>Na wtorkowym (25.06) posiedzeniu Zarząd Województwa Podlaskiego podjął decyzje o przyznaniu dotacji celowych z budżetu województwa Wojewódzkiemu Ośrodkowi Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży w wysokości blisko 19,8 mln zł (w tym współfinansowanie w kwocie blisko 5,6 mln zł z budżetu państwa).
Kontrola w szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku, gdzie molestowano seksualnie dwie 13-letnie pacjentki, ma sprawdzić, dlaczego doszło do takiej tragicznej sytuacji, choć nie powinno - powiedział we wtorek dziennikarzom minister zdrowia Łukasz Szumowski. To jest dramat – stwierdził.
Na dużym poziomie ogólności toczyła się we wtorek ostatnia konferencja z cyklu narodowej debaty „Wspólnie dla zdrowia”. Konkrety, być może, znajdą się w dokumencie, jaki – w nieokreślonej przyszłości – przedstawi minister zdrowia.
W styczniu 2017 r. MZ obiecywało, że docelowo plastry przynajmniej dla dzieci chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka będą dostępne za darmo. Po 2,5 roku pacjenci, również dzieci, muszą za nie słono płacić. A od 1 lipca będą płacić jeszcze więcej.
Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem zniknięcia z wykazu dwóch leków onkologicznych (cetuksymab i bewacyzumab) stosowanych w ramach programu lekowego B4 dotyczącego leczenia przerzutowego raka jelita grubego w Polsce - mówi prezes Fundacji EuropaColon Polska Błażej Rawicki.
W Pomorskiem do programu TOPSOR (Tryb Obsługi Pacjenta na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych) przystąpiło 13 szpitali, czyli wszystkie, które posiadają SOR- y. Przedstawiciele podmiotów leczniczych podpisali dziś umowy partnerskie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, beneficjentem środków.
Mafia lekowa pozostaje bezkarna. Za nielegalny wywóz medykamentów państwo może nakładać sankcje finansowe. Do dziś, mimo ich wymierzania, do budżetu nie trafił nawet złamany grosz - informuje we wtorkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
Dyrektorzy śląskich szpitali, w których działają szpitalne oddziały ratunkowe, podpisali w poniedziałek w Katowicach umowy partnerskie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym w ramach projektu "Tryby obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym" (TOPSOR).
Niedobory wody u osób po 65. roku życia występują znacznie częściej niż powszechnie się uważa. U osób w podeszłym wieku łatwo można przeoczyć objawy odwodnienia, dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki – przypomina GIS.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości to wyraz wdzięczności i symbol podziękowania za wkład osób odznaczonych w tworzenie Polski, począwszy od pracy na polu naukowym, zawodowym, klinicznym i społecznym – mówił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas uroczystości wręczenia medali.
Wdrożenie systemu TOPSOR uporządkuje kolejki w szpitalnych oddziałach ratunkowych, dzięki czemu potrzebujący pilnej pomocy otrzymają ją jak najszybciej – podkreśla wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Czy sądowy ławnik ma mieć zdrowe serce i stawy, dobry wzrok czy może coś zupełnie innego? Tego nie wiadomo. Jednocześnie prawo wymaga od kandydata na tę funkcję zaświadczenia od lekarza POZ.
Sytuacja finansowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie będzie stabilna w perspektywie 3 lat - zapowiedział jego nowy dyrektor Zbigniew Bajkowski. Obecnie to jeden z najbardziej zadłużonych szpitali w regionie.
Zależy nam na tym, żeby cukrzycę wykryć, zanim dojdzie do powikłań i tak ją leczyć, żeby do nich nie dopuścić – przekonywał prof. Krzysztof Strojek podczas debaty „Najważniejsze celem w terapii cukrzycy typu 2”, która odbyła się w Warszawie.
Innowacjom w farmakoterapii zawdzięczamy nawet 60 proc. wzrostu oczekiwanej długości życia – wynika z raportu INFARMY „Przełomowe innowacje farmaceutyczne”.
Badanie rezonansem magnetycznym jest jedną z podstawowych, a zarazem najbezpieczniejszych technik diagnostycznych, szeroko stosowaną w medycynie. Ta technologia rozwija się błyskawicznie, zyskując całkiem nowe funkcje.
18 czerwca w bibliotece Katedry Patomorfologii UJ CM po raz pierwszy wręczono Trofeum „Primus in pathomorphologia” im. dr. Wojciecha Szczepańskiego – nagrodę dla studenta, który osiągnął najlepsze wyniki w nauce w dziedzinie patomorfologii.
18 czerwca spod Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy wyruszył VI Rajd dla Transplantacji. Jego trasa prowadziła przez Toruń, Grudziądz, Kwidzyn, Tczew. Rajd organizowany pod hasłem „Podziel się sobą!” zakończył się 22 czerwca pod Dworem Artusa na Długim Targu w Gdańsku.
Pod hasłem "Społeczny program zdrowia 2020+" obraduje we wtorek w Warszawie ostatnia konferencja organizowana w ramach debaty "Wspólnie dla zdrowia". Jej celem jest wypracowanie na następne lata kierunków i rozwiązań w ochronie zdrowia.
W ubiegłym roku z terapii protonowej w Centrum Cyklotronowym w Bronowicach skorzystało ponad stu pacjentów Centrum Onkologii w Krakowie. To niewiele, ale wzrost w stosunku do 2016 roku (17) jest spektakularny – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interpelację grupy posłów z Małopolski.