W danich 14-16 maja w Krakowie odbywał się VI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biochemicznej dla studentów Uczelni Medycznych "SUPERHELISA 2009". We współzawodnictwie wzięło udział 11 trzyosobowych zespołów reprezentujących krajowe uczelnie medyczne.
21 maja minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie uznania dziedzin medycyny za priorytetowe.
Lekarze z Oddziału Gastroenterologicznego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec" w Świdnicy (Dolnośląskie) jako drudzy w Polsce, po Warszawie, wykonali jeden z najtrudniejszych zabiegów endoskopowych dołączając tym samym do nielicznych ośrodków w Europie wykonujących tego typu zabiegi.
Likwidacja samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i tworzenie w ich miejsce spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego udzielających świadczeń zdrowotnych, bez wprowadzenia zmian systemowych i zwiększenia nakładów finansowych, nie gwarantuje rzeczywistej poprawy sytuacji w polskiej służbie zdrowia - stwierdziło Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi w uchwale z 15 maja.
W odpowiedzi na pismo prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła w sprawie stosowania kas rejestrujących do prowadzenia ewidencji usług z zakresu ochrony zdrowia wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnia, że problem prowadzenia kas w tej dziedzinie jest "szczególonie poważnie analizowany".
Marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski uczestniczył w uroczystym otwarciu Apteki Szpitalnej wraz z nową Pracownią Żywienia Pozajelitowego, należących do Pomorskiego Centrum Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
11 maja Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka zorganizowano w Warszawie międzynarodową konferencję "Mikromacierze w badaniach klinicznych i molekularnej diagnostyce medycznej".
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaproponowała w projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zmianę umożliwiającą obniżenie podstawy opodatkowania ambulansów wyposażonych w specjalistyczną aparaturę medyczną.
Od przyszłego roku pacjenci z chorobami zakaźnymi z rejonu Słupska, Ustki, Miastka, Bytowa i Człuchowa będą musieli leczyć się w odległym o 150 km Gdańsku. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Gdańsku po przeprowadzce do nowej siedziby zostanie zlikwidowany liczący 21 łóżek oddział chorób zakaźnych.
Prof. Conor Patrick Danaley z Cleveland szkolił w Poznaniu polskich chirurgów w przeprowadzaniu kolektomii laparoskopowych u chorych ze zdiagnozowanym rakiem lub uchyłkowatością.
Przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds służby zdrowia ks. bp Stefan Regmunt, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. Józef Jachimczak oraz diecezjalni duszpasterze i księża kapelani zapraszają do udziału w Ogólnopolskich Rekolekcjach i Pielgrzymce Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę, które odbędą się, po raz 81., w dniach 22-24 maja.
Urząd Miasta w Żarach kupił kardiomonitor i respirator dla Oddziału Noworodkowego NZOZ "Szpital Na Wyspie". Aparatura kosztowała prawie 100 tysięcy złotych. Sprzęt ratujący życie noworodków z zaburzeniami oddychania jest potrzebny średnio 20 razy w ciągu roku.
W Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera UMK przeszczepiono szpik kostny setnemu pacjentowi. Leczeni są tu chorzy z całej północnej Polski. W kierowanej przez prof. Mariusza Wysockiego Klinice w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy szpik kostny jest przeszczepiany od jesieni 2003 r.
Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński ogłosił 21 maja zwycięzców konkursu na opracowanie projektu koncepcyjnego architektoniczno-urbanistycznego szpitala w zachodniej części Wrocławia.Wartość całej inwestycji to 205 mln zł.
Jesteśmy właśnie świadkami kolejnego ważnego etapu w naszych zmaganiach o zapewnienie odpowiedniego statusu zawodowi lekarza w Polsce - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy
Dyrekcja Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach zajmie się pracami związanymi z przygotowaniem koncepcji rozbudowy centrum i budowy nowej siedziby Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego. Tak zdecydował Zarząd Województwa.
W gabinecie prof. Janusz Morysia, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (ta nazwa obowiązuje od 19 maja) podpisano umowę z Konsorcjum ERBUD S.A. i Wolff&Muller na generalne wykonawstwo budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej. Umowa opiewa na blisko 192 mln złotych.
Nowoczesny, w pełni monitorowany oddział chemioterapii jednodniowej otwarto w tarnowskim Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza. Oddział dysponuje 12 miejscami w 6 salach dwuosobowych. Są one wyposażone w nowoczesne łóżka i fotele pozwalające wygodnie korzystać z leczenia.
19 maja Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował o dofinansowaniu 11 kolejnych projektów ujętych w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Pieniądze trafią m.in. do szpitali w Zielonej Górze, Słubicach, Żaganiu i Świebodzinie.
Władze województwa małopolskiego chcą sprzedać zabytkowe budynki Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie. Urząd Marszałkowski szuka działki pod budowę nowej lecznicy - informuje "Dziennik Polski".