mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Nowe miejsca pracy dla lekarzy

    Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu poszukuje lekarzy specjalistów do pracy na nowo powstałych oddziałach neurologii i rehabilitacji. Kusi obietnicą 4 000 zł pensji zasadniczej (plus dodatki - stażowy, funkcyjny i za dyżury). Na razie zainteresowanych pracą jest kilku lekarzy spoza Podkarpacia.

  • W Lubelskiem też chcą przekształcać

    Popatrzmy na program rządowy "Ratujemy polskie szpitale" jako na szansę - zaapelowała wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska w trakcie konwentu szpitali powiatowych, który odbył się w Międzyrzecu Podlaskim. Urząd Marszałkowski zapowiada walkę o udział lubelskich placówek w rządowym programie, który zakłada ich przekształcenie w spółki prawa handlowego.

  • Niegdyś zespolone - dziś znów się łączą

    Radni Powiatu Bielskiego złożyli wniosek, by rozpocząć rozmowy o przekazaniu miastu Beskidzkiego Centrum Onkologii. Zamiarem władz Bielska-Białej jest doprowadzenie jeszcze w tym roku do połączenia dwu szpitali: prowadzonego dotąd przez powiat BCO oraz miejskiego Szpitala Ogólnego. Na razie trwają poszukiwania odpowiedniej formuły prawnej, dzięki której połączenie będzie możliwe.

  • Lublin szczepi na potęgę

    W budżecie Lublina na rok 2009 zarezerwowano kwotę 2,3 mln zł na realizację zdrowotnych programów profilaktycznych dla mieszkańców miasta. Najwięcej - 1,5 mln zł - zostanie przeznaczone na szczepienia przeciwko HPV ok. 800 dziewcząt urodzonych w latach 1996-1997 (w tym ok. 300 000 zł na wykonanie III dawki szczepienia dla dziewcząt urodzonych w roku 1996 - kontynuacja programu z 2008 roku).

  • Strajk toruńskich zakaźników

    Zgodnie z zapowiedziami, 8 z 20 lekarzy zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Toruniu przystąpiło 23 marca do strajku ciągłego. Protestują medycy zatrudnieni na umowę o pracę, zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy. Przy chorych pozostali lekarze kontraktowi i ordynatorzy, łącznie 10 osób.

  • Dolnośląski samorząd chce komercjalizować

    Dolnośląski samorząd wojewódzki chciałby przystąpić do rządowego programu komercjalizacji placówek medycznych. Urzędnicy marszałka konsultują projekt ze związkami zawodowymi, samorządem lekarskim i dyrektorami szpitali. Samorządowi wojewódzkiemu podlega 31 placówek.

  • KPP: Zerowy VAT zachęci do przekształceń

    Wchodząca w życie 1 kwietnia nowelizacja ustawy o podatku VAT nakłada obowiązek zapłaty przez samorządy podatku od wartości aportu w postaci budynków i wyposażenia szpitali wniesionych do nowopowstałych spółek medycznych. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, to obciążenie nieuzasadnione, ograniczające atrakcyjność programu wsparcia samorządów w procesie przekształceń.

  • Szansa na turystykę medyczną

    Prywatne placówki medyczne łączą siły, by wspólnie promować usługi medyczne świadczone w Polsce na rynku międzynarodowym. Pod koniec ubiegłego roku kilkadziesiąt firm medycznych powołało do życia organizację pod nazwą Izba Gospodarcza Turystyki Medycznej z siedzibą w Gdańsku. Starają się o wsparcie ze strony rządu i samorządów, branży turystycznej, przedstawicieli Polski za granicą i obcych państw w Polsce.

  • Konflikt płacowy w Ciechanowie

    Nasila się konflikt płacowy w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie (Mazowieckie). Dyrekcja jednostronnie wypowiedziała pielęgniarkom, położnym i lekarzom umowy o pracę, zmniejszając im jednocześnie pensje: siostrom o 600 złotych (w zamian dając im podwyżkę w wysokości 200 zł), specjalistom o ok. 1 600 zł.

  • Inwestycje w kieleckim szpitalu

    Szpital Kielecki NZOZ Św. Aleksandra w tym roku chce przeprowadzić wiele inwestycji związanych z modernizacją placówki. Spółka w najbliższym czasie chciałaby wybudować nowy blok operacyjny, zakupić nowy rentgen, przeprowadzić modernizacje w obrębie bloku porodowego oraz częściowo rozbudować szpital, wybudować nowy podjazd dla karetek, zmodernizować izbę przyjęć, tak aby dostosować go do wymogów unijnych.

  • Zarzuty wobec b. dyrektora WOMP w Katowicach

    Śląscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości korupcyjnej zebrali dowody, na podstawie których przedstawiono 19 zarzutów byłemu dyrektorowi Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach Markowi S. Podobny zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków usłyszała jego była zastępczyni. Popełnione przestępstwa zagrożone są karą 10 lat więzienia.

  • Nietrzeźwa lekarka pełniła dyżur w szpitalu

    Funkcjonariusze polcji z Kłodzka zatrzymali nietrzeźwą 48-letnią lekarkę, która w takim stanie pełniła dyżur w izbie przyjęć w tamtejszym szpitalu powiatowym. Kobieta miała w swoim organizmie 2,4 promila alkoholu. Jeśli okaże się, że swoim zachowaniem mogła zagrozić życiu lub zdrowiu pacjentów, grozi jej kara pozbawienia wolności do lat 3.

  • Bydgoska endoskopia po remoncie

    19 marca nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu Endoskopii Gastroenterologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. To kolejne zadanie inwestycyjne objęte "Wieloletnim Programem Medycznym Rozbudowy i Modernizacji Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy". Przebudowa obejmująca pomieszczenia wykorzystywane dotąd na gabinety zabiegowe została zakończona w listopadzie ubiegłego roku.

  • Nowoczesna endoskopia w Stalowej Woli

    W Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli otwarto pracownię endoskopii do badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki dwóm stanowiskom można w tym samym czasie diagnozować dwóch pacjentów na nowoczesnym sprzęcie.

  • Aptekarze: Karać lekarzy za błędy na receptach

    Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej dr farm. Stanisław Piechula zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z wnioskiem o wprowadzenie zmian w przygotowywanym do nowelizacji rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich, w związku z "ciągłymi i dotkliwymi problemami pacjentów oraz aptek, które są wynikiem niedbale wystawianych recept".

  • Dzieci doceniły lekarzy

    Czworo lekarzy znalazło się ostatnio w gronie Kawalerów Orderu Uśmiechu. Podczas jubileuszowego jesienno-zimowego plenarnego posiedzenia Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, które miało miejsce w Biurze Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie, zatwierdzono 10 nowych zgłoszonych przez dzieci Kawalerów, m.in. profesorów Jadwigę i Jacka Mollów, doktor Małgorzatę Stolarską oraz profesora Miltona Wanera z USA.

  • Nowa metoda leczenia zastawek serca

    Kardiochirurdzy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opracowali nową metodę leczenia zastawki dwudzielnej serca. Metoda polega na modyfikacji tkanki płatka przedniego zastawki dwudzielnej z jednoczesną zmianą kształtu pierścienia tej zastawki. W najbliższym czasie szczegóły naukowe opublikowane zostaną w specjalistycznej prasie - poinformował szef zespołu lekarzy prof. Michał Wojtalik z Kliniki kardiochirurgii Dziecięcej UMP.

  • Chorowici pracownicy

    Z danych ZUS wynika, że w 2008 r. Polacy pobili rekord dni absencji chorobowej - donosi "Puls Biznesu". Łącznie na zwolnieniach lekarskich byliśmy 194,5 mln dni, o ponad 7 mln więcej niż rok wcześniej. Także z badań PricewaterhouseCoopers wynika, że należymy do najbardziej chorowitych narodów w Europie Środkowo-Wschodniej.

  • AM w Gdańsku uniwersytetem

    Sejm niemal jednogłoście (poseł PiS Karol Karski wstrzymał się od głosu) uchwalił ustawę o nadaniu Akademii Medycznej w Gdańsku nazwy "Gdański Uniwersytet Medyczny". Do powstania uniwersytetu przymiotnikowego potrzeba przynajmniej 6 uprawnień do nadawania stopnia doktora, w tym co najmniej 4 objętych profilem uczelni. W myśl uzasadnienia do ustawy przedstawionego przez resort szkolnictwa wyższego AMG spełnia ustawowe kryteria.

  • Białystok wykształci magistrów elektroradiologii

    Od przyszłego roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - jako pierwszy w Polsce - wprowadzi magisterskie studia na kierunku elektroradiologia w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Po ukończeniu tych studiów nie powinno być problemów z pracą, bo licencjatów z dziedziny elektroradiologii kształci jeszcze tylko poznańska uczelnia medyczna - podaje "Kurier Poranny".

98806 artykułów - strona 4345 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.