Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o zbadanie przyczyn małego zainteresowania szkoleniami lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz o pomoc w zwiększeniu udziału lekarzy w szkoleniach z zakresu geriatrii.
Białostockim lekarzom udało się endoskopowo usunąć odłamek kuli śrutowej, jaki utkwił w oczodole postrzelonego mężczyzny. Nowatorska operacja trwała kilka godzin. Tego zabiegu nie chciał się podjąć nikt inny w Polsce.
Patryk Jaki (SP) zwrócił się do CBA o kontrolę wyboru dyrektora szpitala ginekologiczno-położniczego w Opolu. Został nim Łukasz Radwański, zięć sekretarza PO w regionie. Jaki skieruje też tę sprawę do prokuratury. Unieważnienia konkursu chce także PSL.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku na pełne badanie polisomnograficzne trzeba czekać 3 lata. Dla porównania: w Warszawie można je wykonać już za dwa tygodnie - donosi TVP Białystok.
Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie prowadzi zapisy do ortodontów na 2019 rok – dowiedziała się reporterka Radia Dla Ciebie. NFZ nic o tym nie wie.
W danich 28-29 marca w Krakowie odbyły się VI Małopolskie Dni Diabetologiczne zorganizowane przez prof. Macieja Małeckiego, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Wydziału Lekarskiego UJ CM i zarazem prezesa-elekta Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Aż 60% chorych na przewlekłą białaczkę szpikową przyjmujących lek nowej generacji nie stosuje się do zaleceń i zażywa zbyt małe dawki leków – alarmuje prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych Jacek Gugulski.
Według ostrożnych szacunków zapowiadane przez Bartosza Arłukowicza zmiany zwiększą wydatki na onkologię o co najmniej 50 proc., czyli o 4,5 mld zł. Skąd rząd weźmie te pieniądze?
24 marca, z inicjatywy Uniwersytetu Śląskiego, podczas posiedzenia Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich, reprezentującej 15 wyższych uczelni w regionie, przyjęto memorandum w sprawie powołania Akademickiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy pod hasłem „Granat na Raka. UŚwiadamiamy”.
Pomóżcie w dokonaniu zmian – wzywają pacjentów lekarze z krakowskiej izby lekarskiej. Czego mogą według nich dokonać pacjenci?
Samorządy zaczynają myśleć o poszukiwaniu nowych partnerów, którzy mogliby poprowadzić ich placówki. Inwestorzy są potrzebni przede wszystkim dla szpitali powiatowych – mówi w rozmowie z „DGP” Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny.
Kolejka do specjalisty zostanie rozdzielona na dwie części – oddzielnie finansowanych pacjentów "pierwszorazowych" i tych, którzy kontynuują leczenie. Lekarz, by zachować kontrakt, będzie musiał przyjąć określoną liczbę pacjentów z pierwszej grupy.
Z inicjatywy dr Wandy Półtawskiej Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich zaproponowało medykom uczczenie kanonizacji Jana Pawła II przez podpisanie "Deklaracji wiary", co ma stanowić "wotum wdzięczności wobec Boga za Jana Pawła II i wobec Jana Pawła II za to, co zrobił dla Polski i świata".
Pielęgniarki, które od 2016 r. miałyby przepisywać niektóre leki, nie będą się musiały dodatkowo szkolić. Zdaniem ministra zdrowia mają już dziś wystarczające umiejętności - twierdzi "Rzeczpospolita".
W Polsce 23% wszystkich wydatków związanych z ochroną zdrowia jest pokrywana z prywatnych środków gospodarstw domowych. Natomiast w Holandii i Francji stanowią one (odpowiednio) zaledwie 6% i 8% - czytamy w "Gazecie Polskiej Codziennie".
Złe funkcjonowanie służby zdrowia nie wynika ze złej woli osób, które w niej pracują. Z wieloma błędami lekarskimi jest dziś w Polsce tak jak z zachowaniem studentów w słynnym eksperymencie więziennym Zimbardo - mówi Marek Balicki.
Indywidualny proces decyzyjny podejmowany przez lekarza często ogranicza pacjentom dostęp do leków opioidowych – powiedział wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.
Od 1 kwietnia dyrektorzy publicznych szpitali powinni wyliczać normy zatrudnienia pielęgniarek według nowych zasad zawartych w rozporządzeniu ministra zdrowia. Pielęgniarki krytykują nowe przepisy, a resort ma rozważyć, czy nie przesunąć tego terminu.
Nowoczesny blok operacyjny z lądowiskiem dla helikopterów wybuduje kosztem 30 mln zł Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach – jeden z największych szpitali w województwie śląskim. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Aż 98% Polaków ma różnie nasilone stany zapalne przyzębia, w tym dziąseł – alarmują lekarze. Przypominają zarazem, że grozi to nie tylko utratą zębów, ale też zwiększa znacznie ryzyko zawału serca, udaru mózgu, cukrzycy oraz przedwczesnych porodów.