Z kraju

  • "Ustawa nie rozwiąże problemów opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą"

    Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej "z niepokojem stwierdza brak należytego dialogu pomiędzy organami władzy publicznej a przedstawicielami środowiska lekarzy dentystów w sprawach dotyczących organizacji świadczeń publicznych w zakresie leczenia stomatologicznego".

  • Większe szanse pacjentek z rakiem sutka

    Dzięki wprowadzeniu na nową listę refundacyjną kilku nowych terapii dla pacjentek z rakiem sutka, większy ich odsetek może zostać wyleczonych z nowotworu – oceniła onkolog dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii w Warszawie.

  • NFZ apeluje o sprawdzanie terminów operacji

    Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia apeluje do pacjentów zakwalifikowanych do operacji, by sprawdzali możliwość skorzystania z przyspieszenia ich terminów. Powodem są pacjenci, którzy rezygnują z planowanych zabiegów.

  • Poznań - nowatorska rehabilitacja chorych na MPD

    Prawie 900 młodych ludzi z dziecięcym porażeniem mózgowym może skorzystać z nowatorskiej rehabilitacji w szpitalu im. W. Degi w Poznaniu. Pacjenci będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt, który wykorzystuje m.in. wirtualną rzeczywistość.

  • Ponad 32 mln zł na remont kliniki położnictwa w ICZMP

    Ponad 32 mln zł na remont największej w kraju kliniki położnictwa działającej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przekazał w poniedziałek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dotację na dziecięcą hematoonkologię – ponad 400 tys. zł – otrzymał także Centralny Szpital Kliniczny.

  • Gorzów Wlkp. - rusza rozbudowa szpitala

    Rusza rozbudowa Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. o budynek na potrzeby Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego i Banku Komórek Macierzystych – poinformowała rzeczniczka lecznicy Agnieszka Wiśniewska.

  • 4 nowe karetki dla woj. opolskiego

    Cztery nowe karetki pogotowia pojawią się do końca roku w województwie opolskim - poinformował na konferencji prasowej w Opolu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. W piątek podpisano umowy o przekazaniu na ten cel 1,6 mln złotych rządowej dotacji.

  • Opole - starania o kontrakt na trombektomię

    Władze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Wodociągowej apelują o kontrakt związany z przeprowadzeniem trombektomii mechanicznej.

  • MZ doprecyzowuje rozporządzenie dot. kompetencji pielęgniarek i położnych

    Ministerstwo zdrowia chce doprecyzować uprawnienia zawodowe pielęgniarek i położnych, zapisując wprost w rozporządzeniu, że mogą one wystawiać recepty i zlecenia na opatrunki żelowe. Projekt w tej sprawie trafił w piątek do konsultacji.

  • Światowy Dzień FAS

    Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) przypada na całym świecie co roku 9 września - przypominają organizatorzy kampanii "Ciąża bez alkoholu" i zachęcają przyszłe mamy do rezygnacji z picia w czasie ciąży. "Wybierz 9 miesięcy ciąży bez alkoholu!" - apelują.

  • GIS zaprasza szkoły do udziału w programach zdrowotnych

    Główny Inspektorat Sanitarny zaprasza szkoły do udziału w kolejnych edycjach programów zdrowotnych dotyczących m.in. odżywiania, profilaktyki uzależnień i edukacji antytytoniowej.

  • Ruszyła akcja "Tulipany mocy"

    Do sadzenia w całej Polsce cebulek czerwonych tulipanów na rzecz edukacji i pomocy osobom z dystrofią mięśniową Duchennea zachęca działająca w Białymstoku fundacja Pro Salute. W sobotę przypadał światowy dzień wiedzy o tej dystrofii.

  • Czas na termomodernizację COI

    5 września Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie rozpoczęło realizację Projektu p.n. „Zwiększenie efektywności energetycznej budynku Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie”.

  • COI w Gliwicach zyska nowy akcelerator

    Centrum Onkologii w Gliwicach zyska nowy akcelerator, stosowany w radioterapii. To kluczowe w leczeniu nowotworów urządzenie umożliwia precyzyjne podanie dawki promieniowania w możliwie najkrótszym czasie naświetlania. 7 mln zł na wymianę akceleratora przekazał placówce resort zdrowia.

  • Koalicja Obywatelska zapowiada naprawę ochrony zdrowia

    Naprawimy służbę zdrowia – mówiła w piątek kandydatka na premiera Koalicji Europejskiej Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konwencji programowej KO.

  • Apel PNRL do zarządzających podmiotami leczniczymi

    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do zarządzających podmiotami leczniczymi o poszanowanie decyzji lekarzy i lekarzy dentystów o ograniczeniu czasu pracy do 48 godzin na tydzień.

  • 1 mln zł na doposażenie szpitala w Zakopanem

    Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem otrzymał w piątek promesę na 1 mln zł z przeznaczeniem na zakup karetki i wyposażenia sali operacyjnej. Pieniądze przyznał premier Mateusz Morawiecki z ogólnej rezerwy budżetowej.

  • Kadry w zdrowiu – jest lepiej, jest źle...

    System nie może istnieć bez kadr – informacje dochodzące ze szpitali i rosnące kolejki do świadczeń medycznych boleśnie potwierdzają ten truizm. – Poprawiliśmy kadry – przekonuje minister zdrowia, a wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko precyzuje: – Do zawodu wracają pielęgniarki. W systemie jest o 20 tys. więcej lekarzy niż 5 lat temu.

  • "Więcej niż ustawa przewiduje"

    Każdego roku wydajemy na ochronę zdrowia więcej, niż przewiduje ustawa dotycząca poziomu nakładów – w tym roku jest to 102 mld, choć planowano ok. 98 mld; w przyszłym roku ma być 107 mld, a myślę, że osiągniemy 112 mld – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  • "Dieta Mamy" – jest zarządzenie NFZ

    24,57 mln zł przeznaczy Narodowy Fundusz Zdrowia na realizację programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”. Zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie ukazało się 2 września.

98854 artykuły - strona 2112 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.