Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej "z niepokojem stwierdza brak należytego dialogu pomiędzy organami władzy publicznej a przedstawicielami środowiska lekarzy dentystów w sprawach dotyczących organizacji świadczeń publicznych w zakresie leczenia stomatologicznego".
Dzięki wprowadzeniu na nową listę refundacyjną kilku nowych terapii dla pacjentek z rakiem sutka, większy ich odsetek może zostać wyleczonych z nowotworu – oceniła onkolog dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii w Warszawie.
Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia apeluje do pacjentów zakwalifikowanych do operacji, by sprawdzali możliwość skorzystania z przyspieszenia ich terminów. Powodem są pacjenci, którzy rezygnują z planowanych zabiegów.
Prawie 900 młodych ludzi z dziecięcym porażeniem mózgowym może skorzystać z nowatorskiej rehabilitacji w szpitalu im. W. Degi w Poznaniu. Pacjenci będą mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt, który wykorzystuje m.in. wirtualną rzeczywistość.
Ponad 32 mln zł na remont największej w kraju kliniki położnictwa działającej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przekazał w poniedziałek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Dotację na dziecięcą hematoonkologię – ponad 400 tys. zł – otrzymał także Centralny Szpital Kliniczny.
Rusza rozbudowa Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. o budynek na potrzeby Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego i Banku Komórek Macierzystych – poinformowała rzeczniczka lecznicy Agnieszka Wiśniewska.
Cztery nowe karetki pogotowia pojawią się do końca roku w województwie opolskim - poinformował na konferencji prasowej w Opolu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. W piątek podpisano umowy o przekazaniu na ten cel 1,6 mln złotych rządowej dotacji.
Władze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Wodociągowej apelują o kontrakt związany z przeprowadzeniem trombektomii mechanicznej.
Ministerstwo zdrowia chce doprecyzować uprawnienia zawodowe pielęgniarek i położnych, zapisując wprost w rozporządzeniu, że mogą one wystawiać recepty i zlecenia na opatrunki żelowe. Projekt w tej sprawie trafił w piątek do konsultacji.
Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) przypada na całym świecie co roku 9 września - przypominają organizatorzy kampanii "Ciąża bez alkoholu" i zachęcają przyszłe mamy do rezygnacji z picia w czasie ciąży. "Wybierz 9 miesięcy ciąży bez alkoholu!" - apelują.
Główny Inspektorat Sanitarny zaprasza szkoły do udziału w kolejnych edycjach programów zdrowotnych dotyczących m.in. odżywiania, profilaktyki uzależnień i edukacji antytytoniowej.
Do sadzenia w całej Polsce cebulek czerwonych tulipanów na rzecz edukacji i pomocy osobom z dystrofią mięśniową Duchennea zachęca działająca w Białymstoku fundacja Pro Salute. W sobotę przypadał światowy dzień wiedzy o tej dystrofii.
5 września Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie rozpoczęło realizację Projektu p.n. „Zwiększenie efektywności energetycznej budynku Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie”.
Centrum Onkologii w Gliwicach zyska nowy akcelerator, stosowany w radioterapii. To kluczowe w leczeniu nowotworów urządzenie umożliwia precyzyjne podanie dawki promieniowania w możliwie najkrótszym czasie naświetlania. 7 mln zł na wymianę akceleratora przekazał placówce resort zdrowia.
Naprawimy służbę zdrowia – mówiła w piątek kandydatka na premiera Koalicji Europejskiej Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konwencji programowej KO.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do zarządzających podmiotami leczniczymi o poszanowanie decyzji lekarzy i lekarzy dentystów o ograniczeniu czasu pracy do 48 godzin na tydzień.
Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „Odrodzenie” im. Klary Jelskiej w Zakopanem otrzymał w piątek promesę na 1 mln zł z przeznaczeniem na zakup karetki i wyposażenia sali operacyjnej. Pieniądze przyznał premier Mateusz Morawiecki z ogólnej rezerwy budżetowej.
System nie może istnieć bez kadr – informacje dochodzące ze szpitali i rosnące kolejki do świadczeń medycznych boleśnie potwierdzają ten truizm. – Poprawiliśmy kadry – przekonuje minister zdrowia, a wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko precyzuje: – Do zawodu wracają pielęgniarki. W systemie jest o 20 tys. więcej lekarzy niż 5 lat temu.
Każdego roku wydajemy na ochronę zdrowia więcej, niż przewiduje ustawa dotycząca poziomu nakładów – w tym roku jest to 102 mld, choć planowano ok. 98 mld; w przyszłym roku ma być 107 mld, a myślę, że osiągniemy 112 mld – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
24,57 mln zł przeznaczy Narodowy Fundusz Zdrowia na realizację programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”. Zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie ukazało się 2 września.