Ruszyła "Śląska Wiosna Onkologiczna 2009", której współorganizatorem jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu. Inicjatorem akcji jest Śląska Liga Walki z Rakiem, a patronuje jej od lat Wojewoda Śląski.
Klinika Neurologii Dorosłych Akademii Medycznej w Gdańsku rozpoczyna program badań diagnostycznych, poszerzających ocenę układu krążenia u pacjentów, którzy przebyli niedokrwienny udar mózgu.
W dniach 14-28 kwietnia w Instytucie Kardiologii goszczono dwóch białoruskich lekarzy - Andreja W. Januszko oraz Andreja W. Walenciukiewicza. Pod opieką prof. Jacka Różańskiego z II Kliniki Kardiochirurgii mogli oni podpatrywać pracę polskich kardiochirurgów.
W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych, która została dokonana 1 kwietnia (DzU. z 21 kwietnia, nr 62, poz. 516), daleko idącym zmianom ulega sposób zgłaszania się do egzaminu oraz zasady jego przeprowadzania.
175 644,08 zł brutto zarobiła w ubiegłym roku Ewa Kopacz z tytułu pełnienia funkcji Ministra Zdrowia - wynika ze złożonego niedawno uzupełnienia oświadczenia o stanie majątkowym. W oświadczeniu z końca marca szefowa resortu zdrowia nie wykazała żadanych dochodów. Ale to nie wszystkie pieniądze, jakie zarobiła w 2008 r.
Jak donosi "Gazeta Wyborcza", Najwyższa Izba Kontroli przeprowadza w 11 placówkach kontrolę sposobu rozliczania badań klinicznych z lat 2006-2008, a jednocześnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdza partnerów szpitali w tych badaniach, w tym powiązania lekarzy z firmami zlecającymi badania.
Dr hab. Jacek Puchała, kierownik Dziecięcego Centrum Oparzeniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, został laureatem międzynarodowej nagrody im. Giuseppe Whitakera.
13 maja ośmiu chirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku złożyło podania o wyrównanie ich pensji z wynagrodzeniami rezydentów, które wzrosły w wyniku wejścia w życie 4 maja rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.
Studenckie Koło Naukowe przy I Katedrze i Klinice Kardiologii Akademii Medycznej w Gdańsku zostało wyróżnione nagrodą "Czerwonej Róży". Tegoroczna edycja konkursu dla najlepszych studentów i najlepsze koła naukowe w Trójmieście była już 35. w historii.
15 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego wicemarszałek Elżbieta Polak spotkała się z dyrektorami wojewódzkich jednostek ochrony zdrowia, które przystąpiły do rządowego wieloletniego programu pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia".
15 maja w Szkole Policealnej Nr 2 Samorządu Województwa Łódzkiego odbyło się spotkanie podsumowujące program Polkard-Senior, czyli "Pilotażowy program oceniający możliwość i efektywność kompleksowej prewencji pierwotnej i wtórnej chorób układu krążenia u osób starszych".
Blisko 60 tys. pacjentów rocznie będzie przyjmował zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.
Na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi otwarto 15 maja pierwsze w regionie lądowisko dla śmigłowców. Inwestycję, która kosztowała 1,25 mln zł, sfinansował w większości Samorząd Województwa Łódzkiego.
Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła założenia do projektu o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. W przyszłym tygodniu mają one trafić do konsultacji społecznych.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz w sprawie rozpatrzenia postulatów lekarzy pediatrów, hepatologów i specjalistów chorób zakaźnych dotyczących weryfikacji sposobu leczenia dzieci cierpiących na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w ramach zakupów uzupełniających przekazała kolejną partię sprzętu do polskich szpitali. W ramach zrealizowanych kontraktów zakupiono m.in. aparaty do znieczuleń, respiratory i inkubatory. Jak zapewnia Fundacja, wszystkie urządzenia są najlepszej jakości i na najwyższym światowym poziomie.
Dzięki dotacji przyznanej przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego w Szpitalu im. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy powstanie trzykondygnacyjny pawilon z Oddziałem Rehabilitacyjnym dla dzieci i dorosłych.
17 maja już po raz 26. w 1700 miastach w 93 krajach świata obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Uroczyste obchody w Warszawie objęte zostały honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz dyrektora Krajowego Centrum ds. AIDS Anny Marzec-Bogusławskiej.
14 maja potwierdzono drugi przypadek zakażenia wirusem grypy typu A/H1N1 w Polsce. Chorobę stwierdzono u 42-letniego mężczyzny z województwa wielkopolskiego, który przyleciał z Nowego Jorku do Wrocławia.
Producenci leków mogą ograniczać konkurencję na rynku - to wniosek z przeprowadzonego przez Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumantów postępowania wyjaśniającego. Ze względu na europejski zasięg działania przedsiębiorców sprawa została przekazana Komisji Europejskiej.