Złe funkcjonowanie służby zdrowia nie wynika ze złej woli osób, które w niej pracują. Z wieloma błędami lekarskimi jest dziś w Polsce tak jak z zachowaniem studentów w słynnym eksperymencie więziennym Philipa Zimbardo. Zwykli ludzie zmieniają się pod wpływem okoliczności, w których się znaleźli - mówi w wywiadzie udzielonym "Krytyce Politycznej" były minister zdrowia Marek Balicki.
Marek Balicki, b. minister zdrowia w rządzie SLD. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
- Minister zdaje się tego nie rozumieć lub rozumie, lecz świadomie wykorzystuje przypadki nagłośnione w mediach do poprawy własnego wizerunku, a nie sytuacji pacjentów. I zamiast analizować systemowe przyczyny błędów, wskazuje winnych, w tym przypadku lekarzy - uważa polityk SLD.