Z kraju

  • Nowe poradnie w lubuskich szpitalach GNS

    Nowe Szpitale w Świebodzinie i Kostrzynie rozwijają ofertę z zakresu opieki psychiatrycznej. Placówki wygrały konkursy ogłoszone przez NFZ na prowadzenie poradni z tego zakresu.

  • O psychiatrii z gminami i powiatami

    26 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące wdrażania Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego z udziałem gmin i powiatów. Uczestnicy spotkania zapoznali się m.in. z głównymi założeniami programu oraz poznali koncepcję funkcjonowania pilotażowych Centrów Zdrowia Psychicznego w województwie lubuskim.

  • Kilkuset chorych na akromegalię może być niezdiagnozowanych

    „Kilkuset chorych na akromegalię może być w Polsce nadal niezdiagnozowanych. W społeczeństwie wciąż wiedza na ten temat jest niewielka, ale również mogą we tym pomóc lekarze wielu specjalności m.in. dentyści, reumatolodzy, ginekolodzy czy ortopedzi" - powiedział prof. Marek Bolanowski, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

  • TOPSOR w 13 podkarpackich szpitalach

    13 Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych z Podkarpacia będzie wyposażonych w nowy system segregacji (triaż) pacjentów w ramach rządowego programu TOPSOR. W czwartek podpisane zostały umowy partnerskie między dyrektorami tych placówek a Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które wdraża program.

  • Co dalej ze zmianami w Kodeksie karnym?

    Prezydent Andrzej Duda do 5 lipca musi podjąć decyzję, czy podpisze uchwaloną pod koniec maja nowelizację Kodeksu karnego. Wszystko wskazuje, że tego nie uczyni, ale odeśle ją do Trybunału Konstytucyjnego.

  • Cieszyński: odpowiada marszałek, dyrektor

    W ostatnich dniach opinią publiczną wstrząsnęła sytuacja w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku, gdzie miało dojść do molestowania seksualnego dwóch 13-letnich pacjentek. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyńskina antenie Polsatu News odniósł się do tej sytuacji.

  • Migotanie przedsionków u 23% osób >65. rż.

    23 proc. populacji Polski powyżej 65. roku życia cierpi na migotanie przedsionków – wynika z zakończonego właśnie badania Nomed-AF. To dwukrotnie więcej, niż wcześniej sądzono. Wyniki badania omówiono podczas sympozjum w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

  • Opole - ECMO w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

    ECMO to niepozorne gabarytowo urządzenie, umożliwiające tzw. pozaustrojowe natlenianie membranowe. Ratuje pacjentów w stanie ostrej, ciężkiej niewydolności oddechowej lub krążeniowej, u których zawodzą konwencjonalne metody. Zakup urządzenia sfinansował Samorząd Województwa Opolskiego.

  • "Zmieniamy całkowicie dziecięcą opiekę psychiatryczną"

    Poprawę odczujemy w przyszłym roku. Zmiany wchodzą w tym roku; już zmieniliśmy psychiatrię dorosłych, w przyszłym roku psychiatrię dziecięcą – powiedział minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

  • Większe stypendia dla wyróżniających się studentów

    Minister zdrowia proponuje podwyższenie wysokości stypendiów dla studentów wykazujących się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub sportowymi z 15 tys. zł do 17 tys. zł.

  • Wczesna diagnoza i skuteczne leki pozwalają wygrać z rakiem nerki

    Wcześnie postawiona diagnoza i nowe, skuteczne leki pozwalają wygrać z rakiem nerki – mówili eksperci podczas edukacyjnego spotkania dla pacjentów „Wygrajmy z rakiem nerki - najlepsze na start” które odbyło się w środę w Centrum Onkologii.

  • Łódzkie - LPR podpisał umowy z SOR-ami

    Umowy partnerskie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z SOR-ami z woj. łódzkiego o realizacji systemu trybu obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym podpisano w środę w łódzkim urzędzie wojewódzkim. W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

  • Chełm - tu będzie Centrum Usług Wspólnych NFZ

    Pierwsze w Polsce Centrum Usług Wspólnych Narodowego Funduszu Zdrowia powstanie w Chełmie w woj. lubelskim. Zajmie się wydawaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – zapowiada NFZ.

  • Umowy na TOPSOR w Kujawsko-Pomorskiem

    Umowy na TOPSOR w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim podpisali przedstawiciele dziewięciu szpitali

  • Poznań - podpisanie umów w ramach TOPSOR

    Z udziałem wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla oraz wicewojewody wielkopolskiego Anety Niestrawskiej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podpisano umowy partnerstwa pomiędzy Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym a 24 szpitalami, które w swej strukturze posiadają Szpitalny Oddział Ratunkowy.

  • Senat za szybszym eliminowaniem zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza

    Senat nie wniósł poprawek do ustawy, która ma przyspieszyć proces wyeliminowania zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza m.in pyłami zawieszonymi PM 10 i PM 2,5 oraz benzopirenem. Nowela wykonuje też wyrok TSUE ws. niespełniania przez Polskę wymogów dot. jakości powietrza.

  • Kolejna Akcja Serce

    26 czerwca załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni wykonała kolejne w tym roku zadanie transportu medycznego narządu przeznaczonego do przeszczepienia. Akcja odbyła się na trasie Gdynia - Szczecin - Lublin - Szczecin - Gdynia.

  • Wojewoda podlaski powołał nowych konsultantów

    Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył powołania trzem konsultantom wojewódzkim w ochronie zdrowia w dziedzinach: stomatologii zachowawczej z endodoncją - dr hab. n. med. Magdalenie Bogusławie Wilczyńskiej-Borawskiej, chirurgii klatki piersiowej - dr. n. med. Adamowi Marianowi Cybulskiemu, medycyny paliatywnej - dr. n. med. Piotrowi Jakubów.

  • Lubuskie - przyjęto sprawozdania szpitalnych spółek

    Zarząd województwa lubuskiego jako zgromadzenie wspólników lubuskich szpitali przekształconych w spółki prawa handlowego przyjął sprawozdania Zarządów Spółek z ich działalności oraz sprawozdania finansowe za rok 2018, udzielając absolutorium.

  • Cukrzyca zabija co 6 sekund

    Co 6 sekund na świecie umiera osoba z powodu cukrzycy i jej powikłań – zaznacza prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes PTD. 27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

98889 artykułów - strona 2155 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.