Dyrektorzy szpitali, lekarze i wojewoda podlaski podpisali w poniedziałek w Białymstoku deklarację w sprawie partnerstwa i wspólnych działań na rzecz transplantologii.
We wtorek rusza rejestracja do udziału w tzw. białej sobocie w Centrum Onkologii w Krakowie. Akcja polega na bezpłatnych konsultacjach i badaniach profilaktycznych chorób nowotworowych.
Poznańscy lekarze i naukowcy opracowali pierwszy na świecie inteligentny stetoskop do kontroli układu oddechowego, testowany obecnie w 20 ośrodkach na terenie 10 krajów świata – poinformowano we wtorek podczas briefingu prasowego w Warszawie.
Proces oskarżonej o mobbing i znęcanie się psychiczne nad siedmioma pracownikami kierowniczki Zespołów Wyjazdowych Oddziału Centralnego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Marty S., rozpoczął się w poniedziałek przed krakowskim sądem rejonowym.
Wystawianie recept na nieżyjących pacjentów, podpisywanie ich przez lekarzy, którzy już zmarli. I jeszcze zawieranie kontraktów z NFZ przez jednostki zatrudniające martwych medyków – to trzy główne sposoby oszukiwania, na których skupił się zespół analityków NFZ.
Pobieranie przez Państwową Inspekcję Sanitarną próbek papierosów do badań w miejscu ich produkcji przewiduje projekt noweli tzw. ustawy antytytoniowej, którym we wtorek zajmie się rząd. Projekt reguluje również sprawę kar za sprzedaż wyrobów tytoniowych i e-papierosów wbrew decyzji inspektora.
33,5 mln zł kosztowały budowa i wyposażenie nowego skrzydła Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. We wtorek zakończono i podsumowano inwestycję.
Konsultacje lekarskie, bezpłatne badania profilaktyczne chorób nowotworowych, prelekcje i pokazy medyczne zaplanowano na sobotę w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach w ramach drzwi otwartych tej placówki.
W najbliższą środę startuje Ogólnopolska akcja bezpłatnych badań densytometrycznych, które pozwalają ocenić gęstość tkanki kostnej i ryzyko osteoporozy – poinformowali organizatorzy akcji pt. „Mocne kości do starości”.
W województwach małopolskim, i podkarpackim we wtorek rano odnotowano złą i bardzo złą jakość powietrza – poinformował GIOŚ w komunikacie.
Polskie Towarzystwo Neurologiczne poinformowało, że prof. Konrad Rejdak został przewodniczącym Sekcji Padaczki PTN, a prof. Danuta Ryglewicz jego zastępczynią.
Prokuratura Okręgowa w Legnicy oskarżyła byłego wykładowcę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy Jarosława G. o wykorzystywanie seksualne sześciu studentów tej uczelni.
Pełniącym obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach został Bartosz Stemplewski.
Świadczeniodawcy skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia stanowczo sprzeciwiają się nałożeniu na lekarzy POZ obowiązku wystawiania zaświadczeń o zdolności do uprawiania sportu.
Wywalczone przez rezydentów podwyżki i warunki pracy obracają się przeciwko nim. Dyrektorzy skąpią im dyżurów – zauważa „Rzeczpospolita”.
Laboratoria patomorfologiczne mają rok na dostosowanie się do określonych w ministerialnym rozporządzeniu standardów. Ministerstwo Zdrowia dąży do tego, aby badania wykonywały tylko akredytowane placówki.
Samorząd lekarski oczekuje od Ministra Zdrowia pilnego rozpoczęcia prac nad projektem nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw – czytamy w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej.
Umiejętność rozmowy na trudne tematy, np. po śmierci bliskiej osoby, reakcja na agresję – na uczelniach się tego nie uczy, ani na stażu, ani później – mówi Marcin Sobotka, przewodniczący PR OZZL. Młodzi lekarze chcą wprowadzić warsztaty z kompetencji miękkich do programu stażu.
Najlepszą inwestycją pracodawców, jeżeli chodzi o pracowników, jest dbanie o ich zdrowie – powiedział w sobotę Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. W Szczecinie odbyła się konferencja poświęcona ochronie przed czynnikami rakotwórczymi w pracy.
Sposób odżywiania się jest równie ważny, jak sen i wysiłek fizyczny, dlatego jako postawę nowej piramidy zdrowego żywienia dla dzieci proponujemy aktywność fizyczną oraz właściwe wysypianie się – powiedział prof. Mirosław Jarosz podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego w Warszawie.