Właśnie rozpoczęły się prace remontowe trzech zabytkowych budynków na terenie zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie Kobierzynie. Przebudowa i modernizacja jednej z najlepszych tego typu placówek w regionie potrwa do czerwca 2021 roku.
Wykonana nawet jeden raz w życiu kolonoskopia może uchronić przed rakiem jelita grubego – przekonywali we wtorek eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowała ona III ogólnopolską kampanię profilaktyczno-edukacyjną „Servier – wyłącz raka”.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, przedłożony przez ministra zdrowia. Projekt ustawy zakłada zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły.
Osteoporoza to problem ok. 3 mln Polaków. Choroba jest przyczyną złamań, które prowadzą się niepełnosprawności i do zgonów. Tymczasem w Polsce na osteoporozę leczy się jedynie 200 tys. osób – alarmują eksperci.
Apteki, które chciały sprzedawać leki w promocyjnych cenach, mogły być zmuszane do korzystania z określonych systemów informatycznych - po licznych skargach UOKiK rozpoczął przeszukania w siedzibie trzech przedsiębiorców.
Rezydenci przygotowują się do kolejnej odsłony akcji protestacyjnej. Prawdopodobnie w maju zostanie zorganizowana demonstracja. Powód? Niedotrzymanie przez rząd porozumienia, podpisanego przez ministra zdrowia z młodymi lekarzami. M.in. w kwestii finansowania ochrony zdrowia.
Rozporządzenie z 2 stycznia 2013 r. ws. specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów wygasło 31 grudnia 2018 r. Nowe rozporządzenie wciąż nie wyszło z konsultacji publicznych, do których resort przekazał je 15 stycznia 2019 r.
Wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych, analiza danych dla efektywnej polityki zdrowotnej i wsparcie polskich naukowców – to najważniejsze cele Agencji Badań Medycznych – podkreśla Radosław Sierpiński, doradca i pełnomocnik ministra zdrowia ds. utworzenia ABM.
Naczelny Sąd Administracyjny zadecydował, że uchwała małopolskiego sejmiku, zakazująca palenia węglem i drewnem w Krakowie, jest zgodna z prawem.
Wprowadzenie recepty wydaje się być jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu nadużywania produktów leczniczych zawierających pseudoefedrynę, dekstrometorfan i kodeinę – przyznaje Ministerstwo Zdrowia.
2. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Innowacje w terapii zajęciowej. Perspektywa międzynarodowa - nauka, edukacja, praktyka”, zorganizowana została w dniach 5-6 marca br. przez Pracownię Terapii Zajęciowej Katedry Geriatrii i Gerontologii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W pierwszych dniach marca odbyła się 24. konferencja z cyklu „Farmakoterapia, psychoterapia i rehabilitacja zaburzeń afektywnych”. Uczestnicy – lekarze psychiatrzy, psycholodzy i pielęgniarki oraz studenci medycyny planujący specjalizację z psychiatrii – wysłuchali 36 wykładów i wzięli udział w warsztacie poświęconym psychoterapii.
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano umowę na dofinansowanie projektu rozbudowy bazy diagnostycznej Szpitala nr 2 w Mysłowicach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Koszt inwestycji wynosi ok. 3,2 mln zł, w tej kwocie dofinansowanie z funduszy UE to ok. 2,8 mln zł.
Prof. Dagmara Mirowska-Guzel, kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, została wybrana Przewodniczącym Elektem Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii. Wybory przeprowadzono podczas Walnego Zgromadzenia.
To był bardzo zdrowy trzydniowy Dzień Kobiet. Podczas wspólnej akcji Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z badań cytologicznych skorzystało 101 pań, a 57 wykonało mammografię. Rozdano 600 zaproszeń na badania cytologiczne podczas superligowego meczu piłki ręcznej.
Kobiety z niepełnosprawnościami w Polsce od zawsze borykają się z niedostępnością usług ginekologicznych – nie tylko pod względem architektonicznym, ale też jeśli chodzi o kompetencje personelu medycznego – informuje Fundacja Kulawa Warszawa, która zaprezentowała raport nt. dostępności usług ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami.
Blisko dwa miliony złotych na opiekę długoterminową i paliatywną przyznał 12 marca zarząd województwa dwóm podlaskim placówkom. Hajnowski szpital i łomżyńskie hospicjum otrzymają dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
Akt powołania dla nowego konsultanta wojewódzkiego w ochronie zdrowia wręczyła świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Nowe Pediatryczne Centrum Urazowe i Szpitalny Oddział Ratunkowy z bezpośrednim dostępem do lądowiska dla śmigłowców powstają w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Przyjęcie pierwszych pacjentów jest planowane na przełom 2019 i 2020 roku.
Szpital Powiatowy w granicznych Słubicach (Lubuskie) otrzymał z Ministerstwa Zdrowia 8,5 mln zł dofinansowania na modernizację i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz budowę lądowiska dla śmigłowców. Łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 12 mln zł.