Walka z przemocą domową, refundacja antykoncepcji i zabiegów in vitro, edukacja seksualna i wprowadzenie w szkołach programów uwzględniających prawa człowieka, w tym min. prawa osób LGBT – to niektóre postulaty deklaracji, którą przyjęto na zakończenie sobotniej konwencji PO i IP.
Krzysztof Jakubiak nie jest już rzecznikiem prasowym Ministerstwa Zdrowia. Zastąpiła go Sylwia Wądrzyk-Bularz, która wcześniej pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Międzynarodowe Centrum Badań Okulistycznych powstanie w Warszawie dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze. Do jego celów należało będzie m.in. opracowanie narzędzi do wczesnej diagnostyki chorób oka.
Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do Ministra Zdrowia o uzupełnienie katalogu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego o świadczenie usunięcia wypełnienia amalgamatowego. Wystąpiła też do premiera ws. refundacji kosztów związanych z separatorami amalgamatu.
Centrala NFZ przedstawiła projekt zarządzenia Prezesa Funduszu zmieniającego zarządzenie ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne, celem zaopiniowania przez uprawnione podmioty.
Od 2008 do 2014 roku na ochronę zdrowia wydano 460 mld zł. W latach 2018-2024 będzie to 860 mld zł, czyli prawie dwa razy więcej. Bez tego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
E-zawodnicy cierpią na dolegliwości podobne to tych, jakich doświadczają piłkarze czy lekkoatleci. Najczęściej są to różnego typu bóle, problemy ze wzrokiem czy snem. Nie można ich lekceważyć.
Wiceszef resortu zdrowia Marcin Czech z powodów zdrowotnych zrezygnował z pełnionej funkcji – poinformowało PAP w piątek Ministerstwo Zdrowia. Do jego prośby o odwołanie przychylił się już premier Mateusz Morawiecki.
Pierwszą w Podlaskiem operację przeszczepienia rogówki przeprowadzili w piątek okuliści w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku – poinformował szpital.
7002 przeszczepienia przeprowadzono od 1983 r. do końca ubiegłego roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W ostatnich latach, w wyjątkowo szybkim tempie, narastają u polskich dzieci oraz młodzieży otyłość i nadwaga; już co czwarte z nich ma nadmierną masę ciała – alarmowali specjaliści podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego, który w piątek rozpoczął się w Warszawie.
"Planuję długie życie" to hasło kampanii, która ma zachęcać Polaków do dbania o własne zdrowie. Plan – jak przekonują jej autorzy - jest prosty: aktywność fizyczna, zdrowa dieta i badania. Kampania niebawem pojawi się w mediach - poinformował piątek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
Startuje pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej – ogłosił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Prezes NFZ wydał już zarządzenie w tej sprawie. MZ zapowiedziało również wyodrębnienie jeszcze w tym roku breast cancer units oraz lung cancer units.
Proponowane zmiany mają związek m.in. z załamaniem systemu szczepień na Ukrainie.
Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. dopina formalności związane z uruchomieniem Ośrodka Radioterapii. Nowy gmach na jego potrzeby jest gotowy i wyposażony, trwa gromadzenie niezbędnych pozwoleń. Lecznica otrzymała właśnie od Państwowej Agencji Atomistyki zgodę na uruchomienie akceleratorów.
Zadłużenie szpitali ogółem na koniec trzeciego kwartału 2018 roku wyniosło ponad 12,68 mld zł – o przeszło 550 mln złotych więcej niż na koniec drugiego kwartału. O ponad 179 mln zł wzrosły też, co może niepokoić, zobowiązania wymagalne.
Zarówno w medycynie laboratoryjnej, jak i w medycynie pracy tkwi ogromny, niewykorzystany potencjał możliwości: dla pacjenta – zadbania o własne zdrowie, dla pracodawcy – zadbania o wydajnego pracownika, a dla państwa – zmniejszenia kosztów związanych z chorobami cywilizacyjnymi.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o "spowodowanie, aby Minister Zdrowia wywiązał się ze swojego ustawowego obowiązku nadzoru nad Warszawskim Uniwersytetem Medycznym".
Maleją wyceny procedur w okulistyce – jeśli nic się nie zmieni w ciągu kilku lat, obniży się poziom leczenia coraz częściej występujących chorób oczu – przekonują eksperci.
Większość badań klinicznych traktuje ocenę jakości życia jako parametr prawie równorzędny z wynikami leczenia przyczynowego – podkreśla prof. Lucjan Wyrwicz, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Centrum Onkologii w Warszawie.