Numerek, rejestracja, ocena stanu zdrowia i decyzja, czy pacjent może czekać kilka godzin, czy musi być przyjęty jak najszybciej – tak już wkrótce wyglądać ma wizyta na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Komisja Europejska wezwała władze Polski do ochrony swoich obywateli przed hałasem. Chodzi o zapewnienia zgodności polskiego prawa z głównymi przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej hałasu.
Nie ma czegoś takiego jak medycyna alternatywna. Jest medycyna i jest szalbierstwo – powiedział, odnosząc się do informacji o utworzeniu takiej specjalności na uczelni w Radomiu, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
UNICEF w Polsce zebrał już ponad 1,5 mln złotych na wsparcie dla dzieci w Sudanie Południowym – poinformowała organizacja w piątkowym komunikacie. Pieniądze będą przeznaczone na leczenie dzieci cierpiących z powodu niedożywienia.
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym dopuszcza działanie zespołu ratownictwa medycznego (ZRM) w składzie dwuosobowym, pod warunkiem że wszyscy członkowie zespołu mogą wykonywać medyczne czynności ratunkowe. Ratownicy apelują o nowelizację zapisów tym zakresie.
24 stycznia zostało otwarte mieszkanie chronione dla osób z zaburzeniami psychicznymi przy ul. Babińskiego w Krakowie.
Wicestarosta powiatu ostrowieckiego Andrzej Jabłoński poinformował na konferencji prasowej, że Zarząd Powiatu podjął uchwałę, na mocy której z dniem 31 marca bieżącego roku odwołuje Rafała Lipca ze stanowiska dyrektora Szpitala Powiatowego w Ostrowcu Św.
Szybsza diagnoza pacjentów z podejrzeniem chorób serca czy zawałem oraz brak konieczności ich transportu do szpitali w Łomży czy Białymstoku – to wszystko zyskują mieszkańcy Grajewa i okolic dzięki nowoczesnej pracowni leczenia chorób serca.
Szpitalny Oddział Ratunkowy funkcjonujący w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Wieluniu otrzymał nowy ambulans ratunkowy typu S. W uroczystym przekazaniu karetki wziął udział wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.
Zespół ekspertów pod kierunkiem Bartłomieja Chmielowca opracował i zaprezentował raport, będący podsumowaniem ostatnich 4 lat funkcjonowania infolinii Rzecznika Praw Pacjenta.
Około 500 osób skorzystało z różnych form pomocy psychologicznej, jaką zaoferowano w Gdańsku po śmiertelnym w skutkach ataku nożownika na prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Pomoc nadal jest oferowana.
Na Uniwersytecie Zielonogórskim powstało Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej (MCSM) na potrzeby kształcenia pielęgniarek. Na jego organizację i wyposażenie uczelnia otrzymała prawie 2,3 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych.
W sądzie rejonowym w Warszawie w czwartek zapadł wyrok w procesie wytoczonym przez Grażynę Wolszczak. Aktorka pozwała Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze. Sąd zasądził od niego 5 tysięcy złotych, które ma przekazać na cel charytatywny. Wyrok nie jest prawomocny.
Przerzucenie obowiązków medycyny sportowej na POZ to nie tylko dodatkowa praca dla obciążonych lekarzy rodzinnych, ale także odpowiedzialność, wykraczająca ponad kompetencje wielu z nich – uważa Marek Krupowczyk, lekarz rodzinny z Porozumienia Podkarpackiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia z certyfikatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.
Polska Federacja Szpitali przesłała do Ministerstwa Zdrowia stanowisko w sprawie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Wystawianie druków ZLA ma na celu uzyskanie świadczenia pieniężnego przez chorego – ubezpieczonego w ZUS – i nie jest jednoznaczne z orzekaniem o stanie zdrowia pacjenta. Lekarze wykonują tę pracę na rzecz ZUS bez wynagrodzenia – oświadczył Zarząd Krajowy OZZL.
Dostęp do dwóch nowych leków i do kompleksowej rehabilitacji to wciąż niezaspokojone potrzeby chorych na szpiczaka plazmocytowego. – Musimy mieć czym leczyć – podkreśla dr hab. Grzegorz W. Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.
Działania inspektora pracy doprowadziły do wypłacenia kilkudziesięciu pracownikom szpitala wyrównania zaniżonych wynagrodzeń. Część niemedycznego personelu medycznego placówki służby zdrowia zarabiała poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Jesteśmy aktywni, nasze życie jest prawie normalne; pracujemy, wychowujemy dzieci i wnuki, działamy społecznie – twierdzą chorzy na raka jelita grubego, bohaterowie otwartej w czwartek w Warszawie wystawy „Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej!”.
Instytut Medycyny Pracy w Łodzi będzie administrował Systemem Informowania o Ciężkich Działaniach Niepożądanych Spowodowanych Stosowaniem Produktów Kosmetycznych. Przewiduje to projekt rozporządzenia ministra zdrowia.