Dodatkowe 6 mln zł trafi do lubuskich szpitali w ramach tegorocznych ryczałtów na świadczone przez nie usług. Chodzi o lecznice I i II stopnia, których w regionie jest 13 – poinformował dyr. lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Piotr Bromber.
12 mln zł z dodatkowej puli pieniędzy z budżetu państwa ma trafić do szpitali na Pomorzu Zachodnim, przede wszystkim do szpitali powiatowych.
20 mln zł otrzymają dodatkowo szpitale I i II poziomu zabezpieczenia w woj. lubelskim z Narodowego Funduszu Zdrowia, jako zwiększenie tegorocznych ryczałtów. Pieniądze mają trafić do placówek jeszcze we wrześniu.
Mazowieckie szpitale powiatowe dostaną w 2019 roku dodatkowe 43 mln zł. Jest to wzrost zryczałtowanej kwoty o 4 proc. - poinformował we wtorek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
O 14 mln zł w 2019 r. wzrośnie łączna pula ryczałtu dla 15 podlaskich szpitali powiatowych i dwóch wojewódzkich – poinformowali we wtorek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński.
Dodatkowe 34 mln zł z NFZ trafi do szpitali sieciowych w Wielkopolsce. O sposobie podziału tych pieniędzy zadecydują dyrektorzy szpitali.
Dodatkowe ponad 22 mln zł trafi od października do 21 szpitali na Podkarpaciu. Najwięcej, 2 mln zł, otrzymał Szpital Wojewódzki w Krośnie. Są to już trzecie w tym roku dodatkowe pieniądze dla szpitali w regionie.
Województwo świętokrzyskie otrzymało dodatkowe 13,3 mln zł rządowego wsparcia dla 15 szpitali pierwszego i drugiego stopnia referencyjności – poinformowała we wtorek wojewoda Agata Wojtyszek. Będzie to trzecia transza w tym roku. W sumie wyniosły one blisko 45 mln zł.
O 24 mln zł wzrosną nakłady na ryczałty dla dolnośląskich szpitali działających w tzw. sieci. Od października dodatkowe fundusze powiększone o 3-4 proc. dostanie 28 placówek w regionie, w większości to szpitale powiatowe.
Prawie 46 mln zł otrzymają wkrótce dodatkowo szpitale pierwszego i drugiego stopnia referencyjności w woj. śląskim. Chodzi o 44 placówki w regionie, głównie szpitale powiatowe, które dostaną wsparcie do ryczałtu na finansowanie różnych zadań.
23 szpitale w województwie małopolskim otrzymają 36 mln zł w ramach projektowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia dodatkowego podziału środków z dotacji przekazanej z budżetu państwa. Będzie to trzecia transza w tym roku. W sumie wyniosły one ponad 125 mln zł.
W tym momencie mamy ponad tysiąc deklaracji lekarzy, którzy deklarują pracę do 48 godzin w jednym miejscu pracy – przekazał mediom przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki.
Dwa punkty procentowe składki rentowej powinny zasilić budżet ochrony zdrowia – twierdzi PSL Koalicja Polska. W sobotę ludowcy zaproponowali swoją receptę na kryzysową sytuację w zdrowiu. PSL KP chce, by wydatki publiczne na ochronę zdrowia wzrosły bez zwłoki do 6,8 proc. PKB.
„Polska to chory kraj” – pod takim hasłem Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wspólnie z przedstawicielami związków zawodowych, samorządów innych zawodów medycznych oraz organizacji pacjenckich zainaugurowała akcję Narodowy Kryzys Zdrowia.
Niecałe półtorej godziny trwała poniedziałkowa operacja, podczas której lekarze z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego wszczepili endoprotezę cierpiącej na karłowatość pacjentce, o wzroście 120 cm. Zabieg przebiegł bez komplikacji.
Pierwsza na Mazowszu operacja ginekologiczna w asyście robota da Vinci u pacjentki z rakiem trzonu macicy zostanie przeprowadzona 9 września w Szpitalu Mazovia w Warszawie – poinformowała rzecznik prasowa placówki Izabela Leśkiewicz.
Hantawirusy wywołują dwa zespoły chorobowe: gorączkę krwotoczną z zespołem nerkowym i hantawirusowy zespół płucny. Epidemiologia zakażeń Hantawirusami jest dobrze poznana w Europie Zachodniej, podczas gdy dane z Europy Środkowej i Wschodniej są bardzo ograniczone.
Po raz kolejny dzięki działaniom Porozumienia Zielonogórskiego udało się zlikwidować zbędne obciążenie biurokratyczne w podstawowej opiece zdrowotnej.
Niedofinansowanie, ograniczony dostęp do specjalistów oraz nacisk na przestarzały model opieki szpitalnej – to największe bolączki polskiej psychiatrii. Rozwiązaniem najbardziej palących problemów mają być centra zdrowia psychicznego.
Lekarze, pielęgniarki i położne podstawowej opieki zdrowotnej zyskają uprawnienia do potwierdzania Profilu Zaufanego pacjenta - zakładają przygotowane w MZ regulacje przyspieszające informatyzację systemu ochrony zdrowia.