4 kwietnia Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Na Mazowszu liderem listy został wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Tym samym kończą się spekulacje na temat startu w eurowyborach minister zdrowia Ewy Kopacz.
W ramach przygotowań województwa śląskiego do minstorstw Europey w piłce nożnej UEFA EURO 2012 dotyczących zabezpieczenia medycznego wyznaczono 3 szpitale referencyjne na wypadek zdarzeń masowych mogący się wydarzyć w czasie trwania tak dużej imprezy.
Przy Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 na warszawskim Ursynowie rozpoczął działalność Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital MAZOVIA - specjalistyczny szpital urologiczno-ginekologiczny. Oficjalne otwarcie placówki planowane jest druga połowę kwietnia. Lecznica zamierza przeprowadzać nawet 200 zabiegów i operacji miesięcznie.
Podczas VIII Krajowej Konferencji Szkoleniowej Towarzystwa Internistów Polskich - największego (ok. 3600 uczestników) corocznego spotkanie polskich specjalistów w dziedzinie chorób wewnętrznych, które tradycyjnie już odbywa się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - rozdano nagrody TIP, m.in. za najlepsze polskie prace oryginalne opublikowane w "Polskim Archiwum Medycyny Wewnętrznej" oraz dla ordynatorów oddziałów chorób wewnętrznych za szczególny wkład w organizację ciągłego doskonalenia zawodowego internistów.
Uczestnicy XXV Okręgowego Zjazdu Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, który odbył się 27 i 28 marca w Dobieszkowie, zaapelowali do rządu i parlamentarzystów o jednoznaczną regulację prawną obligującą pracodawców do udzielenia corocznego, dwutygodniowego płatnego urlopu szkoleniowego lekarzom i lekarzom dentystom realizującym obowiązek doskonalenia zawodowego.
31 marca premier Donald Tusk odwołał Mariolę Dwornikowską ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Pełniła ona tę funkcję od 12 grudnia 2007 r., sprawując pieczę nad departamentami: Budżetu, Finansów i Inwestycji, Funduszy Strukturalnych i Programów Pomocowych oraz Nadzoru, Kontroli i Skarg.
Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził kolejne listy projektów wyłonionych do dofinansowania w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 - poinformował marszałek Marek Woźniak. W ramach "Poprawy warunków funkcjonowania systemu ochrony systemu zdrowia w województwie" dofinansowano 47 projektów na łączną kwotę blisko 87 mln zł.
Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia powinien zwrócić szpitalom w regionie jeszcze 17 mln zł za świadczenia nadlimitowe z poprzedniego roku. Jednak z wypłatą zaległych pieniędzy jest problem, bo NFZ nie ma wystarczających środków. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Jan Gierada złożył w sądzie pozew przeciw Funduszowi.
1 maja nowym, siódmym już dyrektorem Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie Barbara Bulanowska. 27 marca jej kandydaturę zaakceptowała Rada Społeczna oddziału. Nowa szefowa NFZ w Krakowie zamierza kontynuować politykę poprzedcnizki, Marii Janusz. Ona zaczęła wprowadzać standardy w zarządzaniu, procedury zarządzania jakością - mówi Bulanowska.
21 marca w Oddziale Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie wykonany został pierwszy zabieg ablacji w systemie CARTO. Zabieg wykonano u 49-letniej pacjentki, która leczyła się z powodu zaburzeń rytmu serca. Ordynator oddziału dr n. med. Elżbieta Zinka szacuje, że podobnych zabiegów do końca roku będzie kilkadziesiąt.
1 kwietnia wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał na stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie epidemiologii lek. med. Małgorzatę Czerniawską-Ankiersztejn, Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Rejonowego w Leżajsku akt oskarżenia przeciwko 62–letniemu mieszkańcowi Leżajska, Zbigniewowi P., który pełniąc funkcję publiczną Ordynatora Oddziału Neurologii Szpitala Powiatowego w Leżajsku lub lekarza specjalisty w Poradni neurologicznej SP ZOZ w Leżajsku, w okresie od lutego 2008 r. do 21 października 2008 r. dziewięciokrotnie przyjął korzyść majątkową łącznej wartości co najmniej 490 zł.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła laureatów siedemnastej edycji programu stypendialnego START. Spośród 872 kandydatów wybrano 106 najzdolniejszych młodych naukowców, którzy otrzymają od FNP roczne stypendium w wysokości 24 000 zł. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pisemne zawiadomienia o jego wynikach.
W opinii wielu jednostek samorządu terytorialnego, obszar opieki nad matką i dzieckiem nie należy do zadań, za realizację których są odpowiedzialne - wynika z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku. "Część JST odpowiedzialność za obszar opieki nad matką i dzieckiem rozumie wąsko, jedynie jako nadzór nad zakładami opieki zdrowotnej, której są organami założycielskimi - konkludują autorzy raportu.
Kolejnych 7 szpitali w województwie kujawsko-pomorskim otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Łączna kwota dofinansowania przyznanego w trzeciej turze wynosi 20,3 miliona złotych. W pierwszej i drugiej turze oceny wniosków zarząd przyznał dofinansowanie ośmiu projektom na łączną kwotę 32,9 mln zł.
Od lat czyniono starania, aby nocna i świąteczna pomoc lekarka i pielęgniarska (NPL) oraz ratownictwo medyczne były o siebie oddzielone. Tak jest to zorganizowane w innych krajach Europy. Propozycja realizacji tych dwóch rodzajów świadczeń obligatoryjnie przez jednego dysponenta jest krokiem wstecz - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.
Dwa tysiące kobiet w ciąży zostało bezpłatnie przebadanych w ramach zakończonego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku projektu badań prenatalnych za pieniądze z tzw. funduszy norweskich - poinformował dr Tomasz Zbroch z zespołu doradczego tego projektu.
Jakość usług medycznych powinna być jedynym kryterium oceniającym świadczeniodawców w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego. Dyskryminowanie podmiotów posiadających w nazwie "prywatny" lub "niepubliczny" jest niezgodne z prawodawstwem Unii Europejskiej i nie powinno mieć miejsca - powiedziała na konferencji prasowej ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Prezes Falck Medycyna Sp. z o.o. Katarzyna Czajka.
Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (Lubelskie) wdraża program antykryzysowy. Obejmuje on redukcję zatrudnienia, obniżkę wynagrodzeń (o 10% od 1 lipca), ograniczenie przyjęć pacjentów (do limitu narzuconego przez Narodowy Fundusz Zdrowia) oraz poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu (np. wprowadzenie opłat za parkowanie przy szpitalu) i oszczędności (np. przekazanie pewnych zadań szpitala podwykonawcom).
Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił do konsultacji projekt opisu terapeutycznego programu zdrowotnego "Leczenie glejaków mózgu". Celem programu jest wydłużenie całkowitego czasu przeżycia, wydłużenie czasu do progresji choroby oraz poprawa jakości życia chorych. Uwagi do projektu należy nadsyłać do 22 kwietnia.