mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Szpital w Rykach wznowił działalność

    W Szpitalu Powiatowym w Rykach została podpisana umowa pomiędzy dyrektorem Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Karolem Tarkowskim a prezesem Szpitala Powiatowego w Rykach Ireneuszem Jachem w zakresie badań tomografii komputerowej oraz badań endoskopowych przewodu pokarmowego (gastroskopia i kolonoskopia).

  • Karczewski: konieczne drastyczne kroki

    Kontrola w szpitalu w Gdańsku musi być bardzo wnikliwe wykonana, muszą być wyciągnięte wnioski i podjęte bardzo drastyczne kroki - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zaznaczył, że polska psychiatria wymaga gruntownych reform.

  • BCC: Resort powinien przeanalizować raport NIK

    Przeprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia wnikliwej analizy ostatniego, obszernego raportu NIK „ System ochrony zdrowia w Polsce” oraz konieczność uwzględnienia w dokumencie podsumowującym „Wspólnie dla Zdrowia” celów strategicznych związanych z rosnącymi zagrożeniami dla zdrowia z powodu zmian klimatu - takie wskazania dla rządu zawiera najnowszy raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

  • PSD wysłało pismo do MZ

    Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wysłało do ministra zdrowia pismo dotyczące projektu listy leków refundowanych, na której zabrakło leku Diaprel MR 60 mg.

  • W 2020 roku bez dodatkowych środków z budżetu

    W przyszłym roku ustawa 6 proc. PKB na zdrowie po raz kolejny zostanie zrealizowana bez konieczności przekazania dodatkowych środków z budżetu państwa. Pierwsza dotacja, jak przyznał we wtorek wiceminister Sławomir Gadomski, ma się pojawić dopiero w 2021 roku.

  • Usamorządowić opiekę zdrowotną

    Przejęcie przez samorząd województwa od NFZ roli głównego organizatora regionalnych systemów opieki zdrowotnej wraz z przejęciem funduszy na ten cel, możliwość tworzenia koszyka regionalnego świadczeń zdrowotnych, finansowanego ze składki podwyższanej przez same województwa - to postulaty zawarte w raporcie Fundacji Batorego.

  • Wspólnie dla zdrowia. Rekomendacje ciągle wstępne

    W lipcu będzie znana końcowa wersja rekomendacji dla ministra zdrowia po debacie „Wspólnie dla zdrowia”. Podczas konferencji podsumowującej cykl spotkań zaprezentowano propozycje, które mają największe szanse na znalezienie się w dokumencie.

  • Określono maksymalną ilość witaminy D w suplementach diety

    Zespół ds. Suplementów Diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej określił maksymalną dawkę witaminy D w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na 2000 IU, czyli 50 µg.

  • Kultura pracy w resorcie

    Sprawa prokuratorska przeciwko mobberom w Ministerstwie Zdrowia zakończyła się umorzeniem. - Na 109 stronach pani prokurator opisała wszystkie znamiona przestępstwa określone w kodeksie karnym jako znęcanie się. I następnie umorzyła sprawę - mówi w wywiadzie udzielonym Onetowi Joanna Koczaj-Dyrda, która przed sądem wywalczyła odszkodowanie.

  • NIK: Rosną dopłaty pacjentów do wyrobów medycznych

    Marże są wyśrubowane, bo ich wysokość ustalają świadczeniodawcy. Brakuje standardów jakości tych wyrobów, a limity finansowania przez NFZ często pozostają niezmienione od 10 lat, a czasem są nawet obniżane – wynika z raportu pokontrolnego NIK.

  • Pacjent stawia na jakość

    W lipcu ruszy specjalny serwis, który pomoże pacjentom ocenić, gdzie najlepiej się leczyć - informuje w środowym wydaniu "Nasz Dziennik". Chory sam będzie mógł się przekonać o jakości leczenia. Umożliwi to nowa usługa Narodowego Funduszu Zdrowia - serwis internetowy.

  • Szumowski: skracamy kolejki tam, gdzie można

    Skracamy kolejki poprzez zwiększenie finansowania, lepszą organizację, czy – tak jak w zaćmie czy endoprotezach – nielimitowane finansowanie pewnych świadczeń – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  • Gdańsk - nieletni nie będą przyjmowani na oddziały dla dorosłych

    Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku podjęła decyzję, że osoby nieletnie nie będą przyjmowane na szpitalne oddziały dla dorosłych. W ostatnich kilku tygodniach na takich oddziałach doszło do napaści seksualnych na trzy nastoletnie pacjentki.

  • Senat UO zdecydował o powołaniu Wydziału Lekarskiego

    O tej decyzji Senatu Uniwersytetu Opolskiego poinformował rektor uczelni prof. dr hab. Marek Masnyk podczas konferencji prasowej, w której wziął także udział Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, od początku wielki orędownik organizowania kształcenia medycznego na UO.

  • 6 dentystów z Pszczyny stanie przed sądem

    Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Rejonowego w Pszczynie akt oskarżenia przeciwko sześciu lekarzom stomatologom, oskarżonym o dokonywanie oszustw na szkodę pacjentów oraz o poświadczanie nieprawdy w dokumentacji medycznej i dokonywanie oszustw na szkodę NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach.

  • Pionierski zabieg w Wejherowie

    24 czerwca w Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie wykonano pierwszy w Polsce północnej oraz jeden z pierwszych w kraju zabiegów zamknięcia uszka lewego przedsionka z wykorzystaniem systemu neuroprotekcji.

  • Lekarzy nie ma, oddział działa

    Wszyscy lekarze z Oddziału Wewnętrznego (18 łóżek) Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie przeszli z  dniem 1 czerwca do Szpitala Kolejowego im. Dr Roeflera w Pruszkowie (Spółka STOCER). Mimo to dyrekcja nie może zamknąć oddziału, gdyż wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie wyraził na to zgody.

  • Złoty Krzyż Małopolski dla Wandy Półtawskiej

    Długoletnia praca naukowa oparta na zasadach filozofii Jana Pawła II, a przede wszystkim ofiarowanie życia upowszechnianiu dzieła Wielkiego Polaka – to zadania, którym poświęciła się dr n. med. Wanda Półtawska.

  • E-usługi medyczne dla mieszkańców Świętokrzyskiego

    Kolejni mieszkańcy regionu świętokrzyskiego skorzystają z elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym e-skierowań, e-recept, e-rejestracji oraz przede wszystkim szybkiego przepływu informacji medycznych. Cyfryzacją zostaną objęte wszystkie placówki medyczne kieleckiego Caritas.

  • Łódź - powołanie konsultanta ds. pielęgniarstwa opieki długoterminowej

    Mirosława Kowalczyk została nowym konsultantem w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej. Akt powołania w imieniu wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau wręczył jej dyrektor Wydziału Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej Piotr Cieplucha.

98899 artykułów - strona 2157 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.