niż mycie zębów – mówi urolog prof. Piotr Chłosta zachęcając do udziału w Festiwalu KultURO, który w poniedziałek rozpoczyna się w Krakowie i potrwa do soboty.
500 wykładowców z kraju i zagranicy, 4500 uczestników, 130 sesji – w czwartek 26 września 2019 roku w Katowicach rozpocznie się 23. edycja dorocznego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Główny Inspektor Farmaceutyczny 19 września 2019 r. wydał 11 decyzji o wstrzymaniu w obrocie produktów leczniczych zawierających ranitydynę. Przyczyną wstrzymania produktów w obrocie jest zanieczyszczenie substancji czynnej N-nitrozodimetylenoaminą (NDMA).
Fizjoterapeuci i diagności wznowili protest zawieszony w maju. Od 23 września mają masowo korzystać ze zwolnień lekarskich lub urlopów. Według nich jedynie ok. 30% pracowników objętych porozumieniem z maja dostało jakiekolwiek podwyżki.
Według najnowszych danych rocznie jest w Polsce ok. 90 tys. udarów niedokrwiennych. Tylko niektórzy chorzy trafiają do szpitala, a niewielka część z nich otrzymuje leczenie trombolityczne – alarmuje neurochirurg interwencyjny dr Krzysztof Bartosz Kądziołka.
Ponad sto nowych badań wspomagających pary starające się o dziecko wprowadził Referencyjny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności, działający w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu – poinformował dyrektor kliniki Edward Puchała.
Osteoporoza występuje prawdopodobnie u 2,5-2,7 mln Polaków, spośród nich leczonych jest zaledwie 200 tys. Grozi nam z tego powodu epidemia złamań kości, bo społeczeństwo się starzeje – alarmują specjaliści.
Dr hab. n. med. Sylwia Kołtan z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A.Jurasza w Bydgoszczy zoastała nowym konsutlantem krajowym w dziedzinie immunologii klinicznej. Zastąpiła na tym stanowisku prof. Macieja Siedlara.
Tylko 4 z 23 szpitali na terenie województwa opolskiego miały w połowie roku wymagalne zadłużenie. Jest to m.in. efekt rekordowego dofinansowania tych placówek ze strony NFZ - poinformowała na piątkowej konferencji prasowej wicewojewoda Violetta Porowska.
Zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Anetta Chlebicka, w imieniu Wojewody Łódzkiego wręczyła akty powołania konsultantom wojewódzkim w ochronie zdrowia.
17 maja 1989 r. uchwalono ustawę o izbach lekarskich i reaktywowano samorząd lekarski. Ustawa zapewniała izbom dużą autonomię i niezależność od czynników politycznych i administracyjnych. Dlatego rok 2019 jest rokiem jubileuszowym.
Ponad 200 studentów Medycznego Uniwersytetu Seniora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie rozpoczęło nowy rok akademicki.