Trudna sytuacja na SOR-ach nie jest od wczoraj, i od przedwczoraj, ani od kilku lat, tylko od wielu, wielu lat - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Według niego, nie ma takiego zdarzenie, które wskazywałoby, że "w tej chwili nastąpiła zapaść".
Trzy specjalistyczne urządzenia do monitorowania natężenia bólu u noworodków trafiły w piątek do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu z okazji Dnia Dziecka. To efekt wspólnej aukcji charytatywnej artystów i środowiska biznesowego.
Od 1 czerwca do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku mogą się zgłaszać pacjenci wymagający pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Szpital podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na te świadczenia.
Instytut Kardiologii odniósł niewątpliwy sukces. Jest to najlepsza jednostka naukowa, jedna z najlepszych klinicznie, z fantastycznym zespołem lekarzy – ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej z okazji 40. rocznicy powstania Instytutu Kardiologii.
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie odebrał od generalnego wykonawcy budynki nowej siedziby placówki w Prokocimiu. Instalacja sprzętu medycznego rozpocznie się w lipcu, a przenosiny oddziałów szpitalnych w listopadzie.
44 zarzuty usłyszał stomatolog z Radlina, zatrzymany przez wodzisławskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą.
W sobotę 1 czerwca o godz. 13.00 przed Ministerstwem Zdrowia rozpocznie się manifestacja lekarzy. Medycy przejdą przez centrum stolicy pod Sejm. Będą domagać się zwiększenia nakładów na zdrowie i realnych zmian w systemie. Oraz protestować przeciw zmianom w Kodeksie karnym.
Naczelna Rada Lekarska, obradująca w piątek w Gdańsku, uchwaliła stanowisko w sprawie zmian w Kodeksie karnym, stwarzających możliwość orzekania surowszych kar wobec lekarzy, oskarżonych o nieumyślne spowodowanie śmierci.
Resort Zbigniewa Ziobry twierdzi, że podwyższenie kar w artykule 155 Kodeksu karnego „nie dotyczy lekarzy, lecz pospolitych przestępców”.
Cukrzyca u ciężarnej zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka, ale dobra kontrola stężenia glukozy we krwi może to ryzyko znacznie obniżyć – podkreślił prof. Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
Komitet protestacyjny zdecydował o wstrzymaniu protestu głodowego – poinformowali przedstawiciele fizjoterapeutów i diagnostów. – Będziemy monitorować, czy dyrektorzy dodatkowe środki w związku ze wzrostem wyceny świadczeń przeznaczają na podwyżki – zapowiedział minister zdrowia.
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji informuje, że w Biuletynie Informacji Publicznej Agencji został opublikowany raport w sprawie ustalenia taryfy świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego:„Wszczepienie lub wymiana całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora”.
Polskie standardy leczenia nawrotowych i opornych postaci nowotworów krwi wciąż znacznie odbiegają od tych europejskich. Toczące się w resorcie zdrowia negocjacje dają jednak nadzieję na szybkie wprowadzenie nowoczesnych leków, refundowanych już w większości państw europejskich.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował komunikat w związku wejściem w życie z dniem 1 czerwca 2019 r. ustawy z 21 lutego 2019 r. o zmianie ustawy świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 399).
Przed Sądem Okręgowym w Kielcach w czwartek (30 maja) ruszył proces apelacyjny w sprawie zwolnionych dyscyplinarnie w grudniu 2017 r. trzech ratowników medycznych. Sąd pierwszej instancji przychylił się do wniosku mężczyzn i nakazał przywrócić ich do pracy.
Z dniem 1 lipca oddział położniczo-ginekologiczny zawiesza działalność do końca roku. Poinformowałam już o tym wojewodę, czekamy na jego decyzję - mówi Joanna Pachnicz, prezes Nowego Szpitala w Kostrzynie. Od 1 lipca będzie zawieszony będzie też oddział położnictwa i ginekologii w Nowym Szpitalu we Wschowie - informuje "Gazeta Lubuska".
rat do pomiaru aktywnego czasu krzepnięcia krwi otrzymało stowarzyszenie „Kardiochirurgia świętokrzyska” od Agencji Naukowo-Technicznej Symico spółka z o.o. Urządzenie służyć będzie Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
31 maja w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym, Pawilon A-V w Krakowskim Specjalistycznym Szpitalu Jana Pawła II odbywa się II Polsko-Ukraińska Konferencja Medyczna pt. „Choroby Serca i Naczyń w 2019 r.”
W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się spotkanie Rzecznika Praw Pacjenta, Bartłomieja Chmielowca i Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara. Rzecznicy omówili bieżące zagrożenia dla praw pacjenta w Polsce, a także bariery (zwłaszcza finansowe) utrudniające wykonywanie przez nich zadań.
24 maja po raz kolejny spotkali się członkowie Stowarzyszenia Osób po Przeszczepie Szpiku Kostnego „Ku życiu”, których łączy wspólne doświadczenie – leczenie chorób związanych z dysfunkcją układu krwiotwórczego na Oddziale Klinicznym Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.