Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił konkurs na otwarcie oddziału chirurgii naczyniowej obsługującej południową część województwa. To kolejny krok przywracania normalności w systemie ochrony zdrowia – powiedziała we wtorek wicewojewoda opolski Violetta Porowska.
Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi we wtorek rano wznowił funkcjonowanie po usunięciu skutków burzy i ulewy, która przeszła nad Łodzią w poniedziałek wieczorem.
Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, na planowanym spotkaniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia zostaną podane informacje o zobowiązaniach szpitali po pierwszym półroczu 2019 roku. Wcześniej, bo już w ten czwartek, swoje szacunki dotyczące długów przedstawią placówki powiatowe.
Na najbliższe jesienne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie (1-31 października 2019 r.) Minister Zdrowia przyznał 4126 miejsc rezydenckich.
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji informuje, że w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji został raport w sprawie ustalenia taryfy świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego - Świadczenia gwarantowane realizowane przez zespół leczenia bólu u dzieci.
W ubiegłym miesiącu Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała pismo do Ministra Zdrowia, w którym wyraziła zaniepokojenie w związku z kolejnymi doniesieniami medialnymi dotyczącymi problemu niewłaściwej opieki psychiatrycznej świadczonej małoletnim.
Analitycy sprawdzili, jak wygląda kwestia obsady ambulansów ratunkowych i dyspozytorni medycznych. Pytania dotyczące aktualnej sytuacji zostały skierowane do placówek w największych miastach Polski.
Jeśli nie będzie dodatkowego posiedzenia przed wyborami, szans na uchwalenie projektu nowelizacji ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 537 ze zm.) w tej kadencji nie ma - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Średnio po 922 tys. zł wsparcia z budżetu dostaną 373 lecznice. Zdaniem dyrektorów to za mało.
9 września dr hab. Przemysław Kunert - zastępca kierownika Kliniki Neurochirurgii CSK UCK WUM razem z grupą lekarzy, naukowców i inżynierów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Neuro Device Group SA i Blackrock Microsystems zaprezentowali podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim w ramach projektu „Startupy w Pałacu – Kooperacja” efekty swoich dotychczasowych prac oraz plany współpracy przy tworzeniu systemu do neuroprotezowania.
Blisko 200 dzieci przyszło na świat w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Od 23 kwietnia w tym jednym z największych szpitali pediatrycznych w Polsce działa oddział położnictwa i perinatologii.
10 września 2019 r. w godzinach 22:00 - 22:15 wykonywana będzie aktualizacja konfiguracji usług, z których korzystają aplikacje gabinetowe w zakresie obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA).
Liczba wystawianych e-recept w ciągu dnia wzrosła z 75 tysięcy na ponad 220 tysięcy dziennie - informuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
100 seniorów z Radomia otrzyma specjalne opaski, dzięki którym będą mieć zapewnioną całodobową teleopiekę. Pilotażowy program potrwa do końca 2020 r. Rozpoczął się nabór osób chętnych do projektu.
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podpisał w poniedziałek umowy na dofinansowanie zakupu trzech nowych karetek, które trafią do Koźmina Wielkopolskiego, Pleszewa i Ostrowa Wlkp. W ramach „Programu wymiany ambulansów” Wielkopolska zyska łącznie 14 nowych karetek.
7 września w Sali Nowodworskiego UJ CM odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja „Szpiczak i chłoniak w 2019 roku”. W trakcie spotkania poruszano zagadnienia dotyczące wielospecjalistycznej terapii u chorych ze szpiczakiem plazmocytowym, amyloidozą, indolentnymi chłoniakami oraz chorobą Hodgkina w 2019 roku.
W poniedziałek w Pruszkowie odbyła się uroczystość podpisania umów z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego na dofinansowanie zakupu ambulansu - przekazano 400 tys. zł. W uroczystości wzięli udział m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Dodatkowe 15 mln zł otrzyma w ostatnim kwartale 19 szpitali powiatowych I i II stopnia referencyjności w województwie kujawsko-pomorskim. Pieniądze mogą być wydane zależnie od potrzeb konkretnych lecznic.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zawarł umowę bilateralną z the University of Pecs (PTE) i the Szentágothai Research Centre (SzRC). Umowa została zawarta na okres 3 lat. Jest to siódme porozumienie o współpracy podpisane od początku 2019 r.
Do 22 szpitali o znaczeniu powiatowym w Łódzkiem trafi w październiku dodatkowe 20 mln zł – poinformował we wtorek dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński. Pieniądze mają być przeznaczone przede wszystkim na podwyżki dla personelu medycznego.