Wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski przedstawił sytuację i plany dotyczące Białostockiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego.
Po 3 latach przygotowań, mszą św. rozpoczęła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego pawilonu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. Uczestniczył w niej Członek Zarządu Województwa Wojciech Kozak. Budowa pawilonu potrwa do połowy 2010 roku. Na sfinansowanie inwestycji Województwo Małopolskie przeznaczyło 22 mln zł.
Porównanie wyników badań ESPAD 2007 w Polsce i w innych krajach wskazuje na spadek lub stabilizację większości wskaźników używania substancji psychoaktywnych, zarówno w Polsce jak w większości krajów uczestniczących w badaniu - poinformował Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie na konferencji prasowej, w trakcie której zaprezentowano raport z badań.
W Starachowicach (Świętokrzyskie) uroczyście oddano do użytku nowy budynek szpitala powiatowego. Nowa siedziba lecznicy ma około 26 000 m2 powierzchni i mieści 500 łóżek w 18 oddziałach. Przeprowadzka do niej trwała od jesieni ub. roku, kiedy to zakończyła się trwająca 27 lat budowa nowego obiektu, którego wartość księgowa to ponad 220 mln zł.
Mimo spowolnienia gospodarczego nie brakuje ofert pracy w branży farmaceutycznej, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Jednocześnie rośnie też średnia liczba osób aplikujących na jedną ofertę pracy na takie stanowiska, jak kierownik apteki, technik farmacji czy przedstawiciel farmaceutyczny.
Dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowiecki Krystyna Płukis zapowiedziała, że otwarta zaledwie 8 miesięcy temu Izba Przyjęć dla Dzieci prawdopodobnie zniknie z lecznicy, bowiem zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia placówce wystarczy jeden ogólny oddział ratunkowy.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne "Amicus" Sp. z o.o. w Częstochowie znalazł się wśród 14 laureatów akcji "Pracodawca przyjazny pracownikom" organizowanej przez NSZZ "Solidarność". Prezydent Lech Kaczyński, który sprawował nad nią patronat honorowy, wręczył 30 marca w Pałacu Prezydenckim listy gratulacyjne pracodawcom wyróżnionym za przestrzeganie przepisów prawa pracy i realizowanie w praktyce idei dialogu społecznego.
26-28 marca w Sosnowcu odbywały się Targi Rehabilitacji RehMedika. Przez trzy dni Centrum Targowo-Wystawiennicze w Sosnowcu odwiedziło ponad 2 tysiące zwiedzających. Goście mogli zapoznać się z ofertą zaprezentowaną przez 80 wystawców, którzy reprezentowali różne branże związane z szeroko pojętą rehabilitacją. Była to pierwsza tego typu wystawa nie tylko w województwie śląskim, ale również w Polsce południowej.
Wicewojewoda łódzki Krystyna Ozga oraz wojewódzki inspektor sanitarny Urszula Sztuka-Polińska zainaugurowały w Piotrkowie Trybunalskim akcję "Grunt to zdrowie". Kampania, która na dobre zacznie się w kwietniu, skierowana jest do mieszkańców wsi. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem "Chroń życie przed rakiem".
Liczba kontraktów Narodowego Funduszu Zdrowia z prywatnymi placówkami rośnie - podaje "Życie Warszawy". W 2007 r. mazowiecki Fundusz podpisał 941 takich umów, w 2009 r. - już 1054. Rzecznik NFZ na Mazowszu Wanda Pawłowicz przyznaje, że Fundusz chętnie decyduje się na prywatne jednostki, bo wymusza to większą konkurencyjność na rynku oraz poprawę jakości usług.
Wbrew zapowiedziom pracownicy ratownictwa medycznego nie rozpoczną 1 kwietnia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. 27 marca II Krajowy Zjazd Pracowników Ratownictwa Medycznego w Rudzie Śląskiej postanowił natomiast powołać Ogólnopolski Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny, który zajmie się przygotowaniem i koordynacją akcji protestacyjnych tej branży.
Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych, Polskie Stowarzyszenie Ratowników Medycznych oraz Polskie Zrzeszenie Ratowników Medycznych rozpoczęły prace nad utworzeniem projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego, który chcą przedstawić ministrowi zdrowia. Pismo intencyjne w tej sprawie zostało skierowane do minister zdrowia Ewy Kopacz.
XXV Okręgowy Zjazd Lekarzy Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej zwrócił się z apelem do parlamentarzystów o poparcie stanowiska Krajowego Zjazdu Lekarzy oraz Naczelnej Rady Lekarskiej postulującego pozostawienie decyzji o określaniu obszarów działania okręgowych izb lekarskich w gestii samorządu lekarskiego i odrzucenie podczas prac legislacyjnych Parlamentu poprawki o pokrywaniu się obszarów działania izb lekarskich z podziałem administracyjnym kraju na województwa.
Leczenie hemofilii w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym także w Polsce, odbiega od standardów wyznaczanych przez światowe i europejskie organizacje, takie jak European Association for Haemophilia and Allied Disorders (EAHAD), European Haemophilia Consortium (EHC) i World Federation of Hemophilia (WFH) - uważa Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię.
Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego do Ministerstwa Zdrowia o przyznanie większych kwot z podziału zysku Narodowego Funduszu Zdrowia za ubiegły rok, które złagodzą niesprawiedliwy dla regionu algorytm naliczania środków finansowych.
16 grudnia 2008 roku założono Związek Pracodawców Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej z siedzibą w Krakowie i zatwierdzono jego statut - informuje Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. Organizacja działa niezależnie od organów administracyjnych, samorządu terytorialnego oraz organizacji politycznych, społecznych i zawodowych.
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego SP ZOZ w Bydgoszczy, jako pierwsza placówka medyczna w regionie, uzyskał certyfikat jakości zgodnie z nową normą ISO 9001:2008.
30 marca w Olecku (Warmińsko-Mazurskie) odbyła się I Regionalna Konferencja "Ratujemy polskie szpitale" dotycząca rządowego programu wsparcia jednostek samorządu terytorialnego podczas przekształceń zakładów opieki zdrowotnej. Podczas konferencji z udziałem ok. 200 samorządowców i dyrektorów szpitali z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego przedstawiono założenia programu oraz przykłady funkcjonowania wybranych placówek.
19 marca doszło do zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Wielkopolską Izbą Lekarską. Porozumienie podpisał Przewodniczący ORL WIL dr Stefan Sobczyński i rektor uczelni prof. Jacek Wysocki.
W dniach 26-28 marca odbył się w Szczecinie I Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego. Organizatorem była, kierowana przez prof. Anhellego Syrenicza, Klinika Endokrynologii, Chorób Metabolicznych i Chorób Wewnętrznych Pomorskiej Akademii Medycznej.