Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu poszukuje lekarzy specjalistów do pracy na nowo powstałych oddziałach neurologii i rehabilitacji. Kusi obietnicą 4 000 zł pensji zasadniczej (plus dodatki - stażowy, funkcyjny i za dyżury). Na razie zainteresowanych pracą jest kilku lekarzy spoza Podkarpacia.
Popatrzmy na program rządowy "Ratujemy polskie szpitale" jako na szansę - zaapelowała wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska w trakcie konwentu szpitali powiatowych, który odbył się w Międzyrzecu Podlaskim. Urząd Marszałkowski zapowiada walkę o udział lubelskich placówek w rządowym programie, który zakłada ich przekształcenie w spółki prawa handlowego.
Radni Powiatu Bielskiego złożyli wniosek, by rozpocząć rozmowy o przekazaniu miastu Beskidzkiego Centrum Onkologii. Zamiarem władz Bielska-Białej jest doprowadzenie jeszcze w tym roku do połączenia dwu szpitali: prowadzonego dotąd przez powiat BCO oraz miejskiego Szpitala Ogólnego. Na razie trwają poszukiwania odpowiedniej formuły prawnej, dzięki której połączenie będzie możliwe.
W budżecie Lublina na rok 2009 zarezerwowano kwotę 2,3 mln zł na realizację zdrowotnych programów profilaktycznych dla mieszkańców miasta. Najwięcej - 1,5 mln zł - zostanie przeznaczone na szczepienia przeciwko HPV ok. 800 dziewcząt urodzonych w latach 1996-1997 (w tym ok. 300 000 zł na wykonanie III dawki szczepienia dla dziewcząt urodzonych w roku 1996 - kontynuacja programu z 2008 roku).
Zgodnie z zapowiedziami, 8 z 20 lekarzy zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Toruniu przystąpiło 23 marca do strajku ciągłego. Protestują medycy zatrudnieni na umowę o pracę, zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy. Przy chorych pozostali lekarze kontraktowi i ordynatorzy, łącznie 10 osób.
Dolnośląski samorząd wojewódzki chciałby przystąpić do rządowego programu komercjalizacji placówek medycznych. Urzędnicy marszałka konsultują projekt ze związkami zawodowymi, samorządem lekarskim i dyrektorami szpitali. Samorządowi wojewódzkiemu podlega 31 placówek.
Wchodząca w życie 1 kwietnia nowelizacja ustawy o podatku VAT nakłada obowiązek zapłaty przez samorządy podatku od wartości aportu w postaci budynków i wyposażenia szpitali wniesionych do nowopowstałych spółek medycznych. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, to obciążenie nieuzasadnione, ograniczające atrakcyjność programu wsparcia samorządów w procesie przekształceń.
Prywatne placówki medyczne łączą siły, by wspólnie promować usługi medyczne świadczone w Polsce na rynku międzynarodowym. Pod koniec ubiegłego roku kilkadziesiąt firm medycznych powołało do życia organizację pod nazwą Izba Gospodarcza Turystyki Medycznej z siedzibą w Gdańsku. Starają się o wsparcie ze strony rządu i samorządów, branży turystycznej, przedstawicieli Polski za granicą i obcych państw w Polsce.
Nasila się konflikt płacowy w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie (Mazowieckie). Dyrekcja jednostronnie wypowiedziała pielęgniarkom, położnym i lekarzom umowy o pracę, zmniejszając im jednocześnie pensje: siostrom o 600 złotych (w zamian dając im podwyżkę w wysokości 200 zł), specjalistom o ok. 1 600 zł.
Szpital Kielecki NZOZ Św. Aleksandra w tym roku chce przeprowadzić wiele inwestycji związanych z modernizacją placówki. Spółka w najbliższym czasie chciałaby wybudować nowy blok operacyjny, zakupić nowy rentgen, przeprowadzić modernizacje w obrębie bloku porodowego oraz częściowo rozbudować szpital, wybudować nowy podjazd dla karetek, zmodernizować izbę przyjęć, tak aby dostosować go do wymogów unijnych.
Śląscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości korupcyjnej zebrali dowody, na podstawie których przedstawiono 19 zarzutów byłemu dyrektorowi Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach Markowi S. Podobny zarzut przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków usłyszała jego była zastępczyni. Popełnione przestępstwa zagrożone są karą 10 lat więzienia.
Funkcjonariusze polcji z Kłodzka zatrzymali nietrzeźwą 48-letnią lekarkę, która w takim stanie pełniła dyżur w izbie przyjęć w tamtejszym szpitalu powiatowym. Kobieta miała w swoim organizmie 2,4 promila alkoholu. Jeśli okaże się, że swoim zachowaniem mogła zagrozić życiu lub zdrowiu pacjentów, grozi jej kara pozbawienia wolności do lat 3.
19 marca nastąpiło uroczyste otwarcie Zakładu Endoskopii Gastroenterologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. To kolejne zadanie inwestycyjne objęte "Wieloletnim Programem Medycznym Rozbudowy i Modernizacji Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy". Przebudowa obejmująca pomieszczenia wykorzystywane dotąd na gabinety zabiegowe została zakończona w listopadzie ubiegłego roku.
W Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli otwarto pracownię endoskopii do badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki dwóm stanowiskom można w tym samym czasie diagnozować dwóch pacjentów na nowoczesnym sprzęcie.
Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej dr farm. Stanisław Piechula zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z wnioskiem o wprowadzenie zmian w przygotowywanym do nowelizacji rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich, w związku z "ciągłymi i dotkliwymi problemami pacjentów oraz aptek, które są wynikiem niedbale wystawianych recept".
Czworo lekarzy znalazło się ostatnio w gronie Kawalerów Orderu Uśmiechu. Podczas jubileuszowego jesienno-zimowego plenarnego posiedzenia Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, które miało miejsce w Biurze Rzecznika Praw Dziecka w Warszawie, zatwierdzono 10 nowych zgłoszonych przez dzieci Kawalerów, m.in. profesorów Jadwigę i Jacka Mollów, doktor Małgorzatę Stolarską oraz profesora Miltona Wanera z USA.
Kardiochirurdzy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opracowali nową metodę leczenia zastawki dwudzielnej serca. Metoda polega na modyfikacji tkanki płatka przedniego zastawki dwudzielnej z jednoczesną zmianą kształtu pierścienia tej zastawki. W najbliższym czasie szczegóły naukowe opublikowane zostaną w specjalistycznej prasie - poinformował szef zespołu lekarzy prof. Michał Wojtalik z Kliniki kardiochirurgii Dziecięcej UMP.
Z danych ZUS wynika, że w 2008 r. Polacy pobili rekord dni absencji chorobowej - donosi "Puls Biznesu". Łącznie na zwolnieniach lekarskich byliśmy 194,5 mln dni, o ponad 7 mln więcej niż rok wcześniej. Także z badań PricewaterhouseCoopers wynika, że należymy do najbardziej chorowitych narodów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Sejm niemal jednogłoście (poseł PiS Karol Karski wstrzymał się od głosu) uchwalił ustawę o nadaniu Akademii Medycznej w Gdańsku nazwy "Gdański Uniwersytet Medyczny". Do powstania uniwersytetu przymiotnikowego potrzeba przynajmniej 6 uprawnień do nadawania stopnia doktora, w tym co najmniej 4 objętych profilem uczelni. W myśl uzasadnienia do ustawy przedstawionego przez resort szkolnictwa wyższego AMG spełnia ustawowe kryteria.
Od przyszłego roku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - jako pierwszy w Polsce - wprowadzi magisterskie studia na kierunku elektroradiologia w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Po ukończeniu tych studiów nie powinno być problemów z pracą, bo licencjatów z dziedziny elektroradiologii kształci jeszcze tylko poznańska uczelnia medyczna - podaje "Kurier Poranny".