Z kraju

  • Nowoczesny oddział chirurgii w Wyszkowie

    O zmodernizowane sale operacyjne oraz specjalistyczny sprzęt chirurgiczny wzbogacił się wyszkowski szpital dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W uroczystości oddania do użytku zmodernizowanego oddziału 1 kwietnia udział wziął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

  • AMW: Nie ma pieniędzy na podwyżki

    Nawiązując do wystąpień związków zawodowych w sprawie waloryzacji wynagrodzeń Kanclerz Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Artur Parafiński przypomniał, że zapis art.93 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym odnosi się bezpośrednio do planujących budżet państwa, a nie jego beneficjenta, jakim jest publiczna szkoła wyższa.

  • VIII Krajowa Konferencja Szkoleniowa TIP

    2 kwietnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczyna się VIII Krajowa Konferencja Szkoleniowa "Postępy w chorobach wewnętrznych - Interna 2009", organizowana przez Towarzystwo Internistów Polskich oraz Medycynę Praktyczną. W Konferencji weźmie udział ponad 3600 lekarzy z całej Polski, nie tylko internistów, ale też specjalistów w wąskich dziedzinach chorób wewnętrznych oraz lekarzy rodzinnych.

  • Protest olkuskich lekarzy

    Na 2 kwietnia zaplanowano początek bezterminowego strajku ostrodyżurowego ponad 80 lekarzy ze szapitala powiatowego w Olkuszu (Małopolskie). Na oddziałach zostaną tylko ordynatorzy i lekarze dyżurni. Odwołane zostaną wszystkie planowe zabiegi, a pacjenci będą przyjmowani do szpitala tylko w stanach zagrożenia życia. Zamknięte też mają być poradnie specjalistyczne.

  • Specjaliści ganią internetową stronę MZ

    Portal finansowy Money.pl oraz tygodnik Polityka postanowiły sprawdzić jakość stron internetowych polskich ministerstw i stworzyć ranking witryn rządowych. Najlepsze okazało się Ministerstwo Sprawiedliwości, a najgorsze Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na przedostatnim miejscu (ex-aequo z Ministerstwem Rolnictwa) uplasowała się strona www resortu zdrowia.

  • Alergologia zamiast chirurgii

    Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Prof. Antoniego Gębali w Lublinie zmniejszył z 75 do 55 łóżek obleganą przez pacjentów Klinikę Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej. W zamian powstanie Oddział Alergologii Dziecięcej (dotąd w DSK działał tylko jako pododdział), przybędzie też miejsc w liczącej dotąd 20 łóżek Klinice Pediatrii. Przyczyny? Prozaiczne - ratowanie finansów placówki.

  • Podkarpacki samorząd myśli o przekształceniach

    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie i Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny w Żurawicy nie posiadają zobowiązań długoterminowych i wymagalnych, w związku z czym mogłyby zostać przekształcone bez większych kosztów - wynika z oceny możliwości wsparcia szpitali podległychsamorządowi województwa podkarpackiego w kontekście zaproponowanego przez rząd tzw. planu B.

  • Miliony dla dolnośląskich placówek medycznych

    Zarząd Województwa Dolnośląskiego przekazał ponad 95 mln złotych m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i aparatury medycznej, modernizację oddziałów Intensywnej Terapii oraz Bloków Operacyjnych wraz z niezbędnymi pomieszczeniami pomocniczymi, na modernizację kompleksu diagnostycznego, diagnostykę cyfrową oraz obrazową dla dzieci i dorosłych dla placówek medycznych w regionie.

  • Nowe umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny

    Ministerstwo Zdrowia przesłało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych. Zastąpi ono rozporządzenie z 27 czerwca 2007 roku (DzU. nr 124, poz. 867), które utraciło moc w związku z wejściem w życie 23 kwietnia 2008 r. nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (DzU. nr 58, poz. 531).

  • Białostockie Centrum Onkologii do remontu

    Wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski przedstawił sytuację i plany dotyczące Białostockiego Centrum Onkologii i Szpitala Wojewódzkiego.

  • Rozbudowa krakowskiego szpitala św. Ludwika

    Po 3 latach przygotowań, mszą św. rozpoczęła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego pawilonu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. Uczestniczył w niej Członek Zarządu Województwa Wojciech Kozak. Budowa pawilonu potrwa do połowy 2010 roku. Na sfinansowanie inwestycji Województwo Małopolskie przeznaczyło 22 mln zł.

  • Polska młodzież nadużywa leków uspokajających

    Porównanie wyników badań ESPAD 2007 w Polsce i w innych krajach wskazuje na spadek lub stabilizację większości wskaźników używania substancji psychoaktywnych, zarówno w Polsce jak w większości krajów uczestniczących w badaniu - poinformował Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie na konferencji prasowej, w trakcie której zaprezentowano raport z badań.

  • Starachowice mają nowy szpital

    W Starachowicach (Świętokrzyskie) uroczyście oddano do użytku nowy budynek szpitala powiatowego. Nowa siedziba lecznicy ma około 26 000 m2 powierzchni i mieści 500 łóżek w 18 oddziałach. Przeprowadzka do niej trwała od jesieni ub. roku, kiedy to zakończyła się trwająca 27 lat budowa nowego obiektu, którego wartość księgowa to ponad 220 mln zł.

  • Farmaceuci nie chcą emigrować

    Mimo spowolnienia gospodarczego nie brakuje ofert pracy w branży farmaceutycznej, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Jednocześnie rośnie też średnia liczba osób aplikujących na jedną ofertę pracy na takie stanowiska, jak kierownik apteki, technik farmacji czy przedstawiciel farmaceutyczny.

  • Czy szpital potrzebuje izby przyjęć dla dzieci?

    Dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowiecki Krystyna Płukis zapowiedziała, że otwarta zaledwie 8 miesięcy temu Izba Przyjęć dla Dzieci prawdopodobnie zniknie z lecznicy, bowiem zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia placówce wystarczy jeden ogólny oddział ratunkowy.

  • NZOZ przyjazny pracownikom

    Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne "Amicus" Sp. z o.o. w Częstochowie znalazł się wśród 14 laureatów akcji "Pracodawca przyjazny pracownikom" organizowanej przez NSZZ "Solidarność". Prezydent Lech Kaczyński, który sprawował nad nią patronat honorowy, wręczył 30 marca w Pałacu Prezydenckim listy gratulacyjne pracodawcom wyróżnionym za przestrzeganie przepisów prawa pracy i realizowanie w praktyce idei dialogu społecznego.

  • Szpital wyróżniony za modernizację

    26-28 marca w Sosnowcu odbywały się Targi Rehabilitacji RehMedika. Przez trzy dni Centrum Targowo-Wystawiennicze w Sosnowcu odwiedziło ponad 2 tysiące zwiedzających. Goście mogli zapoznać się z ofertą zaprezentowaną przez 80 wystawców, którzy reprezentowali różne branże związane z szeroko pojętą rehabilitacją. Była to pierwsza tego typu wystawa nie tylko w województwie śląskim, ale również w Polsce południowej.

  • Inauguracja akcji "Grunt to zdrowie"

    Wicewojewoda łódzki Krystyna Ozga oraz wojewódzki inspektor sanitarny Urszula Sztuka-Polińska zainaugurowały w Piotrkowie Trybunalskim akcję "Grunt to zdrowie". Kampania, która na dobre zacznie się w kwietniu, skierowana jest do mieszkańców wsi. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem "Chroń życie przed rakiem".

  • NFZ chętnie płaci prywatnym

    Liczba kontraktów Narodowego Funduszu Zdrowia z prywatnymi placówkami rośnie - podaje "Życie Warszawy". W 2007 r. mazowiecki Fundusz podpisał 941 takich umów, w 2009 r. - już 1054. Rzecznik NFZ na Mazowszu Wanda Pawłowicz przyznaje, że Fundusz chętnie decyduje się na prywatne jednostki, bo wymusza to większą konkurencyjność na rynku oraz poprawę jakości usług.

  • Odłożony protest ratowników

    Wbrew zapowiedziom pracownicy ratownictwa medycznego nie rozpoczną 1 kwietnia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. 27 marca II Krajowy Zjazd Pracowników Ratownictwa Medycznego w Rudzie Śląskiej postanowił natomiast powołać Ogólnopolski Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny, który zajmie się przygotowaniem i koordynacją akcji protestacyjnych tej branży.

98790 artykułów - strona 4341 z 4940
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.