Podczas tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej, która odbyła w Zabrzu 4-7 czerwca, prof. Dudek został odznaczony nagrodą „Kroki Milowe” w dziedzinie kardiologii. To wyjątkowe wyróżnienie dla krakowskiego lekarza.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, w porozumieniu z TVP 3 Kielce i Radiem Kielce, rozpoczął w regionie świętokrzyskim kampanię informacyjną „SOR(RY), tu ratuje się życie!". Pomysłodawcą akcji jest Śląska Izba Lekarska, która zapoczątkowała kampanię, realizowaną obecnie w różnych miejscach kraju.
Samorząd województwa dolnośląskiego chce zachęcić studentów pielęgniarstwa do podejmowania pracy w zawodzie. Już jesienią do najlepszych z nich trafią stypendia. O nowej inicjatywie poinformowali marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. otrzymał w środę certyfikat firmy B. Braun, potwierdzający stosowanie w placówce systemu zamkniętego linii naczyniowej. Jest jedyną placówką w kraju mającą taki dokument – poinformowała rzecznik gorzowskiej lecznicy Agnieszka Wiśniewska.
Nową Pracownię Elektrofizjologii i Stymulacji Serca otwarto w środę w Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu w historycznym budynku tego szpitala, gdzie prof. Zbigniew Religa pierwszy raz w Polsce z sukcesem przeszczepił serce.
Ceniony kardiochirurg, były minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala odebrał w środę Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznany przez premiera Mateusza Morawieckiego.
W związku z upałami w całej Polsce szpitale notują wzrost liczby pacjentów trafiających na szpitalne oddziały ratunkowe z zasłabnięciami i z omdleniami.
W najbliższych miesiącach powinien ruszyć pilotażowy program kompleksowej opieki nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym – zapowiedzieli w środę eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie. Podkreślono, że po raz pierwszy pojawiła się skuteczna terapia dla pierwotnie postępującej postaci tej choroby.
Opracowanie warunków połączenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny z Instytutem Żywności i Żywienia – to główne zadanie komisji powołanej na mocy opublikowanego w środę zarządzenia ministra zdrowia.
Nową metodę leczenia pacjentek z rakiem jajnika – chemioterapię podgrzaną do temperatury 42,5 stopni C – zaczęli stosować lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła do konsultacji projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.
W Szpitalu Powiatowym w Rykach została podpisana umowa pomiędzy dyrektorem Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Karolem Tarkowskim a prezesem Szpitala Powiatowego w Rykach Ireneuszem Jachem w zakresie badań tomografii komputerowej oraz badań endoskopowych przewodu pokarmowego (gastroskopia i kolonoskopia).
Kontrola w szpitalu w Gdańsku musi być bardzo wnikliwe wykonana, muszą być wyciągnięte wnioski i podjęte bardzo drastyczne kroki - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zaznaczył, że polska psychiatria wymaga gruntownych reform.
Przeprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia wnikliwej analizy ostatniego, obszernego raportu NIK „ System ochrony zdrowia w Polsce” oraz konieczność uwzględnienia w dokumencie podsumowującym „Wspólnie dla Zdrowia” celów strategicznych związanych z rosnącymi zagrożeniami dla zdrowia z powodu zmian klimatu - takie wskazania dla rządu zawiera najnowszy raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wysłało do ministra zdrowia pismo dotyczące projektu listy leków refundowanych, na której zabrakło leku Diaprel MR 60 mg.
W przyszłym roku ustawa 6 proc. PKB na zdrowie po raz kolejny zostanie zrealizowana bez konieczności przekazania dodatkowych środków z budżetu państwa. Pierwsza dotacja, jak przyznał we wtorek wiceminister Sławomir Gadomski, ma się pojawić dopiero w 2021 roku.
Przejęcie przez samorząd województwa od NFZ roli głównego organizatora regionalnych systemów opieki zdrowotnej wraz z przejęciem funduszy na ten cel, możliwość tworzenia koszyka regionalnego świadczeń zdrowotnych, finansowanego ze składki podwyższanej przez same województwa - to postulaty zawarte w raporcie Fundacji Batorego.
W lipcu będzie znana końcowa wersja rekomendacji dla ministra zdrowia po debacie „Wspólnie dla zdrowia”. Podczas konferencji podsumowującej cykl spotkań zaprezentowano propozycje, które mają największe szanse na znalezienie się w dokumencie.
Zespół ds. Suplementów Diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej określił maksymalną dawkę witaminy D w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na 2000 IU, czyli 50 µg.
Sprawa prokuratorska przeciwko mobberom w Ministerstwie Zdrowia zakończyła się umorzeniem. - Na 109 stronach pani prokurator opisała wszystkie znamiona przestępstwa określone w kodeksie karnym jako znęcanie się. I następnie umorzyła sprawę - mówi w wywiadzie udzielonym Onetowi Joanna Koczaj-Dyrda, która przed sądem wywalczyła odszkodowanie.