mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Rezonans magnetyczny w Zamościu

    W Zamojskim Szpitalu Niepublicznym otwarto pracownię rezonansu magnetycznego. Do tej pory badania były wykonywane w Lublinie, gdzie działały 2 takie pracownie, lub w tzw. mobilnych gabinetach.

  • We Włocławku powstanie oddział psychiatryczny

    W Szpitalu Wojewódzkim we Włocławku w ciągu 2 najbliższych lat ma powstać całodobowy oddział psychiatryczny. Sfinansuje go w całości Urząd Marszałkowski, a środki na ten cel będą pochodziły z obligacji, jakie niebawem ma wyemitować województwo. Brak miejsc, gdzie mogą leczyć się chorzy psychicznie, to jeden z większych problemów miasta.

  • MZ: Analogi długo działające wkrótce na liście

    Analogi długo działające insuliny zostaną wpisane na listę leków refundowanych w najbliższym możliwym terminie - obiecał w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Twardowski. - Te insuliny staną się dostępne dla pacjentów w ciągu kilkunastu tygodni - dodał.

  • Lekarz podejrzany o fikcyjne zwolnienia

    Policjanci z zespołu do walki z przestępczością gospodarczą komendy powiatowej Policji w Sochaczewie, przy wsparciu funkcjonariuszy z mazowieckiej komendy wojewódzkiej Policji, zatrzymali lekarza podejrzewanego o wystawianie fikcyjnych zaświadczeń o niezdolności do pracy.

  • Sukces naukowców z AMG

    Praca naukowców z Akademii Medycznej w Gdańsku została wyróżniona na XI Kongresie Nauk Podstawowych w Transplantologii, który odbył się w dniach 12-15 marca w Brukseli. Autorami nagrodzonej pracy są Piotr Trzonkowski, Maria Bieniaszewska, Jolanta Juścińska, Adam Krzystyniak, Jolanta Myśliwska i Andrzej Hellmann. Po raz pierwszy nagroda "ESOT-Novartis" trafiła do naukowców z naszej części Europy.

  • Klub Poselski Lewica o in vitro

    Platforma Obywatelska oświadczyła, że nie złoży do laski marszałkowskiej swojego projektu dotyczącego zapłodnienia pozaustrojowego, chociaż taki projekt obiecywała obywatelom - powiedziała Izabela Jaruga-Nowacka, posłanka Lewicy podczas konferencji prasowej w Sejmie. - To źle świadczy o PO - dodała.

  • Koniec strajku w Będzinie i Czeladzi

    18 marca, w godzinach wieczornych zostało podpisane porozumienie pomiędzy strajkującymi pielęgniarkami ze szpitali w Będzinie i Czeladzi i dyrekcją Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej, przy mediacji starosty będzińskiego Adama Lazara. W trwającym od godziny 7.00 proteście wzięło udział 200 kobiet.

  • "Rak to nie wyrok" na Pomorzu

    18 marca konferencją w Urzędzie Marszałkowskim został zainaugurowany w województwie pomorskim Ogólnopolski Program Edukacyjny dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich "Rak to nie wyrok". Honorowy patronat nad akcją w regionie objął marszałek Jan Kozłowski. Program ma na celu wpływanie na proaktywne zachowania mężczyzn w Polsce w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty.

  • Strajk toruńskich lekarzy

    8 z 20 lekarzy zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Toruniu przeprowadziło 18 marca jednodniowy strajk. Protestowali medycy zatrudnieni na umowę o pracę, zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy. Przy chorych pozostali lekarze kontraktowi i ordynatorzy, łącznie 10 osób.

  • Przedsiębiorstwo społeczne zamiast spółki

    Władze Szpitala Wolskiego im. dr Anny Gostyńskiej SPZOZ w Warszawie chcą przekształcić go w przedsiębiorstwo społeczne. Deklarację przystąpienia do spółki podpisało dotąd 511 z 586 pracowników lecznicy - wszyscy oprócz osób na urlopach i zwolnieniach lekarskich. Placówka chce się bronić w ten sposób przed tzw. planem Kochaniaka, zakładającym m.in. połączenie Szpitala Wolskiego i Bielańskiego w jedną spółkę prawa handlowego.

  • Otwarto Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego

    19 marca w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach koło Warszawy uroczyście otwarto Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego przy Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. Uroczystości towarzyszy konferencja naukowa poświęcona zastosowaniu techniki fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny) w medycynie i innych obszarach nauki.

  • Stwardnienie rozsiane w Sejmie

    18 marca w Sejmie otwarta została wystawa fotograficzna "Polski Świat SM", przygotowana przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Ekspozycja stanowi bezpośrednią kontynuację projektu, prezentowanego wcześniej w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli i wpisuje się w działania PTSR służące podnoszeniu świadomości choroby i poprawie jakości życia osób z SM w Polsce.

  • Czy bezpłatne urlopy pomogą szpitalowi?

    Niemal wszyscy pracownicy z ok. 900-osobowego personelu Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko–Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie zgodzili się, by każdy z nich do końca roku co miesiąc brał dzień bezpłatnego urlopu, by zapobiec zadłużeniu placówki i zwolnieniom.

  • Przeciw dyskryminacji dzieci przewlekle chorych

    Koniec dyskryminacji dzieci przewlekle chorych w szkołach i przedszkolach - zapowiedziały pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska, minister zdrowia Ewa Kopacz i minister edukacji narodowej Katarzyna Hall na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas której przedstawiono efekty pracy międzyresortowego Zespołu do spraw przeciwdziałania dyskryminacji dzieci przewlekle chorych.

  • Korupcja w szpitalach - kolejne zatrzymania ABW

    18 marca funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na zlecenie Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Łodzi, dokonali zatrzymania 6 osób związanych z publiczną opieką zdrowotną: dyrektora Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II Mieczysława P., dyrektora SPZOZ dla Szkół Wyższych w Warszawie Jacka A., dyrektora szpitala powiatowego w Śremie (Wielkopolskie) Tomasza G., zastępcy dyrektora ds. administracyjnych Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie Artura K., byłego zastępcę dyrektora ds. lecznistwa w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 we Wrocławiu Grzegorza K. oraz kierownika laboratorium w Szpitalu Miejskim w Ełku Adama B.

  • Strajk pielęgniarek w Będzinie i Czeladzi

    Dziś o godzinie 7.00 rozpoczął się, zorganizowany przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, strajk pracowników Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie i Czeladzi (Śląskie). Do wczorajszego wieczora toczyły się rozmowy pomiędzy dyrekcją PZZOZ i protestującymi pielęgniarkami z udziałem starosty będzińskiego Adama Lazara, jednak nie przyniosły one porozumienia.

  • Bielski szpital psychiatryczny zastrajkuje

    16 i 17 marca Komisja Zakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Bielsku-Białej przeprowadziła referendum strajkowe. W referendum wzięło udział 80 ze 142 pracowników pracujących w zakładzie. 77% głosujących poparło strajk generalny, a 23% opowiedziało się przeciw.

  • Nowy konsultant ds. farmacji

    Jacek Sypko został powołany przez wojewodę zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza na konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie farmacji aptecznej.

  • Szpitale chcą zmiany algorytmu

    Konwent Szpitali Zamojszczyzny, zrzeszający 10 jednostek z regionu, wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz o zmianę obowiązującej obecnie, niekorzystnej dla województwa lubelskiego, metody podziału nakładów na ochronę zdrowia przez Narodowy Fundusz Zdrowia, tzw. algorytmu.

  • Świętokrzyscy farmaceuci skarżą się na NFZ

    Prezydium Kieleckiej Okręgowej Rady Aptekarskiej złożyło do minister zdrowia Ewy Kopacz skargę na dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Zofię Wilczyńską. Władze świętokrzyskiego samorządu farmaceutów zarzucają jej naruszanie w interpretacjach przepisów rozporządzeń w sprawie recept lekarskich prawa Unii Europejskiej, Konstytucji RP oraz obowiązującego ustawodawstwa.

98806 artykułów - strona 4346 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.