O zmodernizowane sale operacyjne oraz specjalistyczny sprzęt chirurgiczny wzbogacił się wyszkowski szpital dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W uroczystości oddania do użytku zmodernizowanego oddziału 1 kwietnia udział wziął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Nawiązując do wystąpień związków zawodowych w sprawie waloryzacji wynagrodzeń Kanclerz Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Artur Parafiński przypomniał, że zapis art.93 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym odnosi się bezpośrednio do planujących budżet państwa, a nie jego beneficjenta, jakim jest publiczna szkoła wyższa.
2 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczyna się VIII Krajowa Konferencja Szkoleniowa "Postępy w chorobach wewnętrznych - Interna 2009", organizowana przez Towarzystwo Internistów Polskich oraz Medycynę Praktyczną. W Konferencji weźmie udział ponad 3600 lekarzy z całej Polski, nie tylko internistów, ale też specjalistów w wąskich dziedzinach chorób wewnętrznych oraz lekarzy rodzinnych.
Na 2 kwietnia zaplanowano początek bezterminowego strajku ostrodyżurowego ponad 80 lekarzy ze szapitala powiatowego w Olkuszu (Małopolskie). Na oddziałach zostaną tylko ordynatorzy i lekarze dyżurni. Odwołane zostaną wszystkie planowe zabiegi, a pacjenci będą przyjmowani do szpitala tylko w stanach zagrożenia życia. Zamknięte też mają być poradnie specjalistyczne.
Portal finansowy Money.pl oraz tygodnik Polityka postanowiły sprawdzić jakość stron internetowych polskich ministerstw i stworzyć ranking witryn rządowych. Najlepsze okazało się Ministerstwo Sprawiedliwości, a najgorsze Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na przedostatnim miejscu (ex-aequo z Ministerstwem Rolnictwa) uplasowała się strona www resortu zdrowia.
Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Prof. Antoniego Gębali w Lublinie zmniejszył z 75 do 55 łóżek obleganą przez pacjentów Klinikę Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej. W zamian powstanie Oddział Alergologii Dziecięcej (dotąd w DSK działał tylko jako pododdział), przybędzie też miejsc w liczącej dotąd 20 łóżek Klinice Pediatrii. Przyczyny? Prozaiczne - ratowanie finansów placówki.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie i Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny w Żurawicy nie posiadają zobowiązań długoterminowych i wymagalnych, w związku z czym mogłyby zostać przekształcone bez większych kosztów - wynika z oceny możliwości wsparcia szpitali podległychsamorządowi województwa podkarpackiego w kontekście zaproponowanego przez rząd tzw. planu B.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego przekazał ponad 95 mln złotych m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i aparatury medycznej, modernizację oddziałów Intensywnej Terapii oraz Bloków Operacyjnych wraz z niezbędnymi pomieszczeniami pomocniczymi, na modernizację kompleksu diagnostycznego, diagnostykę cyfrową oraz obrazową dla dzieci i dorosłych dla placówek medycznych w regionie.
Ministerstwo Zdrowia przesłało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych. Zastąpi ono rozporządzenie z 27 czerwca 2007 roku (DzU. nr 124, poz. 867), które utraciło moc w związku z wejściem w życie 23 kwietnia 2008 r. nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU. nr 58, poz. 531).
Wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski przedstawił sytuację i plany dotyczące Białostockiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego.
Po 3 latach przygotowań, mszą św. rozpoczęła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego pawilonu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. Uczestniczył w niej Członek Zarządu Województwa Wojciech Kozak. Budowa pawilonu potrwa do połowy 2010 roku. Na sfinansowanie inwestycji Województwo Małopolskie przeznaczyło 22 mln zł.
Porównanie wyników badań ESPAD 2007 w Polsce i w innych krajach wskazuje na spadek lub stabilizację większości wskaźników używania substancji psychoaktywnych, zarówno w Polsce jak w większości krajów uczestniczących w badaniu - poinformował Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie na konferencji prasowej, w trakcie której zaprezentowano raport z badań.
W Starachowicach (Świętokrzyskie) uroczyście oddano do użytku nowy budynek szpitala powiatowego. Nowa siedziba lecznicy ma około 26 000 m2 powierzchni i mieści 500 łóżek w 18 oddziałach. Przeprowadzka do niej trwała od jesieni ub. roku, kiedy to zakończyła się trwająca 27 lat budowa nowego obiektu, którego wartość księgowa to ponad 220 mln zł.
Mimo spowolnienia gospodarczego nie brakuje ofert pracy w branży farmaceutycznej, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Jednocześnie rośnie też średnia liczba osób aplikujących na jedną ofertę pracy na takie stanowiska, jak kierownik apteki, technik farmacji czy przedstawiciel farmaceutyczny.
Dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowiecki Krystyna Płukis zapowiedziała, że otwarta zaledwie 8 miesięcy temu Izba Przyjęć dla Dzieci prawdopodobnie zniknie z lecznicy, bowiem zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia placówce wystarczy jeden ogólny oddział ratunkowy.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne "Amicus" Sp. z o.o. w Częstochowie znalazł się wśród 14 laureatów akcji "Pracodawca przyjazny pracownikom" organizowanej przez NSZZ "Solidarność". Prezydent Lech Kaczyński, który sprawował nad nią patronat honorowy, wręczył 30 marca w Pałacu Prezydenckim listy gratulacyjne pracodawcom wyróżnionym za przestrzeganie przepisów prawa pracy i realizowanie w praktyce idei dialogu społecznego.
26-28 marca w Sosnowcu odbywały się Targi Rehabilitacji RehMedika. Przez trzy dni Centrum Targowo-Wystawiennicze w Sosnowcu odwiedziło ponad 2 tysiące zwiedzających. Goście mogli zapoznać się z ofertą zaprezentowaną przez 80 wystawców, którzy reprezentowali różne branże związane z szeroko pojętą rehabilitacją. Była to pierwsza tego typu wystawa nie tylko w województwie śląskim, ale również w Polsce południowej.
Wicewojewoda łódzki Krystyna Ozga oraz wojewódzki inspektor sanitarny Urszula Sztuka-Polińska zainaugurowały w Piotrkowie Trybunalskim akcję "Grunt to zdrowie". Kampania, która na dobre zacznie się w kwietniu, skierowana jest do mieszkańców wsi. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem "Chroń życie przed rakiem".
Liczba kontraktów Narodowego Funduszu Zdrowia z prywatnymi placówkami rośnie - podaje "Życie Warszawy". W 2007 r. mazowiecki Fundusz podpisał 941 takich umów, w 2009 r. - już 1054. Rzecznik NFZ na Mazowszu Wanda Pawłowicz przyznaje, że Fundusz chętnie decyduje się na prywatne jednostki, bo wymusza to większą konkurencyjność na rynku oraz poprawę jakości usług.
Wbrew zapowiedziom pracownicy ratownictwa medycznego nie rozpoczną 1 kwietnia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. 27 marca II Krajowy Zjazd Pracowników Ratownictwa Medycznego w Rudzie Śląskiej postanowił natomiast powołać Ogólnopolski Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny, który zajmie się przygotowaniem i koordynacją akcji protestacyjnych tej branży.